První předpověď 2010: Tak by mělo být po Silvestru

Projděte si, jaký je výhled počasí pro následujících 30 dní
Na stavění sněhuláků to zatím není, ale meteorologové předpokládají, že na horách už brzy může být.
Na stavění sněhuláků to zatím není, ale meteorologové předpokládají, že na horách už brzy může být. | Foto: Reuters

Praha - Projděte si, jaký je podle aktuálních modelů výhled počasí na následujících 30 dnů.

Jako celek má být období teplotně průměrné, přičemž průměrná teplota pro toto období činí -1,8 °Celsia. Průměrné bude i pokud jde o srážky - průměrný úhrn srážek pro toto období 46 mm.

Období od 21.- 31. 12. 2009

Převážně oblačno až zataženo, občas déšť nebo déšť se sněhem, ojediněle srážky mrznoucí. V horských oblastech střídavě déšť a sníh. Ke konci období na většině území srážky sněhové.

Fakta:

  • Nedělní ráno bylo, zejména v Čechách, ještě chladnější než to sobotní - v Šindelové a Mědínku klesla nejnižší teplota na -21,5 °C, na Lysé hoře k -21,5 °C (padl teplotní rekord z roku 1940).
  • V Nové Vsi na horách a na Jizerce k -21 °C, na Churáňově k -20,2 °C.
  • Temelín hlásil -17,5 °C, Plzeň -16,9 °C, Karlovy Vary -16,8 °C, Liberec -16,3 °C (padl teplotní rekord z roku 1940).
  • A Praha Ruzyně -15,8 °C.

Ranní teploty zpočátku období 2 až -4 °C, ke konci období -3 až -8 °C. Denní teploty -2 až 6 °C, postupně -4 až 0 °C.

Období od 1.- 10.1. 2010

Oblačno, na frontách až zataženo, na horách se sněžením, jinak na většině území občasné slabé sněhové přeháňky, jen ke konci období v nížinách přechodně srážky smíšené nebo mrznoucí.

Ranní teploty -2 až -8 °C. Denní teploty -4 až 2 °C.

Období od 11.- 20.1. 2010

Oblačno až polojasno, na horách s občasným sněžením, v nížinách občasné srážky smíšené nebo sněhové. Po ránu ojediněle mrznoucí mlhy.

Ranní teploty -2 až -7 °C, při zmenšené oblačnosti až -12 °C. Denní teploty -3 až 3 °C.

Zimní slunovrat

V pondělí tj. 21. prosince v 18.45 hodin začíná astronomická zima. Máme před sebou nejdelší noc v roce - den bude mít pouze 8 hodin, od 22. prosince se začne pozvolna prodlužovat.

Slunce dorazí k obratníku Kozoroha a začne se vracet zpět k rovníku.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy