Lobbista Janoušek za mým koncem není, tvrdí Husák

Radek Nohl Radek Nohl
28. 3. 2012 7:00
Lessyho náměstek v rozhovoru pro Aktuálně.cz nevyloučil, že u policie úplně skončí
Vladislav Husák.
Vladislav Husák. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Nikoliv jeho kontakty s lobbistou Romanem Janouškem, ale připravované změny u policie jsou podle Vladislava Husáka za jeho koncem na postu náměstka policejního prezidenta.

Husák nabídl šéfovi policie Petru Lessymu svou rezignaci již poté, co ho před několika měsíci přistihli novináři, jak se v Obecním domě baví například s pražským vlivným podnikatelem Tomášem Hrdličkou (na schůzce byl i Janoušek).

Definitivně ale Lessy jeho konec oznámil až v úterý, kdy rezignaci oficiálně přijal.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz Husák popírá, že jeho konec na postu náměstka policejního prezidenta má nějakou souvislost právě s lobbistou Janouškem.

"Ne, ne, ne. Moje rezignace vůbec s panem Janouškem nesouvisí," říká.

Co bude dělat dál, ale podle svých slov v současné době neví. Nevyloučil však ani možnost, že by u policie definitivně skončil. 

Aktuálně.cz: Proč jste rezignoval?

Má to delší genesi, která začala závěrem roku, kdy jsme předkládali ministerstvu nové systematizace, kde se mluví o zeštíhlování policejního prezidia a kdy jsem řekl, že na svém místě nelpím. A bude-li to nutné, tak policejnímu prezidentovi vyjdu vstříc a jedno náměstkovské místo mu uvolním.

Bylo to i pod tlakem schůzky v Obecním domě. (Novináři tu vyfotili Husáka s kontroverzním podnikatelem Tomášem Hrdličkou. Na schůzce byl také Janoušek, Pavel Bém, Boris Šťastný, Milan Richter či Rudolf Blažek - pozn. red.)

Janoušek po dopravní nehodě.
Janoušek po dopravní nehodě. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Teď jsou systematizace hotové. Ve velice krátké době se budou zasílat ministerstvu vnitra a očekáváme, že je ministerstvo podepíše. To je ten základní směr, jak se to celé vyvíjelo.

A.cz: Nesouvisí váš odchod s pochybením policie v případě dopravní nehody Romana Janouška?

Důrazně se ohrazuji před tímto tvrzením a před spekulací, že by zatím něco mohlo být.

O nehodě jsem se dozvěděl až v pátek v půl čtvrté nebo ve čtyři, a to, pokud vím, snad byl pan Janoušek propuštěn nebo s ním byly udělány všechny úkony v trestním řízení. To je podle mě silný argument.

A.cz: Takže vaše rezignace na pozici náměstka policejního prezidenta skutečně s Romanem Janouškem nemá ani jedinou souvislost?

Ne, ne, ne. Moje rezignace vůbec s panem Janouškem nesouvisí. Možná se to může zlehka vnímat, že se situace jenom uklidní. Mně neustále někdo zmiňuje, že jsem schůzoval s panem Janouškem v Obecním domě, což není pravda.

A.cz: Uvažujete o tom, že u policie skončíte definitivně?

Víte, co... Nikdy neříkej nikdy. Já to v tuto chvíli nevím.

A.cz: Co teď teda budete dělat dál? Mluví se o tom, že byste mohl být šéfem ochranné služby nebo krajským ředitelem v Ústeckém kraji?

Zákon o služebním poměru pamatuje na tyto případy. V podstatě já jsem zařazen v jedenácté platové třídě a tato místa jsou v desátých tarifních třídách. Já mohu policejního prezidenta požádat o přemístění na jakékoliv toto místo.

Bude záležet na něm, jestli mi vyhoví, nebo nevyhoví. V tuto chvíli ale vůbec nemám představu, jak budu situaci řešit.

A.cz: A můžete vyloučit, že byste o jeden z těchto postů měl zájem?

Já mohu říct, že jakýkoliv post v desáté tarifní třídě je prestižní v rámci policie. Jsou tam vysoká manažerská místa. Já bych nikdy neřekl, že bych těmito místy pohrdal.

A.cz: Díky vaší rezignaci si ale může udržet místo náměstek Pavel Osvald, jehož post se má zrušit.

Myslíte si, že když jsem tady z nich nejstarší, tak bych měl dát prostor mladším? Klidně se to dá i tak interpretovat. To je ale samozřejmě s nadsázkou. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 1 hodinou

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy