reklama
 
 

Invalidovna by mohla zůstat v rukou státu, Národní památkový ústav o ni projevil zájem

Aktualizováno 5. 8. 2016 18:07
Pražská Invalidovna může zůstat v rukou státu. Zájem o ni totiž projevil Národní památkový ústav, který je připraven ji převzít a zpřístupnit veřejnosti. Veřejná aukce, vyhlášená na pondělí Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, se i tak uskuteční. Minimální cena budovy je 637,7 milionu korun. Mělo by jít o nejvýznamnější prodej státního majetku v letošním roce.

Praha - Národní památkový ústav (NPÚ) je připraven převzít pražskou Invalidovnu a zpřístupnit ji veřejnosti. Je tak možné, že památkově chráněná barokní stavba by mohla zůstat v rukou státu. Její veřejná aukce, kterou vyhlásil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), se ale v pondělí uskutečnit musí, řekl mluvčí úřadu Radek Ležatka. Výběrové řízení lze teoreticky zrušit i po již uskutečněné aukci.

Ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková řekla, že NPÚ svým současným stanoviskem reaguje na novou skutečnost, kdy se žádná státní instituce o budovu nepřihlásila a veřejnost projevila jasný názor na její ponechání v rukou státu.

NPÚ přehodnotil své priority a je připraven objekt převzít, zpřístupnit veřejnosti a využít pro své provozní potřeby, uvedla. Podle Ležatky ale úřad o žádném oficiálním zájmu Národního památkového ústavu neví.

Ležatka v pátek řekl, že budovu mohly už třikrát převzít státní instituce i ministerstvo kultury. Podle něj ale neměly o budovu zájem. Mluvčí NPÚ Simona Juračková ale v pátek uvedla, že ústav nedostal letos ani loni nabídku převzít Invalidovnu jako nepotřebný majetek státu.

Zvláštní pravidla aukce

Minimální cena budovy je 637,7 milionu korun. Mělo by jít o nejvýznamnější prodej státního majetku v letošním roce.

Pondělní aukce se nebude konat podle zákona o veřejných dražbách, má zvláštní stanovená pravidla prodeje. Obálky s nabídkami musejí na úřad dorazit do pondělí do 8:00. Aukce se poté uskuteční pouze v případě, pokud úřad dostane dvě a více nabídek. Do aukce přitom mohou postoupit dvě třetiny nabídek, ty nejvyšší. V případě, že úřad dostane pouze jednu nabídku, připadne objekt tomuto zájemci, pokud splní všechny náležitosti.

Karlínská Invalidovna byla od svého založení v rukou státu, byla postavena v letech 1731 až 1737 podle plánů slavného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Patří k významným barokním stavbám, je prohlášena za kulturní památku a v současné době je na indikativním seznamu objektů, které by stát chtěl prohlásit za národní kulturní památky. Pokud mají tento statut, požívají nejvyšší možné památkové ochrany a jakkoli s nimi nakládat lze jen pod přísným dohledem památkářů.

Z Invalidovny by mohlo vzniknout velmi dobře ekonomicky fungující kulturní a sociální centrum, říká Nisan Jazairi z Iniciativy pro Invalidovnu. | Video: Daniela Drtinová |  16:20

autor: ČTK | 5. 8. 2016 17:44

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama