Jak vládnete němčinou? Zkuste složit státní maturitu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá, Lucie Kalivodová
15. 10. 2010 0:01
Vyzkoušejte si testy státních maturit, které v květnu čekají studenty
Německé fanynky
Německé fanynky | Foto: Sport

Praha - Půl roku před první ostrou státní maturitou absolvovaly střední školy tento týden její generální zkoušku a ministerstvo školství hlásí: Povedlo se.

Co čeká budoucí maturanty ve zkoušce z němčiny?

Redakce online deníku Aktuálně.cz pro čtenáře připravila možnost vyzkoušet si testy, které studenti museli v rámci generálky. Vyzkoušejte si, zda byste uspěli. 

Základní úroveň:

Generální zkouška státních maturit začala v pondělí a skončila ve čtvrtek. Po češtině a matematice, se na školách zkoušejí cizí jazyky. Zkouška obsahuje test, který navazuje na poslechovou část, a písemnou práci.

K dispozici je jak základní varianta, tak vyšší úroveň obtížnosti. Obě verze obsahují i poslechovou část. 

TEST si otevřete v galerii níže

Vyšší úroveň:

Vyšší úroveň volí většinou žáci středních škol a gymnazisté. V budoucnu má podle plánů ministerstva sloužit i jako vstupenka na vysokou školu. Ve vyšší úrovni testu z němčiny jsou například zadání úloh v cizím jazyce.

TEST si otevřete v této fotogalerii

 

Právě se děje

před 47 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy