I novináři chybují,odmítl pokutu pro Reuters český soud

Tomáš Fránek
1. 3. 2010 12:55
ČNB dala světové agentuře 300 tisíc korun pokuty za zkreslené informace o prodeji akcií Unipetrolu

Brno - Jeden z prvním případů v Česku, kdy měli novináři pykat ze zveřejnění zkreslených ekonomických informací s vlivem na cenu akcií, se nyní obrátil ve prospěch jedné z největších světových agentur.

Agentura Reuters dostala pokutu za to, že před čtyřmi roky zveřejnila prostřednictvím anglické verze svého zpravodajského kanálu informace z anonymního zdroje o nabídce na prodej akcií české společnosti Unipetrol vlastněné polskou společností PKN.

Ze zprávy ale vypadl údaj o tom, že nabídka na odkup akcií není aktuální, ale padla už minulý týden. O den později svoji informaci Reuters opravil a upřesnil.

Nedbalost není omluva

Podle Komise pro cenné papíry a následně také České národní banky šlo o manipulaci s trhem a novináři z agentury Reuters tak porušili jak Etický kodex zveřejněný Syndikátem novinářů, tak samotný kodex agentury.

"Porušili zejména základní normy profesionálního jednání novinářů, podle kterých je respektování práva veřejnosti na pravdu první povinností novináře. Novinář je proto mimo jiné povinen nepřipustit, aby domněnka byla vydávána za ověřený fakt. Nedbalost zaměstnanců nelze považovat za pravidlo novinářské profese," rozhodly české regulační úřady.

Podle zástupců ČNB nemůže existovat právo novináře na chybu a nikde takové pravidlo zachyceno není.

"Pravidlo opravňující novináře k omylu úřady nenalezly a ani nalézt nemohly," rozhodla Česká národní banka s tím, že byl porušený zákaz šíření zkreslených informací stanovený v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu.

Agentura se ale obrátila na české soudy.

Podle zástupců Reuters může dojít k selhání lidského faktoru, to ale samo o sobě nepředstavuje porušení pravidel novinářské profese.

"Čestný postup při sběru a vydávání zpráv nevylučuje možnost omylu. Jestliže novinář postupoval zcela v souladu s pravidly skupiny Reuters, to je bezprostředně identifikoval zdroj a příčinu omylu a sjednal nápravu, nelze takové jednání kvalifikovat tak, že bylo v rozporu s pravidly novinářské profese," uvedli právní zástupci agentury.

A Městský soud v Praze a nyní i Nejvyšší správní soud rozhodly, že verdikt České národní banky je nepřezkoumatelný a chybný.

Co vlastně novináři udělali?

Podle soudců se přes přiznanou a opravenou chybu ve zprávě Reuters úřady omezily pouze na konstatování obecných zásad novinářské profese.

Neuvedly ale žádné konkrétní námitky, ze kterých by vyplývalo, jakými pravidly se agentura neřídila, ani jakým způsobem byl porušen zákon. Nedoložily, co vlastně počínání Reuters způsobilo na kapitálovém trhu.

"Z rozhodnutí nevyplývá, že by ČNB shledala, že existují pravidla, jimiž se Reuters, respektive jeho zaměstnanec, měl řídit, o jaká konkrétní pravidla se jedná a jakým způsobem byla porušena. Rozhodnutí je nepřezkoumatelné," rozhodli soudci.

Podle senátu Nejvyššího správního soudu vedeného soudkyní Eliškou Cihlářovou se úřady také nedostatečně zabývaly tím, zda zaměstnanci agentury mohli či nemohli vědět, zda je zveřejněná informace nepravdivá. Uvedly pouze, že pečlivou kontrolou mohlo dojít k zabránění vydání zkreslené zprávy.

Spor se tak vrací na začátek. "Bude třeba znovu posoudit, zda agentura Reuters skutečně v daném případě nemohla vědět, zda rozšiřuje nepravdivou informaci," rozhodli soudci.

Řeší se další případ

Minulý týden přitom padla další pokuta za manipulaci s trhem.

Společnost Mladá Fronta dostala od České národní banky pokutu 300 tisíc korun za informace, které zveřejnila na internetových stránkách svého deníku E15. Ty se týkaly prodeje a kupní ceny společnosti Orco Property Management.

Deník E15 na svých internetových stránkách 20. května 2009 informoval o prodeji společnosti Orco Property Management americkému realitnímu fondu TVO Global Partners a uvedl nesprávnou informaci, že americký fond investoval do Orka 2,2 miliardy eur.

Kupní cena přitom nebyla účastníky transakce zveřejněna.

"Toto jednání bylo způsobilé zkreslit představu účastníků kapitálového trhu o hodnotě, nabídce nebo poptávce finančního nástroje," uvádí se v rozhodnutí.

Nakladatelství Mladá fronta už pokutu zaplatilo, chce se ale také bránit u soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy