Arašídy s jedovatými aflatoxiny byly dovezeny z Nizozemska.
"Ve vzorcích arašídů inspekce zjistila větší množství aflatoxinů, než povolují evropské předpisy. Celá zásilka nebude propuštěna do oběhu a neměla by se tak dostat k evropským spotřebitelům," uvedla mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Daniela Kolejková.
Aflatoxiny produkují při látkové výměně některé plísně. Jsou to toxiny, které se v člověku střádají, dlouhodobě se ukládají v játrech a poškozují je, stejně tak ledviny. Hlavně ale mohou způsobit rakovinu. Rizikové plísně napadají především některé obiloviny a suché skořápkové plody, tedy i oříšky.
Případů jsou desítky
Od vstupu České republiky do Evropské unie zaslala potravinářská inspekce systému rychlého varování, který v rámci unie upozorňuje na nebezpečné výrobky, už 38 hlášení týkajících se potravin s vysokým obsahem aflatoxinů. Výrobky pocházely ze třetích zemí. V deseti případech se jednalo o arašídy pocházející z Číny.
Pět tun lískových oříšků, které obsahovaly lidskému zdraví nebezpečné aflatoxiny, například mířilo minulý rok v prosinci na tuzemský trh.z Ázerbájdžánu.
Už v září loňského roku inspekce zachytila na Celním úřadě v Rudné u Prahy dvacet tun lískových oříšků, které obsahovaly také aflatoxiny.
Zpřísněné kontroly
V polovině listopadu pak celníci zachytili na devatenáct tun zdravotně závadného ovoce, u kterého inspekce zjistila v některých případech až třicetinásobné překročení povolené hranice aflatoxinu. Celkem se tak ke spotřebitelům nedostalo od začátku roku 2005 už téměř sto tun závadných potravin.
Evropská komise nyní věnuje kontrole aflatoxinů v potravinách mimořádnou pozornost. Proto v takzvaných vstupních místech do zemí unie úřady ve zvýšené míře kontrolují zásilky vybraných druhů suchých skořápkových plodů.
Patří mezi ně například lískové oříšky nebo pistácie z Turecka či Íránu, burské oříšky z Číny a Egypta, ale i sušené fíky z Turecka. V Česku je takovým místem právě Celní ředitelství v Rudné.