Zaniklé boudy Krkonoš. Měly vlastní kapelu i holičství, nacisté tu cvičili polárníky

Zaniklé boudy Krkonoš. Měly vlastní kapelu i holičství, nacisté tu cvičili polárníky
Budova je zakreslená už v mapách z roku 1568. Kolorovaná pohlednice, 1915.
Jednoho z bratrů se měli pokusit dokonce zabít. Hodili ho do jámy s hašeným vápnem, zázrakem se mu ale podařilo vyváznout. Rennerova bouda v Krkonoších. Kolorovaná pohlednice. Rok 1915.
Rozvoj ale narušil konec druhé světové války, během které sem jezdili němečtí politici včetně státního tajemníka Karla Hermanna Franka. Ač během vlády komunistů přišly boudy o část svého kouzla a začaly chátrat, stále patřily k nejnavštěvovanějším místům. Nedatovaný snímek.
I tak se stalo Rennerově boudě osudným násilí. 2. října 1938, pár dní po mnichovské dohodě, vyhořela po potyčce mezi místními sympatizanty nacistů a československými vojáky. Nedatovaná fotografie.
Foto: Aktuálně.cz / Max Leipelt / Wikipedia / Public domain
Tomáš Klézl Dan Poláček Tomáš Klézl, Dan Poláček
26. 7. 2023 9:16
Patřily k impozantním stavbám českých hor. Bydlela v nich společenská smetánka, pražští podnikatelé, politici nacistické říše, lyžaři, horníci i vojáci. V těch největších se k hostinám při hudbě místní kapely scházely stovky hostů. Jenže vyhořely, nebo je lidé zbourali. Petrova, Liščí či Bobí bouda zůstávají jen na historických fotografiích. Aktuálně.cz nabízí pohled na zmizelá místa Krkonoš.
 

Právě se děje

Další zprávy