Milionáři z IKEM: Majetek nemáme jen ze svých příjmů

Sabina Slonková
5. 4. 2011 15:00
Ředitel elitní státní nemocnice a jeho náměstek uvedli, že si pomohli restitucí a schopnou manželkou
Budova IKEM v Praze.
Budova IKEM v Praze. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Měsíc poté, co deník Aktuálně.cz upozornil na majetkové poměry manažerů státního Institutu klinické a experimentální medicíny, uvedli ředitel nemocnice Jan Malý a jeho náměstek Ivan Netuka poprvé zdroj svých příjmů.

Prostřednictvím najaté agentury Communa tvrdí, že do několika nemovitostí na prestižních adresách neinvestovali miliony ze "svého".

Aktuálně.cz uvedlo, že majetky obou mužů neodpovídají příjmům státních zaměstnanců. O věc se také krátce poté začal zajímat i ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Ředitel Malý nyní s odstupem měsíce uvedl, že mu přispěla manželka, které vydělává její notářská kancelář v Praze. Náměstek Netuka zase sdělil, že jeho nákupy umožnily rodinné restituce.

Detaily rodinných financí ale oba manžeři placení z veřejných peněz ani tentokrát neodkryli.

Místo odpovědi na otázku Aktuálně.cz, jaké byly příjmy manželky za posledních patnáct let, ředitel Malý odpověděl: "Obrat středně velké notářské kanceláře se u nás pohybuje v řádech desítek milionů korun ročně."

Náměstek Netuka zase na otázku, kolik peněz z restitucí získal, uvedl: "Výše restitučních nároků je soukromou záležitostí rodiny."

Infobox

Ivan Netuka, náměstek z IKEM

 • Jan Malý, ředitel
 • Dům na pražské Hanspaulce, díky rodinnému vypořádání za něj zaplatil "jen" 4,2 milonu
 • Byt v novostavbě v Praze-Stodůlkách, stál dva miliony
 • Čtvrtinový podíl v činžovním domě v pražských Vokovicích
 • Rekreační domek a více než hektarový pozemek ve Štěchovicích
 • Dva byty ve Špindlerově Mlýně, celkem za čtyři miliony
 • Byt v rezidenčním domě v Mariánských Lázních
 • Pozemky u Tuchlovic
  (obrázky ve fotogalerii v tomto článku)

 • Ivan Netuka, zástupce
 • Dvousetmetrový byt v rezidenčním domě v pražských Hlubočepích za 11 milionů, na šest milionů má hypotéku
 • Stotřicetimetrový byt v historickém cenru Prahy v Haštalské ulici, koupil od obce za tři miliony
 • Stometrový byt v nedaleké Kozí ulici, v kupní smlouvě s firmou Baleno není cena uvedena
 • Garsonku v novostavbě v pražských Jinonicích za 1,2 milionu
  (obrázky ve fotogalerii v tomto článku)

Původně ani slovo

Milionové investice obou manažerů odhalil deník Aktuálně.cz při rozsáhlém pátrání po majetkových poměrech ředitelů a vedoucích pracovníků nemocnic financovaných státem.

Pražský IKEM patří mezi nemocnice, u nichž Aktuálně.cz popsalo nejvíce případů předražených či neprůhledných zakázek a nákupů. O postupy managementu při veřejných zakázkách se navíc začala zajímat protikorupční policie.

Osmašedesátiletý ředitel IKEM a celoživotní lékař Jan Malý investoval do nejrůznějších bytů na prestižních adresách přes deset milionů korun. Podle záznamů z katastru nemovitostí vždy platil bez půjček či hypoték.

Zástupce ředitele, sedmatřicetiletý kardiochirurg Ivan Netuka, je na tom podobně. Z fakulty vyšel v roce 1997 a v následujících letech zaplatil za několik nemovitostí více než deset milionů korun, kromě toho ještě splácí šestimilionovou hypotéku.

Ředitel Malý i náměstek Netuka původně odmítali o původu svého majetku cokoli říkat. A z veřejně dostupných zdrojů - obchodního restříku či živnostenského úřadu - přitom nelze zjistit, zda oba lékaři měli poslední roky jiné příjmy než ty v nemocnici či v minulosti nějaké peníze například zdědili.

