Jak vládnete němčinou? Zkuste složit státní maturitu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá, Lucie Kalivodová
15. 10. 2010 0:01
Vyzkoušejte si testy státních maturit, které v květnu čekají studenty
Německé fanynky
Německé fanynky | Foto: Sport

Praha - Půl roku před první ostrou státní maturitou absolvovaly střední školy tento týden její generální zkoušku a ministerstvo školství hlásí: Povedlo se.

Co čeká budoucí maturanty ve zkoušce z němčiny?

Redakce online deníku Aktuálně.cz pro čtenáře připravila možnost vyzkoušet si testy, které studenti museli v rámci generálky. Vyzkoušejte si, zda byste uspěli. 

Základní úroveň:

Generální zkouška státních maturit začala v pondělí a skončila ve čtvrtek. Po češtině a matematice, se na školách zkoušejí cizí jazyky. Zkouška obsahuje test, který navazuje na poslechovou část, a písemnou práci.

K dispozici je jak základní varianta, tak vyšší úroveň obtížnosti. Obě verze obsahují i poslechovou část. 

TEST si otevřete v galerii níže

Vyšší úroveň:

Vyšší úroveň volí většinou žáci středních škol a gymnazisté. V budoucnu má podle plánů ministerstva sloužit i jako vstupenka na vysokou školu. Ve vyšší úrovni testu z němčiny jsou například zadání úloh v cizím jazyce.

TEST si otevřete v této fotogalerii

 

Právě se děje

před 39 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy