Šlo to hladce, pochválil Dobeš generálku maturit

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
14. 10. 2010 15:29
Úspěch generálky uznala i stínová ministryně za ČSSD
Ministr Josef Dobeš
Ministr Josef Dobeš | Foto: Jan Langer

Praha - Půl roku před první ostrou státní maturitou absolvovaly střední školy tento týden její generální zkoušku a ministerstvo školství hlásí: Povedlo se. Úspěch zkoušky uznala i stínová ministryně za ČSSD a navrhuje vedení své partaje, aby zkoušku popořilo.

"Přes drobné potíže, vše probíhalo hladce. Gros a podstata zkouše jsou nastaveny dobře," okomentoval končící generálku dlouho připravované jednotné maturity ministr školství Josef Dobeš.

Problémy nastaly s digitálními terminály, které slouží pro posílání dat ze škol. Ještě týden před zkouškou nefungovaly na pětadvaceti školách. Postupně se ale podařilo je zprovoznit. "Toto pondělí ráno nefungovaly tři, v jednu hodinu už ale byly všechny připojeny," uvedl Dobeš.

Maturita z češtiny

Podle něj neunikly z testů žádné informace, i rozvoz zadání do škol, který měly na starosti soukrtomé firmy byl bez problémů.

Po zkušenostech z generálky posílí ministerstvo informační linku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání, na kterou se v pondělí před začátkem generálky nebylo možné dovolat.

"Bylo připraveno třicet linek a mezi desátou a půl jedenáctou v pondělí tam bylo v řadě až osmačtyřicet hovorů. V květnu zajistíme pro jistotu šedesát linek, i když si myslím, že po generálce bude už dotazů méně," dodal Dobeš.

Cermat nyní zpracovává výsledky ze škol a podle předpokladů Dobeše by je mohl mít kompletní dříve než třetího listopadu, což byl původní termín zveřejnění. Jak uspěli, by se měli dozvědět i studenti a školy.

Maturita z matematiky

Ministerstvo plánuje ve zkoušce další změny, aby nebyla tak formální jako byla její přípravná verze. "Když učitel popáté zadává test podle stejného scénáře, stejnými slovy, na tváři studenta to vyvolá úsměv. Měli bychom maturitu zlidštit," řekl Dobeš s tím, že ho potěšilo, jak odpovědně školy ke generálce přistoupily.

"Děkuji všem pedagogům a ředitelům, brali to vážně přes lehkou bizarnost některých úkolů.

Generálku státních maturit ocenila i stínová ministryně za ČSSD Vlasta Bohdalová a vyzvala své stranické kolegy, aby dali zkoušce zelenou.

"Osobně se však již nyní přikláním ke stanovisku, které budu doporučovat i na předsednictvu ČSSD, tedy, aby sociální demokracie změnila svůj postoj k tomuto systému státních maturit a podpořila jej," uvedla.

Právě ze sociální demokracie je ale jeden z nejhlasitějších kritiků jednotné maturity - senátor Marcel Chládek. Poté, co v horní komoře neuspěl s návrhem na odložení maturity, navruje nyní její úplné zrušení.

 

Právě se děje

Další zprávy