Jejich nynější odpovědi o příjmech manželky či restitucích dorazily až nyní, kdy se o případ začali zajímat ministr Heger, policie a další média.

Pak přece jen něco

I tyto odpovědi ale nepřišly hned. Najatá agentura nejprve poslala stručná stanoviska.

Ředitel Malý v něm uvedl: "Majetek, který naše rodina vlastní, odpovídá letitým společným příjmům. Ty tvoří zejména příjmy manželky, která vlastní zavedenou notářskou kancelář v Praze."

Náměstek Netuka zase napsal: "Už v polovině 90. let jsem se rozhodl zhodnocovat své finance prostřednictvím investic do nemovitostí. V současné době proto vlastním, nebo s manželkou spoluvlastním, čtyři byty. V jednom z nich bydlím, ostatní pronajímám a z příjmů z pronájmu platím pravidelně daně. Poslední z nich jsem koupil v r. 2006, tedy ještě před nástupem do managementu IKEM. Prostředky na pořízení všech čtyř nemovitostí jsem získal z několika zdrojů - z rodinných restitucí, společných rodinných příjmů a z úvěrů."

Jaké jsou příjmy? Je to významná kancelář

Redakce Aktuálně.cz poté poslala doplňující otázky a za několik dní na ně dostala odpovědi. Zveřejňujeme přesný obsah dotazů i toho, co oba muži prostřednictvím agentury odpověděli.

A.cz: Jaké příjmy měla manželky pana Malého za posledních patnáct let? Stačí souhrnná částka.

Paní Malá vede významnou notářskou kancelář. Obrat středně velké notářské kanceláře se u nás pohybuje v řádech desítek milionů korun ročně.

A.cz: Jakým podílem se její příjmy podílely na nákupech jejich nemovitostí?

Některé nemovitosti patří do rodinného dědictví - například vila na Hanspaulce postavená rodiči doc. Malého v 30. letech minulého století. Pokud jde o nemovitosti pořízené rodinou v posledním desetiletí, pak naprostá většina byla financována ze společných prostředků manželů Malých.

A.cz: O jaké restituce se jedná v případě pana Netuky? Kolik peněz z nich získal?

Rodině pana Netuky byly v rámci restitucí vráceny různé nemovité majetky - budovy i pozemky. Část restitucí byla vyplacena v podobě peněžitých náhrad. Výše restitučních nároků je soukromou záležitostí rodiny.

A.cz: Jakou část z celkové investice do nemovitostí hradil pan Netuka právě penězi z restitucí?

Příjmy z restituovaného majetku se na nákupech nemovitostí podílely zhruba z poloviny. Zbytek prostředků pocházel z úspor rodiny MUDr. Netuky a rodiny jeho manželky a část z hypotečního úvěru.

A.cz: Od absolvování fakulty měl pan Netuka jiné příjmy než v nemocnici? Jaké a kolik?

Od nástupu do manažerské funkce v IKEM má MUDr. Netuka kromě svého platu ještě příjmy z pronájmu nemovitostí, které jsou standardně vykazovány v daňovém přiznání. (Výše či zdroje příjmů před nástupem do manažerské funkce jsou soukromou záležitostí MUDr. Netuky.)

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bleskové povodně v Afghánistánu mají 150 obětí, tvrdí Tálibán

Bleskové povodně, které ve středu večer místního času postihly afghánskou provincii Núristán, si vyžádaly 150 obětí. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které má tuto oblast na severovýchodě země pod kontrolou.

Tiskové agentury dříve s odvoláním na afghánskou vládu uváděly nejméně 40 obětí. Agentura AP ale citovala i mluvčího guvernéra provincie, podle něhož je obětí nejméně 60. I on ale uvedl, že mrtvých bude zřejmě mnohem více.

"Bohužel voda vzala polovinu vesnice, kde stálo více než 100 domů. Více než 100 lidí je mrtvých nebo pohřešovaných," řekl už dříve agentuře Reuters mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Zdroj: ČTK
Další zprávy