Jedna z třiceti. Policie odkládá žaloby NKÚ, důkazy se mezitím ztratí, říká šéf úřadu

Marek Pokorný Marek Pokorný
28. 9. 2015 12:15
Jen mizivou úspěšnost mají trestní oznámení, která podává Nejvyšší kontrolní úřad. Ten jich za poslední čtyři roky podal na třicet, ale policie většinu z nich odložila a obvinila jediného člověka. Bohužel než přijde policie, tak se důkazy často ztratí, říká v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz prezident úřadu Miloslav Kala.
Miloslav Kala
Miloslav Kala | Foto: DVTV

Praha - Mizivou úspěšnost mají trestní oznámení, která podává Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Byť policie letos v létě obvinila bývalého náměstka ministra financí Tomáše Zídka kvůli zadání zbytečných posudků za necelé dva miliony, je to za posledních pět let jediné stíhání, které zahájila na podnět NKÚ.

"Děláme kontroly do minulosti a několik let zpětně. Policie je v obtížné pozici, po tak dlouhé době získat důkazy a prokázat u takto starých trestných činů úmysl," konstatuje prezident NKÚ Miloslav Kala, který do čela úřadu nastoupil v roce 2013.

Z čísel se přitom zdá, že po jeho nástupu se počet odhalených prohřešků skokově zvýšil. Zatímco v roce 2012 podal úřad čtyři trestní oznámení a v první rok, kdy se Kala ujal úřadu, pět, loni tento počet vzrostl na devět a za prvních osm měsíců letošního roku jich bylo už 11. Zhruba polovinu jich však již policie odložila, zbylé pak stále prošetřuje, ale bez obvinění.

"Samozřejmě že mě ta statistika netěší, ale my nevedeme závody o to, kolik se podá trestních oznámení a padne trestů. Nám jde o to, aby se situace napravila a zlepšila," říká Kala. Ten v čele úřadu, který hlídá státní miliardy, vystřídal Františka Dohnala, kterého provázela aféra se zbytečným utrácením NKÚ a svůj post nakonec musel opustit poté, co byl sám odsouzen za to, že znemožnil kontrolu ve svém vlastním úřadě.

Poslední známý případ, který skončil po podání trestního oznámení NKÚ před soudem, byla oprava vysokoškolských kolejí v Liberci pro mistrovství světa v lyžování v roce 2007. Trojici, obžalovanou z toho, že zaplacené práce vůbec neuskutečnili a uvedenými penězi financovali jiné věci, než byly ve smlouvách, nakonec soud v červnu 2013 osvobodil. Podle něj se nepodařilo prokázat, že se někdo obohatil, a nenaplnily se tak všechny prvky trestného činu.

Za poslední dva roky jste podali dvacet trestních oznámení. Policie ale už polovinu z nich odložila a obvinila pouze jediného člověka. Není to příliš nízká úspěšnost?

Hlavní faktor bude to, že děláme kontroly do minulosti a několik let zpětně. Policie je v obtížné pozici po tak dlouhé době získat důkazy a prokázat u takto starých trestných činů úmysl. 

Není to ale i tím, že neumíte napsat trestní oznámení a podložit ho?

S tím nesouhlasím. Trestní oznámení může podat každý člověk a police má zkoumat, jestli ty znaky trestného činu byly, či nebyly naplněny. Má to být tak,  že pokud je podezření ze spáchání trestného činu, tak se má prověřit. U nás je ta věc komplikovaná tím, že se jedná o starší věci a velmi často tam ti lidi zametou stopy či předem vytvářejí situaci tak, aby nebyla důkazně příliš jednoduše uchopitelná.

Tedy že policie by potřebovala lepší odborníky, protože neumí pořádně rozplést ty ekonomické věci?

Tak. Navíc my podáváme trestní oznámení, že byl spáchán trestný čin, a policie musí najít toho, kdo zodpovídá. Ale stává se třeba i to, že před soudem skončil ředitel Správy železniční dopravní cesty, že nehospodárně nakupoval elektřinu. A ten ho osvobodil proto, že mu žádným předpisem nebyla uložena povinnost chovat se hospodárně.

Samozřejmě že mě ta statistika netěší. My ale nevedeme závody o to, kolik se podá trestních oznámení a padne trestů. Nám jde o to, aby se situace napravila a zlepšila.

Co udělat pro to, aby ti viníci napříště nevyklouzli?

Doufám, že se ta situace významně zlepší služebním zákonem.

Proč?

Velmi často narážíme na to, že přijdeme do úřadu, kde se vyměnilo kompletně celé vedení, a ta zodpovědnost se tam těžko dohledává, ti lidé si to nepamatují, i proto, že se stále střídají.

Pokud bude větší stabilita, dá se čekat, že když ty dva tři roky poté přijdeme, tak tam bude člověk zodpovědný za tu věc a bude nám schopen ji vysvětlit, nebo za ni bude popotahován.

Nyní jsou na vašem webu zmíněny dvě kontroly, u nichž je poznámka, že jste podali trestní oznámení, ale kontrolní nález tam zveřejněn není. Za co konkrétního jste je podávali?

