Je to samé HDP a DPH a postižení ostrouhají, říká Krása

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 10. 2012 17:27
Postavení lidí s handicapem se v Česku podle něj v posledních dvou letech zhoršilo
Novela zákona o zaměstnanosti zrušila kategorii zdravotně znevýhodněných. Sehnat práci je pro handicapované těžší.
Novela zákona o zaměstnanosti zrušila kategorii zdravotně znevýhodněných. Sehnat práci je pro handicapované těžší. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Postavení lidí s handicapem se v posledních dvou letech v Česku zhoršilo. Horší jsou podmínky pro zaměstnávání i přístup ke zdravotní péči a sociální pomoci. Novinářům to v úterý v Senátu na konferenci o rovných právech pro všechny řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása.

"Situace osob se zdravotním postižením se v posledních dvou letech výrazně zhoršila. Nás velmi mrzí, že toto jakoby nikdo příliš nevnímá. Vláda se tímto problémem příliš nezabývá. Politika se zúžila na ekonomické vnímání světa, na DPH, HDP a podobně," řekl Krása. Podle něj ke zhoršení postavení handicapovaných přispěly změny zákonů a některých pravidel.

Horší je tak prý třeba přístup k práci. Novela zákona o zaměstnanosti zrušila kategorii zdravotně znevýhodněných. Na zaměstnávání osob s menším handicapem se tak už podle Krásy firmám neposkytují podpory. "O práci přijde 40 000 až 50 000 lidí," je přesvědčen šéf NRZP.

Problém podle něj nyní představuje i čekání na rozhodnutí úřadů o přidělení pomoci. Úřady práce či Česká správa sociálního zabezpečení prý stanovisko někdy vydají až po půl roce či deseti měsících. "Máme případy, kdy lidé čekají i déle. Někdy se pomoci už ani nedočkají," podotkl Krása.

Zmatek na úřadech práce působí podle něj i nový systém vyplácení dávek, který mají úředníci od ledna. Šéf rady kritizoval také sociální karty, přes které mají potřební podpory a příspěvky dostávat.

Z nemocnic lidé odcházejí na revers. Nemají na pobyt

Podle rady je horší i přístup ke zdravotní péči. Na poplatky za pobyt v nemocnici se totiž nevztahuje žádný limit. Krása uvedl, že někteří lidé ze zdravotnického zařízení odešli "na revers", protože jim nezbývalo na nájem.

Česko před dvěma lety přistoupilo k mezinárodní úmluvě o právech osob se zdravotním postižením. Zavázalo se, že bude přijímat opatření, která podmínky handicapovaných pomohou srovnat se situací ostatních. Na prosazování kroků měl dohlížet výbor, ten zatím ale stále nevznikl, podotkl Krása.

Podle místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové (ČSSD) se také horní parlamentní komora chystá prosazování úmluvy víc sledovat a kontrolovat její plnění. ČR má však i vlastní plán vyrovnávání příležitostí pro postižené. Obsahuje úkoly do roku 2014. Některé z nich byly podle rady odloženy, řada se prý ale plní.

Vedení rady také uvedlo, že v Česku sílí předsudky vůči lidem se zdravotním handicapem místo toho, aby mizely. Postiženého prý mnozí vnímají jen jako někoho, kdo je chudý a nemohoucí a kdo pouze natahuje ruku a chce pomoc. Představitelé NRZP podotýkají, že řada lidí s postižením studuje či pracuje, a to i na vyšších pozicích. Podle právníka rady Jana Hutaře převažuje také názor, že "nerovnost je důsledkem postižení, ne přístupu společnosti".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy