Ještě před Ježíškem čekejte ledovku, náledí a vichřici

ČTK ČTK
22. 12. 2009 20:15
Zimní počasí s přívaly sněhu trápí i Evropu. Hlavně Velkou Británii

Praha - Meteorologové varují před ledovkou, před náledím na celém území Česka a před silným větrem na Moravě.

Výstraha platí do Štědrého dne. Dnes o tom informoval Český hydrometeorologický ústav.

S nepřízní zimního počasí bojuje i Evropa, zejména Velká Británie, kde je ochromena letecká doprava. Koplikují se i cesty z ostrov na kontinet, i když už začaly po třech dnech jezdit vlakové spoje v eurotunelu pod kanálem La Manche.

Déšť a ledovka

Dnes a ve středu očekávají meteorologové srážky, a to většinou dešťové. Při dešti se bude na podchlazené zemi místy tvořit ledovka, a to častěji v Čechách.

Výstraha ohledně ledovky platí do středečního poledne a týká se Prahy, Středočeského, Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého, Jihomoravského, Olomouckého kraje a Vysočiny.

V noci ze středy na čtvrtek se pak bude na celém území ČR tvořit náledí.

Silný vítr na Moravě

Morava a Slezsko se musí podle meteorologů připravit na zesílený vítr, v nižších polohách budou mít nárazy větru rychlost 55 až 90 kilometrů za hodinu.

Na hřebenech Jeseníků a Beskyd bude vítr v noci na středu a ve středu dopoledne dosahovat v nárazech 90 až 125 kilometrů za hodinu. Výstraha platí pro Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský i Pardubický region. Ve středu odpoledne pak vítr zesílí i v Čechách.

Meteorologové doporučují chodcům, aby se venku pohybovali velmi opatrně. Na řidiče apelují, aby omezili jízdy autem, aby jezdili opatrně a sledovali dopravní zpravodajství. Turisty varují, aby se na horách při silném větru nevydávali na výlety.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy