Hyundai staví. Prosperitu, nebo zkázu?

Tomáš Netočný
5. 3. 2007 0:00
Nošovice - Od ničivých povodní uplyne v létě 10 let. Na Moravě se rodí stavba, která může způsobit, že příští záplavy budou ještě horší. Uvnitř: VIDEO

"Srovnáváme tu pláň a zhutňujeme terén. Klademe dešťovou kanalizaci do ploch, kde budou odstavná parkoviště pro naše vozy," uvedl Petr Vaněk ze společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Mluvčí české pobočky jedné z největších automobilek na světě takto přesně definoval zásah do krajiny, který odborníci řadí k nejvážnějším ekologickým hrozbám dneška. Nazývají ho nepropustné zakrytí povrchu neboli "sealing" a patří k hlavním faktorům, které chce Evropská unie řešit chystanou směrnicí pro ochranu půdy.

Speciální vozidla s mohutnými válci upravují pláň pod Beskydami pro továrnu Hyundai.
Speciální vozidla s mohutnými válci upravují pláň pod Beskydami pro továrnu Hyundai. | Foto: Martin Žucha

Hromada jak rozhledna

Korejská automobilka Hyundai staví v Nošovicích svou první a největší továrnu v Evropě. Buldozery a bagry proto odhrnuly všechnu půdu a plochu o rozloze stovek hektarů seškrabaly až k jílovitému podloží.

Nákladní vozy přemístily celkem šest set tisíc kubíků zeminy. Kdyby ji svezly na jednu hromadu ve tvaru polokoule, byla by vysoká šedesát pět metrů a to je víc, než měří Petřínská rozhledna.

"Pro své továrny si velké společnosti vybírají právě oblasti s kvalitní půdou," říká na adresu stavby v Nošovicích děkan agrobiologické fakulty České zemědělské univerzity profesor Josef Kozák. "A to je hlavní ekologický problém takových investic."


KLIKNĚTE NA VIDEO, UVIDÍTE VÍCE


Vrstva půdy vysoká jeden centimetr vzniká desítky až stovky tisíc let. Společnost Hyundai tedy mění krajinu tak, že už v Nošovicích nikdy nemůže být taková jak ji příroda v minulosti utvářela.

Až dosud dokázala zemina v místě stavby zadržet tisíce kubíků vody. To už ale neplatí. Pokud teď začne v Beskydech vydatně pršet, nic už tady příval vody nezastaví a betonovou kanalizací v areálu továrny steče rychle do nížiny. Tam přispěje k rozsáhlejším záplavám, způsobí větší škody a ohrozí více lidí.

"Vodohospodářská funkce půdy je navíc pouze jednou z mnoha, které jsou nezbytné pro ekologickou stabilitu a život na Zemi," doplňuje Josef Kozák. "A většinu z nich půda v Nošovicích ztratí."

PŮDA V OHROŽENÍ

 • Evropská unie připravuje směrnici, která má zmírnit likvidaci půdy. Na čem má směrnice stát?

Co je to půda

 • Půda je neobnovitelným přírodním zdrojem.
 • Plní funkce nezbytné pro lidskou činnost a přežití ekosystémů.
 • Půda je dynamický systém a její degradace může být rychlá.
 • Procesy vytváření a regenerace půdy jsou však extrémně pomalé. 

Základní funkce

 • Produkce potravin a jiné biomasy
 • Skladování, filtrace a transformace látek
 • Biologické oživení a genetická rezerva
 • Zdroj surovin
 • Archeologický a geologický archiv
 • Základ pro konstrukce a stavby
 • Zásobárna uhlíku 

Hlavní hrozby

 • Nepropustné zakrytí povrchu
 • Kontaminace
 • Ztráta organické hmoty
 • Ztráta biologické rozmanitosti
 • Eroze
 • Utužení a zhoršení fyzikálních vlastností
 • Zasolení
 • Záplavy a sesuvy půdy

Hyundai není sám

V roce 2011 hodlá společnost Hyundai zaměstnat v Nošovicích přibližně tři a půl tisíce lidí a vyrábět tři sta tisíc vozů. To je pro celou Českou republiku takový ekonomický přínos, že politici i úřady s projektem souhlasili.

Ministr životního prostředí Marti Bursík (Strana zelených) s tím však nesouhlasí. "Když přijde silný investor a nabídne pracovní místa, všichni zajásají. To je strašně silný argument. Takový problém, jakým je zábor půdy, zní potom úplně marginálně," říká Bursík.

Hyundai není sám, kdo nenávratně mění krajinu k horšímu. Podle údajů Českého svazu ochránců přírody lidé v Česku za posledních padesát let nenávratně zničili 1,3 tisíce kilometrů čtverečních luk, dva tisíce kilometrů čtverečních mezí, 4,6 tisíce kilometrů vodních toků a čtyři tisíce kilometrů stromořadí a alejí.

Tempo, kterým člověk likviduje volnou krajinu se navíc zrychluje. Největší podíl na tom má stavba nových továren a skladovacích hal na zelené louce, budování dálnic a rozrůstaní satelitních měst, ve kterých lidé bydlí.

Přispívají k tomu právní předpisy nebo výjimky z nich, které investoři v Česku využívají. Hyundai v Nošovicích postupuje v souladu se všemi zákony a jeho stavba prošla posouzením vlivu na životní prostředí.

Čtyři sta padesát tisíc kubíků půdy rozvezly nákladní vozy na pole v okolí Nošovic. Vědci však upozorňují, že to není řešení. "Půda je složitý a dynamický organizmus, pevně svázaný s místem, kde postupně vznikala," uvedl pedolog Jan Němeček. "Současný zákon z doby socialismu je zastaralý. Ochraňuje půdu pouze jako zdroj potravin. To už však dávno neplatí."

Čtěte v souvislostech

Než se začne stavět továrna, musaí tu být silnice. Kilometry silnic v polích, celá síť.
Než se začne stavět továrna, musaí tu být silnice. Kilometry silnic v polích, celá síť. | Foto: Ludvík Hradilek

Krádež v krajině? Fotogalerie z nebe
V pravěku tudy táhli mamuti. Dnes tu je továrna LG Philips a staví se dálnice. Letecké snímky odhalí, jak člověk mění krajinu. 

Okraj přírodní rezervace Prokopské údolí, v pozadí sídliště Barrandov.
Okraj přírodní rezervace Prokopské údolí, v pozadí sídliště Barrandov. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Tady budou domy, příroda musí pryč
Každý rok zmizí v Česku pod asfaltem nebo betonem přírodní plocha velká jako několik stovek fotbalových hřišť.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Philips a Hyundai? Video z nebe
Jak se rodí prosperita? Možná, že v továrně uprostřed krajiny. Může se jmenovat LG Philips nebo třeba Hyundai.

Nošovice, setkání občanů s představiteli Hyundai
Nošovice, setkání občanů s představiteli Hyundai | Foto: Ludvík Hradilek

Hyundai, ekologové a stát
Dosud nejvýznamnější dohoda, kterou kdy v Česku podepsaly ekologické organizace a velký zahraniční investor, už existuje.

Manažer Hyundai Doo Tomas Kim se prodírá sálem místní restaurace v Nošovicích. Přišel na besedu.
Manažer Hyundai Doo Tomas Kim se prodírá sálem místní restaurace v Nošovicích. Přišel na besedu. | Foto: Ludvík Hradilek

Vše pro dobro světa a Nošovic!
Před hostincem v Nošovicích postává drobný muž v obleku a odříkává: "Dobry den. Jmenuji se Tomas Kim z Hyundai."

Foto: Aktuálně.cz

Video: Hyundai je tu! Co bude dál?
V Nošovicích už to vědí jasně. Automobilový gigant je tu i se svými lidmi, v polích se začíná stavět a vesnice je na nohou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy