Lobbista Janoušek za mým koncem není, tvrdí Husák

Radek Nohl Radek Nohl
28. 3. 2012 7:00
Lessyho náměstek v rozhovoru pro Aktuálně.cz nevyloučil, že u policie úplně skončí
Vladislav Husák.
Vladislav Husák. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Nikoliv jeho kontakty s lobbistou Romanem Janouškem, ale připravované změny u policie jsou podle Vladislava Husáka za jeho koncem na postu náměstka policejního prezidenta.

Husák nabídl šéfovi policie Petru Lessymu svou rezignaci již poté, co ho před několika měsíci přistihli novináři, jak se v Obecním domě baví například s pražským vlivným podnikatelem Tomášem Hrdličkou (na schůzce byl i Janoušek).

Definitivně ale Lessy jeho konec oznámil až v úterý, kdy rezignaci oficiálně přijal.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz Husák popírá, že jeho konec na postu náměstka policejního prezidenta má nějakou souvislost právě s lobbistou Janouškem.

"Ne, ne, ne. Moje rezignace vůbec s panem Janouškem nesouvisí," říká.

Co bude dělat dál, ale podle svých slov v současné době neví. Nevyloučil však ani možnost, že by u policie definitivně skončil. 

Aktuálně.cz: Proč jste rezignoval?

Má to delší genesi, která začala závěrem roku, kdy jsme předkládali ministerstvu nové systematizace, kde se mluví o zeštíhlování policejního prezidia a kdy jsem řekl, že na svém místě nelpím. A bude-li to nutné, tak policejnímu prezidentovi vyjdu vstříc a jedno náměstkovské místo mu uvolním.

Bylo to i pod tlakem schůzky v Obecním domě. (Novináři tu vyfotili Husáka s kontroverzním podnikatelem Tomášem Hrdličkou. Na schůzce byl také Janoušek, Pavel Bém, Boris Šťastný, Milan Richter či Rudolf Blažek - pozn. red.)

Janoušek po dopravní nehodě.
Janoušek po dopravní nehodě. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Teď jsou systematizace hotové. Ve velice krátké době se budou zasílat ministerstvu vnitra a očekáváme, že je ministerstvo podepíše. To je ten základní směr, jak se to celé vyvíjelo.

A.cz: Nesouvisí váš odchod s pochybením policie v případě dopravní nehody Romana Janouška?

Důrazně se ohrazuji před tímto tvrzením a před spekulací, že by zatím něco mohlo být.

O nehodě jsem se dozvěděl až v pátek v půl čtvrté nebo ve čtyři, a to, pokud vím, snad byl pan Janoušek propuštěn nebo s ním byly udělány všechny úkony v trestním řízení. To je podle mě silný argument.

A.cz: Takže vaše rezignace na pozici náměstka policejního prezidenta skutečně s Romanem Janouškem nemá ani jedinou souvislost?

Ne, ne, ne. Moje rezignace vůbec s panem Janouškem nesouvisí. Možná se to může zlehka vnímat, že se situace jenom uklidní. Mně neustále někdo zmiňuje, že jsem schůzoval s panem Janouškem v Obecním domě, což není pravda.

A.cz: Uvažujete o tom, že u policie skončíte definitivně?

Víte, co... Nikdy neříkej nikdy. Já to v tuto chvíli nevím.

A.cz: Co teď teda budete dělat dál? Mluví se o tom, že byste mohl být šéfem ochranné služby nebo krajským ředitelem v Ústeckém kraji?

Zákon o služebním poměru pamatuje na tyto případy. V podstatě já jsem zařazen v jedenácté platové třídě a tato místa jsou v desátých tarifních třídách. Já mohu policejního prezidenta požádat o přemístění na jakékoliv toto místo.

Bude záležet na něm, jestli mi vyhoví, nebo nevyhoví. V tuto chvíli ale vůbec nemám představu, jak budu situaci řešit.

A.cz: A můžete vyloučit, že byste o jeden z těchto postů měl zájem?

Já mohu říct, že jakýkoliv post v desáté tarifní třídě je prestižní v rámci policie. Jsou tam vysoká manažerská místa. Já bych nikdy neřekl, že bych těmito místy pohrdal.

A.cz: Díky vaší rezignaci si ale může udržet místo náměstek Pavel Osvald, jehož post se má zrušit.

Myslíte si, že když jsem tady z nich nejstarší, tak bych měl dát prostor mladším? Klidně se to dá i tak interpretovat. To je ale samozřejmě s nadsázkou. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

před 37 minutami

Seriál ze světa Pán prstenů stál 10 miliard korun, čtvrtinu Nový Zéland vrátí Amazonu

Kvůli seriálu ze světa Pána prstenů navýší Nový Zéland jednorázově pobídky pro zahraniční filmaře. Cílem je povzbudit ekonomiku a turismus. Firma Amazon, která seriál natáčí, místo dříve slíbených 20 procent dostane zpět až 25 procent prokazatelně utracených peněz, informovala agentura Reuters.

Amazon za první řadu utratí okolo 650 milionů novozélandských dolarů, v přepočtu 10 miliard korun. Pokud je správně vyúčtuje, Nový Zéland firmě vrátí čtvrtinu, tedy 2,5 miliardy korun. "Dohoda s Amazonem vytváří nová pracovní místa a zvyšuje poptávku u místních dodavatelů. Přispěje také k rozvoji turismu a propagaci Nového Zélandu v zahraničí," vysvětluje novozélandský ministr pro ekonomický a regionální rozvoj Stuart Nash.

Díky natáčení první řady seriálu v největším novozélandském městě Auckland vzniklo přes 1200 pracovních míst. Prvních osm epizod bude mít ve videotéce Amazon Prime premiéru letos, na druhé řadě už se pracuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy