Jmenovali týraného kluka. Platit nemusí

Tomáš Fránek
11. 4. 2006 14:00
Brno/Praha - Česká televize nemusí zaplatit pokutu půl milionu korun za odvysílání reportáže, ve které se objevilo křestní jméno zneužívaného chlapce.

Městský soud v Praze totiž zrušil rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která televizi vysokou pokutu za odvysílání reportáže o zneužívání osmiletého chlapce minulý rok uložila.

Soud rozhodnutí o pokutě zrušil a vrátil je Radě k dalšímu řízení. Podle soudu totiž na tento případ nelze vztáhnout ustanovení zákona, dle kterého je provozovatel vysílání povinen nezařazovat do vysílání v době od 6 do 22 hodin pořady, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých.

Mravnost, nebo prevence?

Česká televize reportáž Případ zneužívaného chlapce odvysílala minulý rok v únoru ve své hlavní zpravodajské relaci Události. Podle Rady tak televize ohrozila mravní vývoj dítěte, které v reportáži vystupovalo.

V reportáži televize informovala o případu osmiletého chlapce z Olomouce, kterého zneužíval šestapadesátiletý muž z Telče, kam chlapec jezdil na prázdniny k babičce.

Místopředseda rady Jiří Šenkýř po udělení pokuty uvedl, že reportáž byla natočena tak, že byla prozrazena identita zneužívaného chlapce, a to je podle něj porušením zákona i úmluv na ochranu dětí.

Infobox

DÁLE ČTĚTE

"Spolužáci, kteří se na to dívali, přesně věděli, o koho jde. Proto jsme udělili poměrně tvrdý trest," řekl Šenkýř. Podle Rady v reportáži totiž zazněla plná jména rodičů chlapce a jeho křestní jméno. Odhalení identity chlapce podle Rady není možné ani se souhlasem rodičů.

Spor bude pokračovat

Právě souhlas rodičů s uveřejněním byl podle vyjádření České televize pro natáčení reportáže rozhodující. Zástupci televize uvedli, že si nemyslí, že by zveřejnění křestního jména chlapce mohlo poškodit jeho psychický vývoj. Podle České televize navíc reportáž mohla přispět také k prevenci možného zneužívání v dalších případech.

Rada se zrušením pokuty nesouhlasí a podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Rada také v tomto případě podala trestní oznámení, to však bylo odloženo.

Rada neuspěla ani v dalším soudním sporu s Českou televizí, tentokrát o pokutu ve výši 50 tisíc korun. Tu Rada uložila ČT v lednu minulého roku za to, že vysílala reklamu, která nebyla zřetelně oddělena od ostatních částí programu.

Pokutu zrušil městský soud a Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost Rady na toto rozhodnutí. Podle NSS byla stížnost Rady podána opožděně, a proto ji odmítl.

Prudký nárůst stížností

Podle výroční zprávy Rady za minulý rok výrazně vzrostl počet podnětů diváků a posluchačů, v porovnání s rokem 2003 šlo o více než čtyřicetiprocentní nárůst. Výrazně vyšší počet stížností souvisí především s vysíláním reality show Big Brother a Vyvolení.

Lidé si nejčastěji stěžovali na nevhodné scény s násilím a na erotické scény v televizních programech. Lidem se nelíbí ani násilí a vulgarita v reklamních spotech.

Za celý loňský rok Rada udělila ve čtyřiceti šesti případech pokuty v celkové výši téměř padesát milionů korun.

Zaplaceny ale byly pokuty ve výši 1 660 000.

"Toto nízké číslo zaplacených pokut je způsobeno zejména tím, že ve většině případů se provozovatelé dovolávají soudního přezkumu těchto rozhodnutí, to znamená, že povinnost pokutu zaplatit je odložena do pravomocného rozhodnutí soudu," uvedla Rada ve své výroční zprávě.

 

Právě se děje

Další zprávy