Husák bude hlídat poslance. Ti z toho nadšení nejsou

Radek Nohl Radek Nohl, Jakub Novák
25. 4. 2012 13:22
Vedení bezpečnostního výboru pochybuje o Husákově apolitičnosti
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Elitní policista s kontakty na pražské kmotry šéfem celostátního útvaru?  Nešťastné rozhodnutí, ale zároveň odpovědnost pouze policejního prezidenta.

Takové se ozývají reakce na rozhodnutí Petra Lessyho jmenovat Vladislava Husáka šéfem ochranné služby.

"Nepovažuji to za správné rozhodnutí pana Husáka a jeho nadřízených. Měl odejít úplně, nebo na nějakou nižší pozici," říká šéf poslanců a stínový ministr vnitra Jeroným Tejc (ČSSD).

Podle Tejce je Husákovo další angažmá na pozici šéfa celostátního útvaru "ne úplně šťastné rozhodnutí."

Lessyho odpovědnost

"Povinností policejního prezidenta je zabezpečovat apolitičnost policie. Pokud si myslí, že tuto apolitičnost neohrožují Husákovy kontakty na pražské kmotry, měl by to vysvětlit," říká místopředseda sněmovního bezpečnostního výboru Zdeněk Bezecný (TOP 09).

"Hned se v Poslanecké sněmovně budu cítit bezpečněji," zněla zase reakce šéfky podvýboru pro reformu Policie ČR Jany Černochové (ODS).

Neutrální reakce přichází zatím ze strany ministra vnitra Jana Kubiceho. Ten, prostřednictvím svého mluvčího Pavla Nováka, shrnul tuto situaci prohlášením, podle kterého je toto rozhodnutí plně v kompetenci policejního prezidenta Petra Lessyho.

Podle Nováka navíc ministr ani o žádném výběrovém řízení nevěděl.

Přátelská setkání. Kterého druhu?

Husákovi, který dříve vykonával i pozici policejního prezidenta, definitivně zlomilo vaz vyšetřování nehody podnikatele a lobbisty Romana Janouška. Lessy tehdy na konci března přijal jeho rezignaci z konce loňského roku.

K té došlo v souvislosti s jeho schůzkami s některými pražskými kmotry a špičkami pražské ODS Borisem Šťastným či starostou Prahy 10 Milanem Richterem.

Na novou pozici by měl náměstek policejního prezidenta nastoupit od prvního července letošního roku.

 

Právě se děje

Další zprávy