Ježek: Blob v Praze stát bude. Rozhodne se u soudu

Kateřina Eliášová
15. 8. 2008 12:00
Právníci se už o osud knihovny jednou přeli
Zelená chobotnice u soudu? I tak to může skončit
Zelená chobotnice u soudu? I tak to může skončit | Foto: Future Systems

Praha - Válka právníků. I tak vidí nejbližší dění kolem letenské chobotnice ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. I on je přesvědčen, že nová budova v Praze přeci jen stát bude.

Je ochotný připustit, že to nebude na Letné. Ještě před Letnou se mluvilo například o pozemcích v pražských Jinonicích, kde stojí i nový univerzitní areál.

Nejprve je ale třeba rozmotat složité klubko, které se za rok a půl od vyhlášení vítěze kolem nové budovy vytvořilo.

V souvislostech: V Praze Kaplický neuspěl, v Budějovicích postaví síň

"Je to podivná pseudoprávní bitva ve věci, kde jediné selské řešení je, že existují autorská práva a vítěz soutěže a projektové práce se nemohou dít bez souhlasu Future Systems," tvrdí Ježek.

Nevyloučil, že celá kauza skončí u soudu.

Čtěte také: Studie: Blob není třeba, knihy se do Klementina vejdou

Co řekl Brusel

V tuto chvíli se "kauza chobotnice" dostala do bodu, kdy se řeší, zda se projektové práce na novou budovu mohou svěřit vítězi soutěže, ateliéru Future Systems Jana Kaplického.

Antimonopolní úřad, na nějž se obrátilo ministerstvo kultury, říká, že se na dodavatele projektových prací musí vyhlásit nové výběrové řízení.

Stanovisko úřadu podpořil i názor bruselských úředníků, kteří použití výjimky vyloučili.

Detail přes zeď u Kramářovy vily.
Detail přes zeď u Kramářovy vily. | Foto: Future Systems
Soutěž na Národní knihovnu byla vadná, zní z EU
Dokument: Co napsala EU k Národní knihovně?
Knihovna Kaplickému zaplatí navzdory námitkám Bruselu

Jednoduše řečeno: projektové práce nesmí dělat automaticky vítěz soutěže, ale ten, kdo vyhraje otevřené a knihovnou vyhlášené výběrové řízení na jejich dodavatele.

"Když bude otevřené výběrové řízení na zadavatele projektové dokumentace, tak se v Praze  mohou stavět třeba tři chobotnice," tvrdí s nadsázkou ředitel antimonopolního úřadu Martin Pecina.

Pokud by ale knihovna zadala práce ateliéru Future Systems, úřad by okamžitě zasáhl.

Právníci knihovny ovšem tvrdí, že výjimku použít lze.

Ježek: Podřídíme se, ale bude s tím problém

Ježek Aktuálně.cz sdělil, že zváží, zda se rozhodnutí antimonopolního úřadu podřídí. Podle něj ale ani to nebude jednoduché.

"Podmínkou té soutěže bylo od začátku to, že nebude-li vítěz z Česka, musí mít partnera - projektovou kancelář - v Česku. Obávali jsme se toho, že vyhraje někdo například z Austrálie, báli jsme se komplikací, kdyby ta kancelář byla daleko," vysvětlil Ježek.

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
Česká hra na chobotnici
Foto: Aktuálně.cz
Milan Kubr:
Kauza „Chobotnice" je výborný studijní materiál

Kaplický si vybral atelier Cigler Marani Architekts sídlící v Praze. Ateliér podle informací Aktuálně.cz disponuje se souhlasem Kaplického použít jeho podklady.

Pokud by ale knihovna přistoupila na výběrové řízení, mohl by podle Ježka nastat problém.

"Každý takový účastník řízení by musel prokázat, že disponuje souhlasem majitele autorských práv, neboť si neumím představit, že bychom Kaplickému vysoutěžili projektovou kancelář, se kterou on spolupracovat nebude," vysvětlil Ježek.

Nastoupí právníci?

Pokud chce Národní knihovna skutečně pokračovat s projektem nové budovy dál, musí se nejspíš doporučení antimonopolního úřadu podřídit.

Jak ale vyhlásit výběrové řízení tak, aby vítěz disponoval autorskými právy a Kaplický s ním byl ochoten spolupracovat?

"To je přesně otázka, kterou se teď budou muset zabývat právníci," sdělil Ježek. Není to poprvé, kdy se do celého sporu právníci vložili. Existovala dokonce pracovní právní skupina, která posuzovala průběh soutěže.

Nedošla ale ke shodnému stanovisku, deset právníků se rozdělilo přesně napůl.

Připomeňte si: Známe tajné závěry právníků: Kaplického blob je riziko

Hrozí další spory

Vyjma těchto problémů, tedy výkladu zákona a mezinárodních soutěží, se rýsují další spory. U soudu chce řešit "kauzu blob" Ateliér HŠH, který skončil v mezinárodní soutěži jako druhý.

Žalobu chystá sama knihovna, a to na neznámého pachatele z Magistrátu. Praha se totiž zdráhá prodat knihovně pozemky. Knihovna chce počkat na stanovisko ombudsmana a pak se rozhodne, jestli vstoupí s magistrátem do soudního sporu.

Čtěte více: Knihovna bojuje trestním oznámením za Kaplického

"V tuto chvíli bitva o chobotnici vstupuje do právní fáze, která je jen o právnících a případně taky o soudech," obává se Ježek. "Budeme ale dělat vše proto, abychom se soudili co nejméně," dodal.

Čeká se také na vyjádření Ministerstva kultury, které si posudek od antimonopolního úřadu vyžádalo. Je docela možné, že se bude řídit jeho doporučením soutěž jako celek zrušit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy