Češi jsou pro Rusko velkou inspirací, Kreml v nás vidí Trojského koně, napsal Gabal

1. 10. 2018 17:12
O post senátora usiluje i sociolog a jeden ze zakladatelů Občanského fóra Ivan Gabal. Kandiduje jako nestraník za Stranu zelených v Praze 2 a 3, ale podporu mu vyjádřili i lidovci, za které byl od roku 2013 do 2017 poslancem. V Senátu se chce zaměřit na sociální bydlení, bezpečnost nebo omezení aut a kamionů na Pražském okruhu. "Chci přispět k tomu, aby Senát držel základní politický kurz, ústavní standardy a nadřazenost právního státu," tvrdí. V minulosti zdůrazňoval, že Česko by mělo zavřít ambasádu v Damašku. "Nechceme přijímat migranty, ale podporujeme syrský režim, který je k nám žene," prohlásil. Ivan Gabal odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz
Rozhovor s Ivanem Gabalem
Dotazovaný právě odpovídá
Ivan Gabal bude odpovídat od 11 hodin.
Přejít k dotazům
Z Damašku bychom se měli stáhnout, děláme tam špinavou práci pro Američany, říká poslanec KDU-ČSL Ivan Gabal. | Video: DVTV, Daniela Drtinová

Rozhovor s Ivanem Gabalem

Dotazovaný právě odpovídá
Ivan Gabal bude odpovídat od 11 hodin.
Aktualizovat reportáž
2. 10. 2018
Ptá se: Lukáš Melichar

Dobrý den, pane Gabale,

Budete první, která přizná lidem, že senátor, zvlášť opoziční nemá na jejich životy žádný exekutivní vliv? Že můžete pouze hlasovat pro návrhy zákonů z PS a krom těch na změnu ústavy nemůžete zarazit žádný, jen ho zpomalit?

Děkuji

Odpovídá: Ivan Gabal

děkuji za otázku, myslím, že mne špatně znáte nebudu senátor, který jen hlasuje to, co se mu předloží nebo dostane ze sněmovny. Již jen proto, že jsem si ve sněmovně odpracoval čtyři roky, vybudoval určité kontakty, znalost a jsem přesvědčený zastánce parlamentní demokracie, proto jsem v senátu také pomáhal s formulací některých stanovisek k bezpečnostním otázkám. Ano, jsem přesvědčený, že senát může víc než jen hlasovat to, co přijde z poslanecké sněmovny, a to také chci dělat a nebudu se to must učit. hezký den,

2. 10. 2018
Ptá se: Jiří

Krásný den,

děkuji za Vaši práci.
Co proti ruské propagandě mohou dělat běžní občané?

Odpovídá: Ivan Gabal

Dobrýd den, myslím, že si každý z nás můžeme ověřovat informace z různých zdrojů, nenechat si nutit konspirační teorie. Svoboda je o tom nenechat si něco nakukat, ale jít důsledně za fakty, samozřejmě při dnešních možnostech a zásobách informací lze ověření dosáhnout rychle. A musíme si věřit, že to umíme a že na světě není jen náš názor. Zopakuji, pro každého je možné si uvědomit, že za hranicí mého názoru je ještě hodně prostoru na debatu i plitiku. Fakta, především fakta.

A dovolím si jednu obecnější poznámku, nedůvěra k okolí, institucím, k poměrům a právu strašně snižují kvalitu a spokojenost se životem. Mnozí z nás jsou nespokojení a hledají k tomu odpovídající informace, ale tím si jen kvalitu života snižují. Ověřená informace zvyšuje sebedůvěru a snižuje strach, žije se lépe.

2. 10. 2018
Ptá se: Karel

Dobrý den,
Napadá Vás nějaký konkrétní a efektivní způsob jak se bránit ruské propagandě? Když vidím již zaslané dotazy, říkám si, že jsme ne krok a kilometry pozadu. A je to stále horší...

Odpovídá: Ivan Gabal

Dobrý den, díky za dotaz,

myslím, že určitou představu dává v rozhovoru pro ihned František Vrábel ze Semantic Vision, s kterými jsem tuto agendu začínal dělat těsně po invazi Ruska na Ukrajinu, dám sem odkaz, pokud dovolíte a doporučuji prolétnout
https://archiv.ihned.cz/c1-66266500-umime-sestrelovat-ruske-dezinformacni-rakety-politici-ale-problem-trestuhodne-podcenuji-rika-datovy-analytik-vrabeleernetu bez ré pracují na int

Řekl bych asi 3. důležité body: 1. Musíme se chtít bránit, protože se nebráníme, a to ani na podkladě pravidelných veřejných i neveřejných zpráv BIS, dokonce si někdy sami jdeme pro porážku, jako byl postup M. Zemanan v kauze novičok. Správná byla korekce usneseními sněmovních a senátních výborů. 2. Musíme na napadení, desinformace aktivně reagovat, dost jsem si sliboval od centra hybridní obrany na ministerstvu vnitra, ale selhalo a nenaplnilo očekávání a 3. Měli bychom minimalizovat desinformace a lahaní v naší vlastní politice a politické scéně. Pokud si politická scéna neuvědomí, že jsme opravdu předmětem útoku na naši soudržnost a ochotu udržet demokratické standardy právního státu, novináři to nezachrání. Nicméně myslím, že naše přední media se již v tomto ohledu hodně zlepšila a dokáží desinformace odhalit, Nikoli, ale ty opravdu profesionálně připravené, jako byla causa lithium, Všimněte si dnešní informace, že nakonec budou výzkum dělat oni proklínaní Australané. Poslední co mi dělá stratost, a to nejvíc je, že kromě hybridní nemáme ani kybernetickou obranu, za kterou jsme sami odpovědni, takže máme všechny naše systémy, které pracují na internetu bez ochrany státu, od zdravotnictví, přes dopravu až po banky, je to jen a jen na nich. Jako by NATO nevázalo členy aby se o svůj kybernetický prostor postraly. Zaspali jsme. Ale věřím, že se ruskému desinformačnímu tlaku dokážeme ubránit, náž západní standard veřejného diskurzu se přeci jen lepší.

2. 10. 2018
Ptá se: Jirka

Téma uprchlíků není aktuální už dobré 3 roky, nechápu, proč z toho má náš pseudonárod smíchaný z desítek ras a národů takovou paniku. Co mě zajímá je Rusko – přijde mi, že jste jediný, kdo upozorňoval na jejich dvakrát větší ambasádu než má USA i jejich drzou propagandu, která u nás ovlivnila už dvoje volby (lithium + Drahoš nám sníží důchod). Ostatní politici buď dělají, že to neexistuje, anebo jsou tak vystrašení z negativní reakce, že o tom nemluví. Máte vůbec nějaké spojence? Proč jsme tak servilní a nic neděláme?

Odpovídá: Ivan Gabal

Děkuji za dotaz, myslím, že již zdaleka nejsem jediný, kdo na nepřiměřenou velikost ruské ambasády poukazuje, včetně jejích protisystémových aktivit. Obdobně to zdůrazňuje BIS, dnes již řada novinářů a obecně je to vnímáno jako problém a zdroj politického a hybridního nepřátelského vlivu. Na čem ale není shoda je, co s tím a jak postupovat. Myslím, že na tahu je zejména ministerstvo zahraničí pokud jde o velikost ambasády, tajné služby pokud jde o aktivity velké části "diplomatů". Je to ale stále spíše reakce na nepřátelské aktivity než prevence. Podle mne, a při dnešním sledování vývoje kauzy chemického útoku v británii, jsme mohli vypovědět diplomatů více a využít příležitost ke snížení počtu ruských diplomatů. Obdobně se domnívám, že bychom daleko více měli komunikovat s desítkami tisíc Rusů, kteří žijí u nás, protože se zde cítí bezpečně, v právním prostředí a důstojných podmínkách. Rusko se blíží velké změně a problémů, bylo to vidět na krizi okolo restrikce důchodů, Navalný je více ve vězení než na svobodě. Češi jsou pro Rusko velkou inspirací tím, že jsme geopolitický přechod k západní civilizaci úspěšně zvládli a řijeme ve svobodných a právních poměrech, to je naše velká zbraň a síla. Všichni ti, kdo zde žijí, přisli, protože jsou zde šťatnější, a vlastně jsou to naši partneři v tom, jak Rusko více tlačit k civilizovanějšímu a přátelskému soužití. Ale bránit se musíme, protože Kreml v nás vidí trojského koně a slabý článek Západu. V tom bych byl nekompromisní. Oni se vměšují do našich věcí, nikoli naopak.

2. 10. 2018
Ptá se: Lenka

Dobrý den, neustále kritizujete Sýrii, ale co takové Turecko? Členský stát NATO a operuje v Sýrii proti Kurdům, kteří hrdinně bojovali s Daešem. To je v pořádku? Operace Olivová ratolest, Afrín, Kobání atd.? Jaký na to máte názor?

Odpovídá: Ivan Gabal

Dobrý den, děkuji za dotaz. Začnu jen okrajově, že jsme na podzim 2016 při návštěvě Turecka s výborem sněmovny a senátu velmi ostře kritizovali zatýkání kurdských poslanců a represe odlišně smýšlejících režimem prezidenta Erdogana. Hostitelé to nesli dost nelibě. nemám ve zvyku tyto věci tolerovat a mlčet. Stejně tak moj žena během mise v Bagdádu zdůrazňovala otázku Kurdů v regionu, jejich zásluh a boje s islámským státem, otevřela kancelář EU v Erbilu. Nicméně musíme vnímat dvě důležité okolnosti, kterými se Turecko přímo propojuje s našimi vlastními agendami. Jednak prostřednictvím NATO, kde Turecko může blokovat jakoukoli aktivitu NATO zejména ve Středozemí a dále jeho spolupráci s EU, která je dnes velmi důležitá. Za druhé Turecko je zemí, která se pohybuje na rozhnraní válečné zóny, je přímo anagažovaná v Syrii vojenskými operacemi, v současnosti brání rusko-syrsko-iránskému útoku na Idlíb, kde je kromě tisíců ozbrojenců také nekolik milionů civilistů, ktří nemají kam utéci vyjma Turecka. V nepsolední řaddě je v Turecku asi 3 miliony syrských uprchlíků s jejichž financováním pomáháme, pro vaši představu jen v táborech se narodí asi 100 tis dětí ročně a náklady na jednoho uprchlíka se pohybují okolo 30 USD denně, a Turecko plní dohodu o zadržování uprchlíků na svém území jak z hlediska moře, tak balkánské cesty. Souhhrnně, my se nemůžeme s dTurky jen hádat, ale chceme s nimi také spolupracovat, včetně řešení spletitého a nekončísího konfliktu v Syrii, nad jehož ukončením již nemá vliv ani Kreml ani Damašek. Zejména necheme aby Turecko naplno spadlo do multinárodního otevřeného válečného konfliktu v regionu, protože by dopady na Evropu byly opravdu vážné. nemám pro vás v této chvíli lepší a jednoznačnější odpovvěď. Musíme být velmi flexibilní a pragmatičtí, ale radost mi to nedělá a vaší otázce rozumím.

2. 10. 2018
Ptá se: Martin

Dobrý den pane Gabale,
Moc držím palce lidem jako Vy! Jen ti Zelení my k Vám nějak nepasují. Jaký máte názor na nominaci Petra Štěpánka? Ještě jednou moc díky za vše!

Odpovídá: Ivan Gabal

Děkuju, musím a chci se Zelených zastat, protože mi možnost ucházet se o křeslo v senátu nabídli. A nyní, když se připojila podpora TOP a KDU, tak to nesou docela statečně. Imponují mi tím, jak jsou zaměření na svou agendu, kolik je tam mladých a vysoce vzdělaných lidí a velké množství aktivních a schopných žen, cítím se mezi nimi fakt mladší, a jsou otevřenější než v roe 2012 byli. Nesou mne statečně i můj tlak na spolupráci a větší otevřenost vůči těm, s kterými si moc nerozumí ani v komunále. Pokud by vše dopadlo dobře, já byl v senátu a oni na magistrátu, rád bych se výrazně angažoval ve spolupráci napříč na agendě klimatické změny, Metropolitnáho plánu a dalších věcech.
Pokud jde o nominaci petra Šťěpánka jsem naprosto v šoku jak mohlo ANO nominovat někoho tak vulgárního, arogantního a nekompetentního, vůbec nechápu před čím se ANO zlomilo a udělalo takovou botu. Moje zkušenost s nimi byla, že se sice museli věci učit, mnohdy chyběly znalosti, v mnohém jsem s nimi ostře nesouhlasil, ale takovýhle propad k vyslověně pokleslému hulvátství jsem u nich nezaznamenal. očekávám, že to budou korigovat. Štěpánek je takový úlet, že nad tím zůstává rozum stát.

2. 10. 2018
Ptá se: Joska

Tento rok v našich médiích rezonovala kulatá výročí srpnové okupace a mnichovské zrady. Tenkrát jsme byli okupování, ale dnes okupujeme my,a to zásluhou politiků, jako jste i Vy. Okupujeme napr. Irák, Afghánistán, kde ve druhém případě naši vojáci podílejí na zločinech na jedněch z nejchudších obyvatel planety a výsledkem je i vznik uprchlické vlny, která nás ohrožuje. Analogicky se naší představitelé zachovali obdobně jako v jiní v Mnichově, když se podíleli na odtržení Kosova od Srbska. Kážete nám o morálce, přitom jste v podstatě zločinci, kteří okupují cizí země a přinášejí jejím obyvatelům nesmírné utrpení. "Nezabiješ" a "Nepokradeš" jsou přikázání Desatera. Proč se jimi neřídíte?

Odpovídá: Ivan Gabal

Děkuji za dotaz, a trochu se ohrazuji, zažil jsem ruskou okupaci a následnou normalizaci, skrytou formu občanské války proti vlastním vlastními, a myslím, že to nelze srovnávat ani s Afganistanem ani s Irákem. Pokud jde o naše vojáky, nejsou v žádné z těchto zemí ani součástí invazních nebo okupačních sil, ani nepotlačují civilní obyvatelstvo, naopak. V obou případech jsou zde na pozvání legitimních vlád, v mezinárodním úsilí naopak ochránit civilní obyvatelstvo a pomoci zastavit jeho terorizování. Možná jste zapoměla, že to byl Afganistan, rozvrácený sovětskou invazí 80. let a ponechaný bez pomoci po odchodu Kremlu, kde se usadila Al Kajda a vládl taliban a odkud byly naplánovány a vedeny teroristické útoky nejen 11. září na Ameriku. Nikdo tam neingeroval a v naprostém bezvládí zemi ovládli teroristi a islamisté, proto jsou tam mezinárodní síly, včetně našich a rozhodnutím našeho parlamentu.

2. 10. 2018
Ptá se: Irena Koutska

Pane Gabele, kandidujete za Stranu zelených. Jaká z priorit této strany je Vám osobně nejblíže a s jakou máte největší problém?

Odpovídá: Ivan Gabal

Děkuji, dotaz "na komoru", shodneme se se Zelenými na prioritě reakce na klimatickou změnu, problém jsem měl v tom, že jsem je o nosnosti tohoto tématu musel přesvědčovat, chtěl bych aby více využili svoje kolegy a partnery v západní Evropě v Mnichově, Berlíně a ve Vídni. A konečně, aby měli více sebevědomí ke spolupráci i s těmi, kteří mají jiné priority, dokonce i třeba klima jako téma odmítají, ale taky jim vadí vysychání krajiny a teplotní extrémy. Zelení potřebují důvěru voličů, aby si mohli sáhnout na opravdovou velkou politiku a museli dělat kompromisy, aby chtěli přesvědčit i jiné než zelené voliče. Takže více sebedůvěry a práce na své agendě i spolupráce a nejen ochranářství a blokování. Přiznám se, že jsem se hrozně naštval, když zahájily Děti země obstrukci dálnic a poslal jsem tam velmi tvrdý mail, a byl jsem překvapený tím, jak se následně urodil kompromis, spolupráce a otevřel se prostor výstavbě a odblokování. Musí se učit nejen defenzivu, ale opak, a spolupráci. Jinak se cejtím fakt lépe v jejich pojetí genderově vyváženého zastoupení, početná přítomnost žen je jejich velké plus, myslím, že česká politika má opravdu problém s malým zastoupením žen, a těším se jak budu v pražské kandidatce kroužkovat ... ale zatím mne Zelení baví, navzdory tomu, že mi leckdo "zkušeně" radil, že jsou "mrtví", nejsou, jsou dost živý a míň se zřejmě hádají oproti tomu, co zde zažil Karel Schwarzenberg, když byl v mojí pozici.

2. 10. 2018
Ptá se: Jan Novotný

Pane Gabal, jen málo politiků zažilo tak strašnou ostudu jako vy tím, že vás voliči v minulých volbách vykroužkovali z čela kandidátky. Dali tím myslím dostatečně najevo, co si o vašich "schopnostech" myslí. Co může zkrakovalý politik vašeho ražení nabídnout po roce nového, aby mu občané najednou začali důvěřovat?

Odpovídá: Ivan Gabal

Musím vám poděkovat za tuto osobní otázku, ale je to již moje zkušenost z vrcholového sportu, která plně patří i do politiky. Nic vám v politice tak neprospěje jako zážitek volební porážky, byť to bylo jen chybějících 800 hlasů. A jen na okraj, schopnost učite se a poučit, i z porážky, je to co nabízím narozdíl od svých konkurentů.

2. 10. 2018
Ptá se: Nikol

Dobrý den, mají státy EU právo na vlastní vývoj? Nebo se musí řídit bruselským narativem? Je možné být v EU a přitom být neliberální demokracií, jak se o to snaží Maďarsko nebo Polsko? Protože, když se podívám na to, co se děje ve Španělsku - Katalánsku, tak pokud by se orgány EU měly vůči něčemu vymezovat, tak vůči postupu vlády v Madridu. Proč tam se nehrozí sankcemi, odebráním hlasovacích práv, zastavení dotací? Tam Brusel mlčí a trapně říká, že to je jejich vnitřní věc. Proč ten do očí bijící dvojí metr? Situace v Katalánsku mi přijde dramaticky horší než v zemích Visegrádu.

Odpovídá: Ivan Gabal

EU bude, na podkladě hlasování Evropského parlamentu konat nikoli vůči Maďarsku, ale Orbánově vládě. EU je především právní prostor, definovaný jak Evropskou smlouvou, ke které jsme přistupovali vlastní přístupovou smlouvou, tak legislativou, kterou si Unie vytváří rozhodnutím členských států a parlamenty. Její porušení je sankcionováno. V případě Viktora Orbána především porušování standardů nezávislosti soudů, podezřením na nelegální ovlivňování voleb, porušování svobody a plurality tisku a zejména korupcí a klientilismem v rozdělování evropských fondů, a to přímo ve prospěch rodinných příslušníků. Prostě jsou vážná podezření, že vláda Viktora Orbána porušuje vlastní a evropské standardy právního státu, a dost bouřlivě to debatuje i maďarský parlament. A porušování evropské smlouvy je prostě porušování evropského práva. Naproti tomu Katalánsko je pokus o rozdělení Španělska a vznik nového státu. To je věc mezinárodního práva, to není věc evropského práva. Proto je to vnitřní záležitost Španělska, do které Unie jako právní aktér nevzstupuje. Obdobně tomu bylo s Brexitem, kde se Unie vůbec neangažovala v jakékoli kampani, protože šlo o vnitřní záležitost Velké Británie, navíc v souladu s článkem o právu na vystoupení. Teprve okolnosti a podmínky vystoupení jsou předmětem právních dohod a narovnání. Evropská unie je elitní klub, ale především právní prostředí, nejen evropského práva, ale dodržení i vnitřních standardů jako listina práv a svobod, ústavní standardy nezávislosti justice, demokratické standardy svobody tisku a slova, voleb. Jejich narušení je věcí celého klubu, nejen věcí národní libovůle. I fotbalová liga má pravidla platná pro všechny a jejich ohýbání ve vlastní prospěch může celý spolek zničit. Všimněte si jak reagoval Olympijský výbor na státní ruské podporování dopingu, vyloučením. To není o tom, zda jste silná nebo slabá ve hře, ale zda hrajete podle pravidel, a myslím, že Orbán patrně začal pravidla skrytě i oteevřeně porušovat.

2. 10. 2018
Ptá se: Zdeněk

Pane Gabale,Vy jste nebezpečný blázen a šílenec který by nejraději vyhlásil válku Rusku,Vaše názory ohledně Sýrie,migrantů,odsunu sudetských Němců atd. jsou naprosto scestné.Proto jste se ani nedostal do parlamentu a doufám že ani do senátu se nedostanete.Neuvažujete o nějakém léčení u příslušného dr.Chocholouška?

Odpovídá: Ivan Gabal

Děkuji vám za dost osobní názor, s kterým nebudu polemizovat. Jen dodám, že nikdo z nás nechce vyhlašovat válku Rusku, naopak Rusové odcházejí žít k nám, je jich zde více jak 30 tisíc, protože u nás cítí jistotu právního prostředí, bezpečnost a kvalitu života se střední délkou života o 10 let delší. Naopak Rusko se nám snaží do našich záležitostí vstupovat, viděli jsme to v kauze novičok, v tlaku na vstup do naší energetiky, v desinformačních aktivitách, stačí si číst zprávy BIS. Pokud jde o Sudetské Němce zcela stojím na znění česko-německé dohody. Sýrie je zdrojem velkých bezpečnostních rizik, používají se tam chemické zbraně proti civilistům, nevidím důvod tam držet ambasádu, nemá ji tam nikdo ze západních zemí.

2. 10. 2018
Ptá se: Petra

Nerozumím vaší obsesi paní Filipi, jakožto velvyslankyní v Sýrii. Podle mě odvádí skvělou práci pro Českou republiku, spojence v EU i USA a dělá nám dobré jméno v zahraničí. Respektuji, že můžete mít odlišný názor. Co mě však zaráží je například Saúdská Arábie, která válčí v Jemenu, rozhodně je tam situace výrazně horší než v Sýrii - desetitisíce mrtvých, hladomor, kterým trpí zejména děti, 3 miliony uprchlíků atd. Proč nepožadujete stažení českého velvyslance v Saúdské Arábii? Ten nelegitimizuje tamní režim a války, které Saudové vedou? Proč vám tak vadí Asad a Sýrie a nikoliv Saúdská Arábie? Který režim je horší?

Odpovídá: Ivan Gabal

Děkuji za otázku, nemám žádnou obsesi s paní velvyslankyně Filipi. Řeším otázku přítomnosti ambasády České republiky u vlády, která se dopouští válečných zločinů proti svému obyvatelstvu, vyhání jej ze země až do Evropy a poškozuje nás přímo i nepřímo. Tím spíše, že jsme součástí světa, který tam žádnou ambasádu od roku 2012 nemá. Paní Filipi pro mne není v této otázce důležitá, je to státní zaměstnanec. Ambasádu jsem navrhl uzavřít po té, co Rusko vetovalo rezoluci Rady bezpečnosti proti Damašku za prokazatelné použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu, a to opakovaně. Bráníme se imigraci do Evropy a diplomaticky podporujeme režim, který žene svoje obyvatelstvo ze země chemickými zbraněmi, zabijením zdravotního personálu a barelovými bombami. Uteklo 7 milionů a více než milion z nich dospěl do evropských zemí? To je velice nekonzistentní zahraniční politika země s naší historií. Na potřebě uzavřít ambasádu, protože legitimizuje odporný režim, se již u nás shodne většina autorit i bývalých předních diplomatů. nechci ambasádu této země, která neslouží naší bezpečnosti a našim zájmům. To nejsou vyhozené velké peníze, to jsou naše prostředky využité proti nám.

2. 10. 2018
Ptá se: Alžběta Báthory

Pane Gabale, nakolik je vaše snaha zavřít českou ambasádu v Damašku a odstranit z funkce paní Filipi ovlivněna názory vaší manželky paní Hybáškové, která je taky arabistka? A můžete zaručit, že v postoji vaší paní nehraje žádnou roli profesionální řevnivost nebo její vlastní profesní ambice do budoucna? Jaké byly její vztahy s paní Filipi v době, kdy vaše paní pracovala jako česká velvyslankyně v Kataru, Kuvajtu a jako ambasadorka EU v Iráku? Např. nedošlo mezi oběma dámami ke konfliktu zájmů? Přece jen, úspěch ambasády EU v Iráku nemusel prospět ambasádě ČR v Sýrii - a naopak. Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.

Odpovídá: Ivan Gabal

Děkuji za otázku. Moje manželka Jana Hybášková je evropský diplomat a nemá s národními diplomaciemi mimo zemi své působnosti nic společného. Profesionální diplomat si nemůže dovolit nechat se ovlivňovat osobními postoji. Samozřejmě EU také nemá v Damašku své zastoupení a evropská zahraniční politika se od Bashara Asada distancuje a podporuje důsledné vyšetření například používání chemických zbraní, popravy oponentů bez soudu, válečné zločiny apod. Odlišná pozice ČR vůči režimu v Damašku ale není něco, co by EU musela a chtěla řešit, je to koncepční rozpor. Nicméně jak se ukazuje, již teď objíždí pezident Putin EU státy a žadoní o peníze na rekonstrukci Syrie, tak uvidíme jak daleko se vztah EU k Syrii vyvine.

2. 10. 2018
Ptá se: Kadlec

Pane Gabal,to co se děje v Sýrii,je dílem,ale i přáním Izraele a USA.Podobně to zařídili i v Iraku
a Líbyi.Chaos v těchto státech je pro ně výhodný,nemaji sebemenší zájem na stabilitě.Jenomže
tím poškozuji státy EU,poněvadž se zvyšuje imigrace do EU.

Odpovídá: Ivan Gabal

Vývoj v Syrii je především dílem vlády v Damašku a Bashara Asada, který reagoval na demonstrace svých občanů, kteří žádali to, co my u nás v roce 1989, střelbou z kulometů a barelovými bombami. Druhým aktérem bylo a je Rusko, které má v Syrii mnoho let vojenskou základnu a podporuje basharův režim, aby si ji tam udrželo. Nikdo jiný do vzniku konfliktu a války v Syrii neingeroval, až do vzniku ISIS, který byl důvodem vzniku mezinárodní koalice, která ISIS porazila, nicméně bez účasti syrských vládních sil a Ruska. Situace se ale díky eskalaci války Ruskem, pozvání shiitských milicí z Iránu dostala do fáze, kdy již mír a ukončení války nejsou ani v rukou Damašku, ani Kremlu, kterému všechna jednánív Astaně a jinde zhavarovala. Iniciátorem celé katastrofy byl pouze a jen Bsshar Assad.

2. 10. 2018
Ptá se: Karel z Modřan

Dobrý den, pane Gabale, měl jsem vás vždy spojeného s bezpečnostní politikou a teď se mi zdá, že akcentujete ekologická témata. Proč se vaše priority posunuly tímto směrem a proč vůbec nekandidujete za lidovce jako dřív?

Odpovídá: Ivan Gabal

Klimatickou změnu považuji za nejvážnější hrozbu, které v současnosti čelíme a budeme čelit. Její vlastností je, že se týká všech, a to jak u nás, tak v Evropě a globálně, a má poměrně zřetelné obrysy zhoršování životních podmínek pro naše děti a další generace. A pokud tuto hrozbu nezačneme řešit my, budou nás budoucí generace asi proklínat. Cílem je, jednak se adaptovat například na ubývání vody v krajině, zlepšit její zadržování, optimalizovat tepelné podmínky zejména ve městech, ale zároveň brzdit a tlumit faktory, které klimatickou změnu akcelerují a na které „dosáhneme“ z hlediska svého vlivu, mezinárodních dohod i z hlediska našich každodenních zvyklostí. Jde o věc, která má nové požadavky na utváření politiky, vyžaduje silné odborné zázemí v diagnoze i hledání optimalizačních politik, vyžaduje širší politickou spolupráci a vyžaduje i mezinárodní spolupráci. Je to průřezová hrozba i politiky, kterými reagovat. Podmínkou je spolupracovat. Je to právě to téma, kde jsem přesvědčený, že politika začíná tam, kde končí názorová shoda, chci a budu se tomu věnovat jako své prioritě. Ale agendy bezpečnosti a zahraniční politiky nehodlám opustit. Tím spíše, že na nich jsem si vypracoval nejen jméno, ale zkušenosti s parlamentním mechanismem, který se člověk učí dlouho, a také vztahy spolupráce napříč politickým spektrem, které rozhodně chci oživit a zapojit. Mám již od roku 2003 platnou a obnovovanou bezpečnostní prověrku, takže i určitou kredibilitu v přístupu k informacím. Navíc přeci jen 23 let ve své analytické firmě mi dávají určité expertní zázemí i pro téma klimatické změny. A poslední ke KDU: Mel jsem v klubu KDU luxusní podmínky k práci a velkou volnost, ukončením parlamentního mandátu tato spolupráce končila, její obnovení pro senát nabylo podbu podpory, kterou mi KDU nedávno pro senátní volby vyslovila, podpbně jako TOP09. Děkuji za otázku.

2. 10. 2018
Ptá se: Skalský Tomáš

Proč se vúbec k této otázce vyjadřujete, když z osobních důvodů musíte a vždy budete podporovat Izrael? Nemůžete být objektivní!

Odpovídá: Ivan Gabal

Vážený pane Skalský, vaší otázce trochu nerozumím, mluvíte patrně o Syrii předpokládám. Neřešit věc, která se nás i Evropy bezpečnostně úzce dotýká by byla ignorance. A pokud jde o Izrael, myslím, že je tímto konfliktem také zasažen a do konfliktu bohužel vtažen. Mým primárním zájmem je bezpečnost Evropy a ukončení konfliktu, kterého není schopen ani Damašek ani Kreml, protože se do značné míry internacionalizoval. A jiné osobní důvody ani motivy neznám. Nelíbí se mi, když lidé umírají ve válce nebo musí utíkat ze své země v zájmu záchrany života před válkou.

2. 10. 2018
Ptá se: Petr Macháček

Dobrý den,
Dotaz jak chcete umístit 50 syrským sirotků do českých rodin,které znají arabsky? Jaký bude věk? Ja jasné tyto děti musí být umístěny do rodin muslimů nebo je chcete konvertovat?

Odpovídá: Ivan Gabal

Otázka umístění 50 syrských dětí v České republice je původem od poslankyně Šojdrové, v návaznosti na obdobný humanitární projekt Velké Británie (350 dětí) nebo Izrael (100 dětí). Týká se dětí bez doprovodu, které jsou již v táborech na řeckých ostrovech, mají statut a ochranu běženců a cílem je poskytnout jim sociálně důstojnější podmínky života a ochrany v České republice, například v rodinách dobrovolníků, nebo charitativních zařízeních, dokud se nebudou moci vrátit. Zda se k tomu naučí nebo nenaučí česky bude hodně na nich. Žije u nás mnoho Syřanů a všichni se naučili česky.

2. 10. 2018
Ptá se: Monika

Do Sýrie se z uprchlických táborů v Libanonu, Jordánsku a Turecku vrací statisíce lidí. Maroko dokonce syrským uprchlíkům na svém území platí letenky na cestu zpět do své rodné země. Podobné příspěvky jim dává i Egypt. Neměla by tedy i EU začít pracovat na návratu syrských uprchlíků zpět do své země, aby pomohli s rekonstrukcí? Namísto přijímání dalších? Samozřejmě, kdo má politický azyl, ať zůstane, ale kdo "jen prchal před válkou", tak proč se nevrátí, když válka na většině území skončila?

Odpovídá: Ivan Gabal

Vážená paní, slečno Moniko, do ze svých domovů v důsledku války vedené Basharem Assadem uprchlo více než 7 milionů lidí, z toho víe jak 5 milionů do okolních zemí a do Evropy. Jen Turcko má na svém území cca 3 miliony Syřanů a náklady na uprchlíka a den jsou přes 30 USD. Podmínky v uprchlických táborech jsou pro lidi tak existenčně i existenciálně tísnivé, že se raději vrací zpět do válčící Syrie a riskují život, než by dále čekali. 600 tisíc navrácených loni také ukazuje, že Syřané ztratili důvěru, že válka hned tak skončí. A podle všeho mají pravdu. V Syrii se stále více angažují regionální mocnosti, od Iránu, přes Turecko, až po Rusko, USA a Izrael, do Sýrii se přitahují další těžké a moderní zbraně (Rusko). Proto žádná evropská země nezačala Syřany vracet a odmítat jejich uprchlický status. Situace není dobrá a jednání o míru prakticky zhavarovala. Bohužel, ale válka bude zřejmě pokračovat.

2. 10. 2018
Ptá se: Luboš

Dobrý den pane Gabale,

v minulosti jste zaujal stanovisko, že by ČR měla z Damašku stáhnout velvyslankyni Evu Filipi. Stále trváte na tomto svém názoru, když víte, že paní Filipi odvádí velmi dobrou práci? Nedávno pomohla osvobodit dva občany Německa. V roce 2017 také vyjednala propuštění polského občana. Mohl bych uvést další příklady.

Děkuji Vám za odpověď.

Odpovídá: Ivan Gabal

Paní Filipi asi práci odvádí, jakkoli konzulární záchrana lidí není argumentem, ale debata je o tom, zda další setrvávání české ambasády v Damašku u úřadu prezidenta, který se prokazatelně dopouštěl válečných zločinů, je v zájmu České republiky, naší zahraniční a evropské politiky. Naším cílem není dělat politiku Damašku nebo Kremlu, ale členské země EU, která tadičně podporovala lidská práva, svobodu a pluralitu názorů. Toto všechno Damašek porušuje a pošlapává, proto si myslím, že v Damašku naše ambasáda být nemá, stejně jako tam není žádná další západní ambasáda. Tento názor sdílí i většina zahraničně politických expertů u nás. Nebudu se zde šířit o bezpečnostních a obranných informacích, kde se paní Filipi nepochopitelným způsobem odlišuje od informací NATO a západních zpravodajských služeb. Hlavní důvod k uzavření ambasády je, že jejím prostřednictvím ČR legitimizuje režim, který použil opakovaně chemické zbraně proti svému obyvatelstvu, blokuje OSN a pronásleduje a zabíjí své oponenty. U toho bychom neměli asitovat.

 

Právě se děje

Další zprávy