Ministr Havlíček povede jihočeské ANO do podzimních voleb. K regionu má osobní vazbu

ČTK ČTK
30. 5. 2021 20:54
Kandidátní listinu jihočeského ANO povede do podzimních voleb do Sněmovny ministr Karel Havlíček. Rozhodl o tom v neděli regionální sněm ANO.
Karel Havlíček.
Karel Havlíček. | Foto: Jakub Plíhal

Další čtyři místa na kandidátní listině za Havlíčkem obsadí současní poslanci Roman Kubíček, Karel Tureček, Jan Kubík a Ondřej Babka. ČTK to řekl předseda jihočeského ANO Roman Kubíček.

Podle něj navrhovaná kandidátka představovala konsensus členů hnutí v regionu. "Jako krajský předseda jsem na tom pracoval celkem dlouhou dobu a respektoval jsem názory ostatních oblastí, takže vše bylo dopředu předjednané. Vyvážili jsme tu kandidátku a snažili jsme se na ni dát úspěšné politiky," uvedl Kubíček.

Podle něj byl Havlíček na pozici lídra logickou volbou. Současný ministr průmyslu a dopravy pochází z Českých Budějovic, navíc má stále k regionu vazbu. "Projevil zájem vést v regionu kandidátní listinu. Je to celorepublikově známý politik a pro mě je hlavně velmi úspěšný ministr," uvedl Kubíček.

ANO obhajuje vítězství ve volbách do Sněmovny z roku 2017 v Jihočeském kraji. Tehdy hnutí vyhrálo s 28,86 procenta. Za ním skončily ODS s 12,12 procenta a Piráti s 10,51 pct. Výsledek zajistil pro jihočeské ANO pět mandátů v dolní komoře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Gazprom varoval, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent na více než 4000 dolarů (96 713 korun) za 1000 metrů krychlových. Vývoz a produkce samotného Gazpromu přitom klesá vinou západních sankcí uvalených na Rusko za vojenskou invazi na Ukrajinu. Informovala o tom dnes agentury Reuters.

Hlavním dodavatelem plynu do Evropy je právě Rusko. Dodávky z Ruska jsou letos ale slabší, protože po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu nastal spor o turbíny, které jsou součástí plynovodu Nord Stream 1, a další plynovod Nord Stream 2 nebyl kvůli invazi ani spuštěn. Ceny plynu proto v reakci raketově vzrostly.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 minutami

Cena elektřiny na burze v Německu poprvé přesáhla 500 eur za megawatthodinu

Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu v úterý na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12 300 korun) za megawatthodinu (MWh). Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent, vzhůru ji tlačí hlavně omezování dodávek ruského plynu, informovala agentura Bloomberg.

Ceny na burze v Lipsku jsou pro Evropu zásadní. Cena klíčového kontraktu s dodáním v příštím roce si v úterý odpoledne připisovala více než šest procent a vyšplhala se až na 508 eur za MWh. Analytici nepředpokládají, že cenový růst v nejbližší době poleví.

Růst cen energií tlačí v evropských zemích vzhůru inflaci a zvyšuje náklady domácností i podniků. "Čím déle budou tyto ceny růst, tím více to pocítí celá ekonomika," uvedl jeden z analytiků poradenské společnosti Oxford Economics. "Rozsah tohoto růstu a rozsah této krize nelze srovnat s ničím v posledních desetiletích," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy