reklama
 
 

Inspekce vyšetřuje zapojení Husáka do kauzy biolíh

15. 3. 2007 16:09
Praha - Podezření, že se policejní prezident Vladislav Husák zapletl do korupční aféry biolíh, při níž byli loni na jaře pozatýkáni lobbisté a státní úředníci z ČSSD, již vyšetřuje Inspekce ministra vnitra.

"Inspekce se případem zabývá. Další informace ale nemáme k dispozici," řekla ČTK Jana Matějusová z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Policejní prezident si podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) začátkem loňského roku před pozatýkáním biolihového gangu intenzivně telefonoval s podnikatelem a bývalým poradcem expremiéra Miloše Zemana Miroslavem Šloufem.

Husák vše popírá.

ZDE najdete přehledně uspořádné všechny klíčové informace o kauze biolíh, doplněné navíc o potřebné souvislosti

Husák si se Šloufem měli volat asi osmkrát hned poté, co Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) přišel vedení policie informovat, že se chystá akce biolíh. Na kontakty prý přišla Bezpečnostní informační služba (BIS), když na žádost Národního bezpečnostního úřadu prověřovala Husákovy kontakty.

Šlouf: Husáka znám, ale o Vybíralovi jsme nemluvili

Šlouf se pak podle listu spojil s hlavním podezřelým v kauze biolíh, olomouckým lobbistou Františkem Vybíralem a varoval ho, ať se do ničeho neplete. Podle zpravodajců, kteří na případu pracují, neměl Šlouf podle výpisů telefonních hovorů kontakt s žádným jiným policejním funkcionářem než s Husákem.

Šlouf dnes potvrdil, že Husáka zná a byl s ním v kontaktu. Oba prý mají k dispozici svá telefonní čísla. Popřel ale, že by spolu hovořili o Vybíralovi. "Jednak jsem s Vybíralem žádné biolihy a biopaliva nedělal, vlastně jsem s ním nedělal nic. Znám ho, vždyť je to sociální demokrat," řekl Šlouf, který je také členem ČSSD.

 ".. odmítám spekulace obsažené v článku, podle kterých jsem měl prozradit informace o probíhajícím trestním řízení v tzv. 'kauze biolíh' a varovat její aktéry před připravovaným zákrokem Policie ČR," reagoval na zveřejněné informace Husák. Podle svých slov před "realizací" kauzy biolíh nedisponoval žádnými konkrétními údaji, které by byly jakýmkoli způsobem zneužitelné.

Za zdržení mohl omyl policistů

Na podezření týkající se Husáka se nepřišlo dříve jen kvůli vážné administrativní chybě. Policejní útvar, který kauzu vyšetřoval a Vybírala odposlouchával, špatně vyhodnotil jedno telefonní číslo. Policisté si mysleli, že číslo z prezidia, s nímž Šlouf komunikuje, patří vysoce postavenému důstojníkovi z odboru vnitřní kontroly Jaroslavu Hlaváčkovi.

Až teprve před čtvrt rokem BIS přišla na to, že je to chyba, protože číslo patří Husákovi, píše MfD. "BIS může k věci uvést pouze jediné, no comment," řekl ČTK mluvčí služby Jan Šubert.

V kauze biolíh jde o korupci při zadávání státní zakázky na výrobu biopaliv. Ústřední postavou aféry je olomoucký lobbista Vybíral. Jeho prostřednictvím podnikatelé, kteří se zajímali o připravované obchody s biolihem, údajně upláceli státní zaměstnance.

autor: ČTK, Red Dom | 15. 3. 2007 16:09

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama