Je to tu zas. Tropy udeřily v plné síle, proč je fotka u tohoto článku problém?

pru mk jzu pru, mk, jzu
19. 8. 2023 8:00
Mediální texty o extrémních teplotách, která opět sužují Česko, často doprovázejí fotografie spokojených lidí, kteří se sluní u moře či bazénu. Taková vizuální reprezentace ale může vést k nesprávnému pochopení klimatické změny a jejích projevů, míní zakladatel projektu Fakta o klimatu Ondráš Přibyla. Lepším řešením by podle něj byly fotografie lidí, které vedro skutečně vyčerpává.
Fyzik Ondráš Přibyla o problémech mediální prezentace klimatické změny | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Stejně tak u mediálních výstupů o klimatické změně nepovažuje za vhodný vizuální doprovod fotografie ledních medvědů plujících na kře, jako například v začátcích používala environmentální organizace Greenpeace.

"To dříve způsobilo jen to, že si lidé mysleli, že klimatická změna je něco vzdáleného. Něco, co se nás netýká," podotýká v rozhovoru fyzik Přibyla, který vede projekt Fakta o klimatu. "Lední medvědy potkáme tak možná v zoo, kde kry nejsou, a Arktida je daleko," dodává.

Mediální texty o vlnách veder, suchu či neúrodě by podle něj měly doprovázet fotografie, které skutečně zobrazují, co lidé ve zmíněných situacích zažívají. "Když se projdete městem v době veder, tak to zásadní, co člověk vnímá, nejsou rozesmátí lidé, ale je to vedro, které sálá ze všech míst a nutí lidi opouštět město," zdůrazňuje Přibyla.

Na základě jeho zkušeností již veřejnost začíná klimatickou změnu chápat jako fenomén, se kterým se v životě blíže setkávají. "Myslím, že teď už se začíná objevovat silný, někdy vědomý, jindy podvědomý strach z toho, co klimatická změna znamená, bezmoc z toho, co s ní můžeme udělat a jakým způsobem můžeme zastavit oteplování, které se projevuje vlnami veder, povodněmi a tak dále," uvádí fyzik.

Rozhovor s Ondrášem Přibylou jsme na Aktuálně.cz natočili loni a vydali ho 17. srpna 2022. Článek opakujeme pro jeho tehdejší velký zásah a nadčasovost.

 

Právě se děje

Další zprávy