Konkrétně se k těm věcem nemohu vyjadřovat. V okamžiku, kdy podáme trestní oznámení, policie nám obvykle zakáže zveřejnit ten kontrolní závěr. Ten tu leží schválený a čekáme, než policie udělá příslušná opatření, abychom nikoho nevyplašili. A potom se dohodneme, co pustíme veřejnosti. Není důvod s nimi v tomto nespolupracovat. Může se stát, že pak přijdou a zjistí, že příslušná smlouva sice existuje, ale v tom spise něco chybí a pak se to musí odložit.

Můžete vy něco změnit, něco udělat líp, abyste byli úspěšnější?

My se tím nesmíme nechat vykolejit, musíme v naší práci pokračovat. Tam, kde je podle našeho názoru naplněno, že se jedná o trestný čin, trestní oznámení musíme podat. Samozřejmě budeme dál projednávat se státními zástupci, co potřebují doplnit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Návrh na zdanění bank je neefektivní a nesystémový, tvrdí banky

Návrh ministerstva financí (MF) na zdanění mimořádných zisků šesti největších bank je mimořádně neefektivní a nesystémové řešení. Uvedla to ve čtvrtek sdělila Česká bankovní asociace (ČBA), jejíž zástupci se ve středu zúčastnili jednání s ministerstvem financí o této dani. K dohodě o parametrech daně z mimořádných zisků na něm ale nedošlo, řekla výkonná ředitelka asociace Monika Zahálková.

"Vládě jsme nabídli efektivní řešení, které jsme zveřejnili už dříve," uvedla. ČBA před několika týdny nabídla podporu ekonomiky, která by byla alternativou k dani z mimořádných zisků a podle asociace by státu přinesla až 50 miliard korun. Návrhy zahrnovaly podporu dostupného bydlení, financování Státního fondu dopravní infrastruktury, pomoc občanům při pokrytí finančních závazků, investice do digitalizace státu a spolupráci s Národní rozvojovou bankou.

Daň z mimořádných zisků bank, kterou navrhlo MF, má činit 60 procent z jejich čistého zisku po dobu tří let. Ministerstvo očekává, že takto vybere 25 miliard korun každý rok. Daň se bude týkat šesti největších bank. Podle informací ČTK by mělo jít o Českou spořitelnu, Komerční banku, ČSOB, UniCredit Bank, Moneta Money Bank a Raiffeisenbank. Finální návrh daně představí resort financí na tiskové konferenci dnes odpoledne.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Žalobkyně po razii v Brně žádá vazbu pro dva lidi, šest obviněných policie propustila

Žalobkyně po úterní razii v Brně žádá vazbu pro dva z osmi obviněných, ostatní byli propuštěni na svobodu. Policie vyslechla 30 lidí, provedla 28 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Kauza se týká radnice Brno-střed a přidělování městských bytů.

"Někteří z celkem osmi obviněných trestnou činnost doznávají a s policejním orgánem a státním zastupitelstvím různým způsobem spolupracují. Státní zástupkyně po pečlivém vyhodnocení aktuální procesní situace podala příslušnému soudu návrhy na vzetí do vazby dvou stíhaných osob. Ostatní obvinění byli propuštěni ze zdržení na svobodu," uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Tržby obchodníků dál klesají. V srpnu se snížily o 8,8 procenta

Meziroční pokles tržeb v maloobchodě v Česku se v srpnu dál prohloubil. Snížily se o 8,8 procenta po červencovém revidovaném poklesu o 7,9 procenta. Tržby obchodníků klesly čtvrtý měsíc v řadě a opět si pohoršily všechny typy prodejen s výjimkou lékáren. Vyplývá to z informací, které dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byly tržby v maloobchodě nižší o 0,7 procenta.

"K meziročnímu poklesu tržeb v maloobchodě přispěl vývoj prodeje potravin i nepotravinářského zboží. Na snížení maloobchodních tržeb se podílel i nižší prodej pohonných hmot, avšak oproti předchozímu měsíci pokles zmírnil," uvedla k srpnovým výsledkům maloobchodu vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Téměř 83 procent kontrolovaných e-shopů porušilo zákon, uvedla inspekce

Téměř 83 procent internetových obchodů, které ve druhém čtvrtletí kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušilo zákon. Počet porušení ve srovnání s prvním kvartálem vzrostl o 5,7 procenta, uvedla inspekce v tiskové zprávě. ČOI se při kontrolách zaměřuje na weby, u kterých eviduje více podání od spotřebitelů, a také na e-shopy, kde už v minulosti zjistila pochybení.

Od začátku letošního dubna do konce června inspektoři udělali 245 kontrol a porušení právních předpisů zjistili ve 203 případech. Uložili 233 pokut za celkem 2,99 milionu korun.

"Nedostatky přetrvávají v poskytování kompletních a komplexních informací o prodávaných výrobcích. Prodávající u této formy prodeje výrobků uchylují i k nekalým obchodním praktikám, což se potvrdilo ve více než 170 případech. Dále provozovatelé e-shopů neinformují spotřebitele o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, neposkytují informace související s uplatněním práva zboží reklamovat," uvedla inspekce.

Nejvyšší pokutu, 320 000 korun, uložila inspekce v tomto období společnosti Somavedic Technologies s.r.o. mimo jiné za uvedení nesprávné a nepravdivé informace u prodávaného výrobku, který sliboval eliminaci vlivů 3G, 4G a 5G sítí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy