Policie k Brodu: Operační chyboval, zrazoval šéfa od zásahu

Petr Koděra Petr Koděra
Aktualizováno 31. 3. 2015 12:23
Policisté také podle kontrolorů nedostatečně komunikovali s mužem, který se během střelby schovával na záchodě.
Policie se připravuje na zásah proti střelci.
Policie se připravuje na zásah proti střelci. | Foto: Facebook / Michal Švestka

Praha - Úterý 24. února, krátce před jednou hodinou odpolední. Velitel uherskobrodské policie chce zasáhnout proti vyšinutému střelci Zdeňku K., který pálí po lidech v restauraci Družba. Operační důstojník ale na dálku jeho rozhodnutí zpochybňuje. Ovšem zároveň tím chybuje.

Tvrdí to závěry vnitřní prověrky policejního postupu, kterou provedlo policejní prezidium a v úterý svá zjištění představilo. Zda policistu stihne nějaký trest, zatím není jasné. Rozhodnout o tom musí ředitel zlínské krajské policie.

"Závěry kontroly mu pošleme a opatření bude na něm," řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Policie se vůbec poprvé obšírněji vyjádřila k postupu svých lidí na místě tragédie, při které vrah zastřelil osm lidí a pak zabil i sám sebe.

Policisté si v posledních týdnech vyslechli kritiku kvůli tomu, že údajně proti střelci zasáhli příliš pozdě. Drtivou většinu kroků ale udělali podle kontrolorů správně.

Kromě chyby operačního důstojníka jim prověrka vytkla ještě nedostatečnou komunikaci s mužem, který střelbu přežil ukrytý na toaletě a vylepšit by se do budoucna měl i způsob komunikace s vedením města a s médii. "V komunikaci vidíme prostor pro zlepšení," stojí v závěrečné zprávě odboru vnitřní kontroly policejního prezidia.

"Celkově ale policie systémově neselhala," dodal policejní šéf Tuhý.

První hlídka: bez chyby

K objektivnímu zhodnocení celé akce musel odbor vnitřní kontroly vytvořit podrobný časový snímek. Kontroloři zkoumali svědecké výpovědi, veškerou komunikaci po telefonech nebo třeba záběry z kamer, které měli policisté na sobě jako součást výstroje.

"Jedině tak jsme mohli vše objektivně posoudit," řekla Michaela Hýbnerová, vedoucí odboru vnitřní kontroly.

Podle ní zpočátku policie nechybovala. Když na místo devět minut po ohlášení střelby přijela první dvoučlenná hlídka, chtěla střelce zneškodnit. Vnikla dovnitř hospody, jenže stáhla se poté, co na ně útočník vypálil jednu ránu. Hýbnerová řekla, že to bylo v pořádku a že nasadili svůj život, jak jim velely policejní předpisy.

"Nevěděli, zda tam bylo více pachatelů, nebo jen jeden. Nevěděli, zda se nejedná o teroristický útok. Proto přivolali posily a rozhodli se s dalšími kolegy zákrok opakovat," dodala Hýbnerová s tím, že policisté byli dostatečně iniciativní. "Nemohli zákrok dokončit, aniž by ohrozili osoby, které měly být v restauraci," stojí v písemném vyhodnocení celé akce.

Policisté podle Hýbnerové správně přivolali posily. Během krátké chvilky v lokále nemohli přesně odhadnout, zda jsou tam už jen mrtví nebo na zemi leží zranění.

Venku už v tu dobu byla účetní podniku, která - ač vážně zraněná - střelbu jako zázrakem přežila. Střelec na ni vypálil šest ran.

Snímky z restaurace Družba v Uherském Brodě. Fotografie vlevo ukazuje, jaký pohled měli zasahující policisté. Snímek vpravo zachytil pohled střelce.
Snímky z restaurace Družba v Uherském Brodě. Fotografie vlevo ukazuje, jaký pohled měli zasahující policisté. Snímek vpravo zachytil pohled střelce. | Foto: PČR

Když přišla do restaurace, slyšela za sebou šramot, otočila se a ucítila ránu do hrudníku a do ruky. Pak ji střelec trefil ještě čtyřikrát, ale podařilo se jí s vypětím všech sil utéct. "Ona jediná mohla policii poskytnout svědectví, kolik je tam zraněných a co se tam děje. Jenže byla těžce zraněná a v kritickém stavu," řekla Hýbnerová.

Chyboval operační důstojník

První posilou byl ředitel uherskobrodské policie a jeho zástupce. Šéf místní policie se rozhodl po získání informací od svědků na místě k zásahu a informoval o tom operačního důstojníka. Ten však udělal chybu, když správnost jeho rozhodnutí zpochybnil - argumentoval ohledem na hosty v restauraci, "aby se nestalo ještě něco horšího".

