IKEM v hledáčku policie, zajímá ji zakázka za miliardy

Radek Nohl Radek Nohl
25. 4. 2011 5:30
Protikorupční policie prošetřuje i milionové majetky manažerů z pražské nemocnice IKEM
Prostřednictvím firmy Kardio Port se dodává do IKEM i materiál potřebný pro transplantace.
Prostřednictvím firmy Kardio Port se dodává do IKEM i materiál potřebný pro transplantace. | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Protikorupční policisté se znovu zajímají o elitní pražskou nemocnici IKEM.

Nejprve po odhalení deníku Aktuálně.cz začali prošetřovat milionové majetky ředitele Jana Malého a jeho zástupce Ivana Netuky.

Teď je v hledáčku kriminalistů i podezřelá zakázka za téměř dvě miliardy korun pro firmu Kardio Port. Aktuálně.cz to potvrdila mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

"Věc je v současné době v šetření," prohlásila Kopecká. Další podrobnosti ale k případu neřekla.

V kauze pochybné zakázky je řada nejasností. Vyhrála ji společnost s anonymními akciemi Kardio Port, ta se přitom nikdy zdravotnictví nevěnovala a v dodávkách pro IKEM je pouhým prostředníkem.

Tendr byl totiž vypsaný tak, že ho nemohly vyhrát velké firmy.

Existuje proto podezření, že vznikl plán, jak obří zakázku prostřednictvím neznámé společnosti bez zaměstnanců získat. Zástupci firem se mohli dohodnout a vysoutěžit ji právě pod hlavičkou Kardio Portu.

O co v příběhu jde?

  • O zakázce na generálního dodavatele zdravotnického materiálu pro IKEM rozhodla Topolánkova vláda čtyři dny před svým ochodem v roce 2009.
  • Přihlásila se jediná firma - Kardio Port, která se zdravotnictví nikdy nevěnovala a má utajeného majitele.
  • Zakázka je na dodávky za 440 milionů, zda bude platit i příští roky do celkových původně plánovaných dvou miliard, není jasné. Smlouva je tajná.
  • Tajný je tedy i zisk firmy.
  • O zadání zakázky bylo rozhodnuto 18. června 2010, tedy tři týdny po volbách a tři týdny před nástupem Nečasovy vlády.
  • Vybrat generálního dodavatele pro veškerý zdravotnický materiál je přitom v českých podmínkách neobvyklý model.
  • Doposud přednostové či primáři nakupovali přímo u výrobce a tvrdí, že až o dvacet procent levněji.

Komu firma patří, ředitel neví

Vedení IKEM tvrdí, že se o pochybnosti nezajímá. Navíc podle manažerů je pro nemocnici zakázka výhodná - každý rok jí prý ušetří 40 milionů korun. 

"Na celém řízení nebylo nic zmatečného či nejasného," prohlásil ředitel nemocnice Jan Malý.

Zakázka pro Kardio Port ale byla uzavřena v takzvaném bezvládí - tři týdny po volbách a tři týdny před nástupem Nečasovy vlády. Navíc se o tendru za bezmála dvě miliardy rozhodlo v roce 2009 jen čtyři dny před odchodem kabinetu Mirka Topolánka.

Nynější vedení ministerstva zdravotnictví připouští pochyby, které kolem majetkové struktury firmy Kardio Port a jejích vazeb na šéfy IKEM panují. Na druhou stranu úřad ministra Leoše Hegera říká, že s tím nemůže nic dělat.

Zákon, který nařizoval odtajnit uchazečům o veřejnou zakázku svoji majetkovou strukturu, platil jen čtyři měsíce. S platností od letošního ledna jej politici zrušili.

Kdo tuto firmu vlastní, je tak kvůli zmíněným anonymním akciím tajné a sama společnost to odtajnit nehodlá. Nepátrá po tom ani vedení IKEM. "Komu patří společnost Kardio Port, nevím, ani jsem to nezjišťoval, nemám pro to důvod," řekl Aktuálně.cz Malý.

Ten i ministr zdravotnictví Leoš Heger však výslovně žádali manažery IKEM o záruky, že se společností nejsou nijak majetkově propojení.

"Od všech oslovených vedoucích zaměstnanců jsem obdržel negativní odpověď," podotkl Malý.

Hegerův úřad zjišťuje, jestli nemocnice ušetří

Ministerstvo si podle svého mluvčího Vlastimila Sršně v současné době nechává potvrdit, jestli skutečně pražská elitní nemocnice díky zakázce ušetří.

Přednostové IKEM oslovení Aktuálně.cz totiž tvrdí, že ceny jsou dnes nejméně o dvacet procent vyšší, než dokázali předtím dojednat sami.

Dříve si nakupovali materiál přednostové či primáři přímo u výrobce, teď jsou podle svých slov nuceni nakupovat omezený sortiment, který nabízí Kardio Port za předem určené ceny.

Prostřednictvím této neznámé firmy dodává materiál do IKEM i Mediservis. Ten dříve spolupracoval s nemocnicemi, které patří Ústeckému kraji.

Audity ale odhalily, že dodaný materiál byl předražený. Kvůli tomu, aby si firma zajistila přízeň vedení, zaplatila primářům a managementu několikadenní cestu do Alp.

 

Právě se děje

Další zprávy