Pokud strom sám bojuje o život, ten náš nezachrání, říká arborista o zeleni v ulicích

Kateřina Hlaváčková, Zuzana Zavadilová
12. 7. 2020 17:24
Městské zeleni kvůli intenzivnějším vedrům hrozí, že časem odumře. Její nedostatek by přitom dle vědců vedl k dalšímu oteplení a ještě větší oblibě klimatizací. Ty přitom vzduch ve výsledku opět zahřívají. I z toho důvodu se ve sněmovně sešli odborníci, aby navrhli řešení přírodní klimatizace v podobě stromů ve městě. Jejich doporučení nabízíme v přehledu Aktuálně.cz.
Usychající strom na Smetanově nábřeží v Praze.
Usychající strom na Smetanově nábřeží v Praze. | Foto: Aktuálně.cz

I stromy potřebují péči. Staré a usychající jen zabírají místo

Práce na stromech nekončí s jejich výsadbou, je potřeba se o ně dál starat. "Nejsou jen něco hezkého, nabízejí městu úspory v řádech milionů. Na jejich fungování ale musíme také nějaké peníze vynaložit," míní arborista a člen Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu David Hora. 

Pokud je dle něj strom špatně vysazený, může být jeho uhlíková stopa, způsobená postupy při jeho výsadbě, horší než jeho reálný přínos. Tedy vyšší než množství oxidu uhličitého, které stihne z ovzduší načerpat zpět. 

Slovy arboristy nejsou v republice dostatečná data na vyhodnocení toho, které stromy neplní svou funkci a z jakých důvodů. "Pokud strom sám bojuje o život, ten náš nezachrání. Nejde o to, mít stromy v ulicích za každou cenu," dodává.

Podle Hory zanecháváme v ulicích stromy, které dávno neplní svou funkci. Město se je ale z různých důvodů bojí pokácet. "Strom může být zelený, ale to neznamená, že dělá to, co má," vysvětluje arborista.

 

Právě se děje

Další zprávy