Foto: Zastavte prodej Invalidovny! Unikátní pražská památka je v ohrožení, volají experti i nadšenci

Foto: Zastavte prodej Invalidovny! Unikátní pražská památka je v ohrožení, volají experti i nadšenci
Blíží se největší realitní prodej státního majetku letošního roku. Invalidovna v pražském Karlíně je rozsáhlý barokní objekt z počátku 18. století od významného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.
Je nejvýznamnější nemovitostí takzvané Strozziho nadace. Invalidovna byla postavena v letech 1731 až 1737 jako útulek pro válečné vysloužilce. Vzorem stavitelům byla podobná budova v Paříži.
Na dvoře je park se vzrostlými platany a empírovou kašnou.
Znalecký posudek stanovil minimální cenu památkově chráněné budovy Invalidovny na necelých 638 milionů korun. První kolo výběrového řízení proběhne 8. srpna, kdy úředníci otevřenou obálky s nabídkami. Prodej by měla završit aukce.
Foto: Michaela Danelová
Ekonomika Martina Marečková, Obrazová sekce, Ekonomika
28. 7. 2016 7:09
Blíží se největší realitní prodej státního majetku letošního roku. Ve výběrovém řízení se 8. srpna prodává areál pražské Invalidovny. Proti záměru se ale zvedla vlna odporu.
 

Právě se děje

před 19 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy