Po šéfovi útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Janu Kubicem hrozí trest i Tomáši Almerovi, jehož lidé nasazují odposlechy. Inspekce jej vyšetřuje za to, že letos v září předal poslancům zprávu, v níž potvrdil slova politiků z ODS o odposlouchávání politiků a novinářů.
"Inspekce to prověřuje, nic bližšího nelze sdělit," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková.
Almer: Držím jim palce
Podle zjištění Aktuálně.cz už inspekce dospěla k závěru, že Almer pochybil a měl by být potrestán. "Řeší se, zda by mělo přijít přímo obvinění nebo kázeňský trest," uvedl úředník ministerstva vnitra detailně obeznámený s případem.
Lidové noviny už ve čtvrtek informovaly, že inspekce hodlá požádat státního zástupce o souhlas s Almerovým vyšetřováním.
Sám Almer, který je znám coby úředník úzkostlivě dodržující předpisy, od počátku odmítá, že by cokoli porušil. K vyšetřování s nadsázkou říká: "Já si myslím, že jim držím palce, protože pokud jsem pochybil, ať jsem potrestán."
Zprávu k odposlechům poslal mimo jiné ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi, poslanci Marku Bendovi a bývalému ministrovi vnitra Františku Bublanovi. Neobsahovala žádná jména a byla vedena v druhém nejnižším stupni utajení. Pasáže ze zprávy pak ve sněmovně přečetl Pospíšil.
Šéf policie jej podpořil
Za Almera se už před časem postavil policejní prezident Václav Husák. "Materiál byl zaslán úřadům, které se zabývají bezpečnostními otázkami České republiky," tlumočil v časopise Týden Husákovo stanovisko jeho mluvčí David Kubalák.
Vyšetřování Almera budí pochyby i proto, že ho vede stejný inspektor, který tento týden navrhnul žalobci, aby obvinil Jana Kubice a dva jeho podřízené kvůli úniku zprávy o politickém ovlivňování citlivých kauz.
Inspektor sice neprokázal, že by důvěrnou zprávu určenou poslancům letos v květnu předal novinářům někdo z této trojice, přesto je chce stíhat. A to kvůli tomu, že zprávu sepsali a předali poslancům. Konečný verdikt bude na státním zástupci.