Dítě zatčeného Šišky. Co teď bude se sociální kartou?

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
15. 10. 2012 5:00
Už 43 tisíc lidí pobírá dávky přes sKartu, vyplaceno přes ni bylo 87 milionů
Foto: ČS

Praha - Přes takzvanou sociální kartu už pobírá dávky 43 tisíc lidí v Česku. Projekt sKarta, který měl na starosti zatčený ministerský náměstek Vladimír Šiška, navzdory personálním změnám v resortu pokračuje podle plánu z půlky září.

Podle něj má sKartu do konce roku 2012 dostat 600 tisíc příjemců sociálních dávek. Ke stávajícím 43 tisícům má již brzy přibýt dalších 80 tisíc lidí, pro které jsou karty už vyrobeny nebo jsou právě ve výrobě. Online deníku Aktuálně.cz to sdělil mluvčí Úřadu práce ČR Jiří Reichl.

„Denně vyrobíme přibližně pět tisíc sKaret. Distribuce se rozběhla naplno a funguje naprosto bez problémů. Vyrobili jsme už přibližně 90 tisíc sKaret, přes které bylo vyplaceno zhruba 87 milionů korun," doplňuje Klára Pačesová z České spořitelny, která projekt realizuje.

Stále platí, že karty v letošním roce ještě nedostanou příjemci podpory v nezaměstnanosti a také ti, kdo pobírají dávky v hmotné nouzi.

Kdy ji dostanete vy?

Podle jakého klíče budou sKarty dostávat například matky (i otcové) pobírající rodičovský příspěvek nebo ti, kdo pobírají příspěvek na bydlení?

Žádný univerzální systém pro určování pořadí nových majitelů neexistuje. Podle zpráv z úřadů práce, které mají distribuci sociálních karet na starosti, se karty nevydávají ani podle abecedního pořadí, ani třeba podle data zahájení výplat dávek.

Platí, že sKarty získávají především noví zájemci o dávky. Mezi dosavadními příjemci pak rozhodují konkrétní úředníci. Ti mají instrukce nevydávat zatím sKarty pro lidi se zdravotním postižením. Podle Jiřího Reichla dostávají sKarty jen ti zdravotně postižení, kterým skončila platnost stávajících průkazů prokazujících jejich zdravotní stav.

sKarta míří k soudu

Z celkových 43 000 vydaných sKaret zatím připadá na zdravotně postižené přibližně 1400 až 1500. To kromě jiného znamená, že se přiblížila doba, kdy o sociální kartě budou rozhodovat ústavní soudci.

Národní rada osob se zdravotním postižením nyní chystá ústavní stížnost právě s lidmi, kteří sKartu mají a nesouhlasí s ní.

"Komerční subjekt - Česká spořitelna - má k dispozici detailní informace o osobě, které může použít. Je nepřijatelné, aby to stát umožňoval," říká předseda rady Václav Krása.

"Ta sKarta je nepochybně diskriminační. Zaprvé znemožňuje přístup některým lidem k dávkám a pak také proto, že jakýmsi způsobem diskriminuje svého držitele," dodává Krása. 

Foto: Vojtěch Marek
Čtěte také:
Změna: Peníze z sKarty vyberete zdarma i v obchodě
Zneužívání dávek zatím sKarta nezamezí, uznává náměstek
Šiškovy sporné tendry ukazují, jak se vyhnout soutěžím

Již na začátku srpna online deník Aktuálně.cz informoval také o tom, že rada zdravotně postižených požádala antimonopolní úřad o prověření smlouvy mezi ministerstvem práce a sociálních věcí a Českou spořitelnou. "Máme právní rozbor, podle kterého je zásadní rozdíl mezi zadávacími podmínkami a uzavřenou smlouvou," zdůvodňoval Krása.

Ministr nesmí být proti

Proti sKartám se na začátku října ostře postavili také sociální demokraté. "ČSSD předloží v nejkratším možném termínu v Poslanecké sněmovně legislativní návrh, který projekt sKaret zruší," říká předseda strany Bohuslav Sobotka.

Pokud by však některý z dalších ministrů práce a sociálních věcí rozhodl o zrušení nebo omezení projektu, porušil by tím smlouvu s Českou spořitelnou. V dohodě se totiž ministerstvo zavazuje nečinit žádné kroky, které by vedly k omezení projektu sKaret. Přímo ze smlouvy sice nehrozí za porušení této povinnosti žádná smluvní pokuta, spořitelna by však teoreticky mohla chtít po státu standardní náhradu škody za nedodržení smlouvy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy