Jak se zachovat k Zemanovi po milosti? Politici odpovídají, zda by Hradu vzali peníze

Dominika Hejl Hromková Radek Bartoníček Dominika Hejl Hromková, Radek Bartoníček
14. 4. 2022 17:18
Když prezident Miloš Zeman udělil na konci března milost šéfovi Lán Miloši Balákovi, politici na sociálních sítích nešetřili ostrými vyjádřeními. Někteří avizovali, že přijdou s kroky proti Hradu. Ať už politickými vůči prezidentovi, tak třeba s návrhem na snížení rozpočtu kanceláře prezidenta. Aktuálně.cz u 15 kritizujících zjišťovalo, zda už nějaké kroky podnikli, nebo zůstalo jen u slov.
Foto: Aktuálně.cz

Zdeněk Hraba

Zdeněk Hraba je předsedou důležité senátní komise pro ústavu, která má vliv na to, jak se senátoři nakonec k prezidentovi zachovají. Hraba svolal na úterý 26. dubna tuto komisi, jejíž členové se budou prezidentovou milostí pro Miloše Baláka zabývat.

"Chceme probrat, jestli prezident nepřekročil své ústavní pravomoci. Já si myslím, že ano, že ústavní pravomoci by měly podléhat etickým normám. Milost blízkému spolupracovníkovi z důvodu, že je to blízký spolupracovník, je podle mě za čárou. Musíme se ale pobavit o tom, zda je to za ústavněprávní čarou," sdělil Aktuálně.cz senátor Hraba.

Jestli podniknout proti prezidentovi nějaké kroky, a případně jaké, bude podle něj jasnější až po diskusi s kolegy ze Senátu. On sám jim chce navrhnout omezení pravomoci prezidenta v udělovaní milostí v tom smyslu, aby každou milost kromě prezidenta podepisoval i premiér nebo jím pověřený člen vlády. To by znamenalo, že by pak za udělování milostí nesla odpovědnost právě vláda.
Prakticky by to znamenalo v ústavě přesunout pravomoci prezidenta z článku 62 do článku 63.

 

Právě se děje

Další zprávy