Indové utratí miliardy, aby se v Ostravě lépe dýchalo

Jakub Sís, spolupracovník Aktuálně.cz
7. 4. 2008 21:45
Den před demonstrací obyvatel slíbila firma nápravu
Nový šéf Arcelor Mittal Ostrava Sanjay Samaddar odpovídá novinářům na tiskové konferenci
Nový šéf Arcelor Mittal Ostrava Sanjay Samaddar odpovídá novinářům na tiskové konferenci | Foto: Martin Popelář

Ostrava - Nový šéf ocelářské firmy Arcelor Mittal Ostrava dnes oficiálně představil projekt, kterým chce jeden z nejvýznamnějších znečišťovatelů ovzduší v České republice zmírnit svůj vliv na životní prostředí.

Sanjay Samaddar uvedl, že největší hutní podnik světa v rukou indického ocelářského magnáta Lakshmiho Mittala investuje jen letos přes tři miliardy korun. To je celkem o půl miliardy více, než v posledních pěti letech dohromady.

Na tiskové konferenci to oznámil den před plánovou demonstrací, na které chtějí obyvatelé Ostravy protestovat proti stavu životního prostředí v regionu.

Arcelor Mittal se dohodl na spolupráci s Vysokou školou báňskou Technickou univerzitou Ostrava, jejíž odborníci by měli posoudit kvalitu několika plánovaných projektů.

Samaddar: Jsme připraveni na modernizaci

"Společnost ArcelorMittal si je vědoma, že důvěra obyvatel regionu byla narušena, proto jsme si ke spolupráci přizvali zdejší univerzitu," říká mluvčí společnosti Věra Breiová. Univerzita by měla jako nezávislý poradce přispět ke schválení co nejlepších technologií při modernizaci závodu.

Do nich má Mittal v plánu investovat během letošního roku více než tři miliardy korun, v roce 2009 pak minimálně stejnou částku. Investice v letech 2003 až 2007 přitom činily pouze 2,6 miliardy za celé období.

"Bezprostředně po privatizaci nebyla doba na takové investice, musel se splácet obrovský dluh. Teď už jsme připraveni," zdůvodnil  finanční rozdíl Sanjay Samaddar. "Vše by mělo být dostatečně transparentní. V minulosti jsme komunikaci s veřejností velmi podceňovali."

Čtěte více: Mittal ustupuje. Slíbil, že přestane ničit lidem zdraví

"Mittal mě překvapil vstřícností," prohlásil prorektor univerzity Bohumír Strnadel. "Ještě v tomto týdnu by měla proběhnout první schůzka týkající se sestavování expertních týmů."

Šéf Mittalu Sanjay Samaddar se dzraví s prorektorem ostravské technické univerzity. Dohodli se na spolupráci, která ba měla zlepšit životní prostředí v jednom z nejšpinavějších míst v Evropské unii
Šéf Mittalu Sanjay Samaddar se dzraví s prorektorem ostravské technické univerzity. Dohodli se na spolupráci, která ba měla zlepšit životní prostředí v jednom z nejšpinavějších míst v Evropské unii | Foto: Martin Popelář

Odborníci by měli hodnotit několik projektů. Prvním a jedním z nejdůležitějších je odprášení, díky němuž by se měly výrazně snížit emise polétavého prachu. Předpokládá se padesátiprocentní pokles.

Další investiční záměry jsou modernizace koksovatelné baterie, odsíření energetiky a výměna pecí za kyslíkové konvertory, díky nimž by mělo být spalování uhlí nahrazeno plynem a využíváním vlastního odpadu.

Bude za nás mluvit splněné slovo

Své plány na modernizaci představila firma den před demonstrací, kterou se chystají v centru Ostravy vyjádřit obyvatelé svou nespokojenost se současným stavem životního prostředí.

"My jsme na žádnou demonstraci pozváni nebyli a nemyslíme si, že by na ní byl nejideálnější prostor pro diskusi," uvedl manažer Jan Rafaj. "Pro nás je důležité, abychom demonstrovali skutečné výsledky, abychom plnili sliby," prohlásil předseda představenstva Samaddar.

Vstřícný krok Mittalu vítaji i pořadatelé demonstrace z občanského sdružení Vzduch a z okolí areálu továrny.

"Každé opatření ke zlepšení je dobré. Jedna věc jsou ovšem investované částky a druhá je jejich efekt. Do teď se nedělo prakticky nic," říká místostarostka Radvanic a Bartovic Ivana Michálková.

Stejný názor má i dětská lékařka a známá aktivistka Eva Schallerová. "Zaplaťpámbu, že se to hýbe. Dokud to nepocítím na vlastní kůži, zůstávám sice skeptik, ale vítám každý krok směrem dopředu."

 

Právě se děje

Další zprávy