Osudové setkání básníka i návštěva krále. Slavné boudy Krkonoš mají pohnutou minulost

Osudové setkání básníka i návštěva krále. Slavné boudy Krkonoš mají pohnutou minulost
Dnes se bouda stojící před poslední serpentinou silnice od Špindlerova Mlýna k hranicím jmenuje Malý Šišák. Dříve se jí ale říkalo Adolfova bouda. Nedatovaný kolorovaný archivní snímek.
V nové Adolfově boudě bylo 80 pokojů, v restauraci se najednou najedlo i 150 lidí. Fungovala dál, jen pod jinými majiteli. Ti původní byli během divokého odsunu Němců vyhnáni a odvezeni dobytčáky za hranice do polí. Snímek přibližně z roku 1959.
Vláda komunistů stavu příliš neprospěla, ale chata přežila a na místě stojí dodnes. Snímek přibližně z roku 1965.
Postavil ji v roce 1911 na požářišti, které na místě zbylo po zničené Staré Špindlerově boudě, Vinzenz Adolf přezdívaný Vincek od Sněžných jam. Tak se říkalo boudě na polské straně Krkonoš, kterou předtím provozoval. Kolorovaný snímek přibližně z roku 1914.
Foto: Aktuálně.cz / Neznámý autor / Archiv KRNAP / Reprofoto z knihy "HISTORIE KRKONOŠSKÝCH BUD", kterou v roce 2016 vydala Správa Krkonošského národního parku
Tomáš Klézl Dan Poláček Tomáš Klézl, Dan Poláček
Aktualizováno 16. 9. 2023 18:52
Historie Krkonoš je neodmyslitelně spjatá s jejich boudami. Umožnily rozvoj turismu, štamgasty se zde občas ale stali i místní. Často překvapí, jak moderní služby nabízely třeba už na přelomu 19. a 20. století. Ochutnat kuchyni místních restaurací sem jezdili i panovníci nebo známí básníci. Deník Aktuálně.cz připravil druhou galerii historických snímků krkonošských bud.
 

Právě se děje

Další zprávy