"Operační důstojník převzal rozhodovací pravomoc, aniž k tomu byl v této situaci oprávněn," píše se v závěrech prověrky.

Přesto se šéf policie z Uherského Brodu rozhodl k zákroku. Byla přesně jedna hodina po poledni.

V tu chvíli se ale stalo něco nečekaného. Pachatel telefonuje do televize Prima, že chce na místě její reportéry. A pak hned volá na tísňovou linku 158. Utvrzuje, že má pět rukojmí a bude vyjednávat, proto byl zákrok zastaven.

"Vznikla takzvaná barikádová situace a začalo vyjednávání," uvedla Hýbnerová. Dodala, že i kdyby byla na místě brněnská zásahová jednotka, která dorazila až za další hodinu, nemohla by stejně zakročit.

Vyjednavač mluvil s mužem pětkrát, po posledním hovoru se desetkrát marně pokoušel navázat další komunikaci. Proto do restaurace vnikla ve 14:20 zásahová jednotka. Pachatel se ale mezitím zastřelil.

Špatná komunikace

Inspektoři vytkli policistům nedostatečnou komunikaci s mužem, který se během střelby schovával na WC. Hovořili s ním sice přes mobil manželky formou telefonátu a SMS, jenže podle inspektorů měl být vyčleněn policista nebo psycholog určený pouze na komunikaci s ním.

Postup policie jako takový ale označili za správný. Muže nešlo zachránit dříve, protože střelec měl výhled přímo na dveře toalety, kde se ukrýval, a policejní zásah by jej tak mohl ohrozit.

"Bylo to pro něj relativně bezpečné místo a policie s ním byla v kontaktu," řekla kontrolorka.

"V komunikaci je co zlepšovat. Zejména mezi policií a samosprávami," dodal ministr vnitra Milan Chovanec. Zareagoval tak na poslední ze zjištění inspektorů z policejního prezidia, podle nichž sice policie s radnicí v Uherském Brodě po střelbě postupovala správně, ale "v komunikaci vidí prostor pro zlepšení".

I tady přitom sehrál hlavní roli operační důstojník policie, který sice o střelbě informoval strážníky městské policie, ovšem už nedal vědět starostovi a jeho kolegům. "Operační důstojník v počátku komunikace předpokládal, že bude starosta vyrozuměn městskou policií, aniž by výslovně o vyrozumění požádal," píše se ve zprávě kontrolorů.

Jasný pokyn k informování starosty Patrika Kunčara tak dal až hodinu od nahlášení střelby zlínský krajský policejní ředitel. Tento závěr prověrky tak vysvětluje, proč se starosta Kunčar dostal ještě v den masové vraždy do ostrého konfliktu s policií a ministrem vnitra a stěžoval si, že mu dali vědět pozdě.

Logistika proběhla správně

Inspektoři naopak policistům nevytkli využití aut k přesunu zásahové jednotky z Brna do Uherského Brodu. Podle nich bylo správné, že neletěli ve vrtulnících. Stroje by se musely pro ozbrojené muže nadvakrát vracet, protože kapacity vrtulníků nestačí na přepravu celé jednotky, tedy patnáct policistů. A méně jich být podle předpisů a vážnosti situace nemohlo.

"Krajská policie dostane materiál k přijetí příslušných opatření. My budeme diskutovat o rezervách," řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Odmítá, že by měly být v každém kraji zásahové jednotky. Chce ale garantovat dojezd po zuby ozbrojených policistů s brokovnicemi a samopaly do deseti minut od nahlášení jakéhokoliv incidentu. Policie proto bude nabírat další lidi. I v souvislosti s výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích by to mělo být až čtyři tisíce nováčků.

První kontrola zásahu

Policie prošetřila kompletní zákrok všech složek policie, tedy jak příslušníků obvodního oddělení Uherský Brod, tak krajských policistů ze Zlína, tak i brněnské zásahové jednotky.

Zásah navíc ještě prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, která zkoumá, zda někdo z policistů neporušil zákon. Její vyšetřování podle vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) z minulého týdne ale potrvá déle. Výsledky by mohly být známé zhruba v řádu měsíců.

Bezpečnostní rada státu před týdnem projednala první detailnější analýzu události. Materiál obsahuje pět bodů, které se týkají komunikace s obcemi a kraji, přípravy krizových plánů, dosahu zásahových jednotek, výcviku a školení policistů nebo získávání zbrojních průkazů.

 

Právě se děje

Další zprávy