Hrozba terorismu je v kontrastu s působením Ruska až druhořadá, řekl generál Pavel

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
22. 11. 2018 18:02
Pro Českou republiku je nejškodlivější působení Ruska a Číny, hrozba terorismu je v kontrastu s těmito dvěma sekundární, řekl dnes generál Petr Pavel na konferenci "Kam kráčíš, Česko", kterou v kostele sv. Anny zvaném Pražská křižovatka pořádal Aspen Institute.
Generál Petr Pavel
Generál Petr Pavel | Foto: Lukáš Bíba

"Nelze souhlasit s prezidentem a premiérem, že hlavní hrozbou je mezinárodní terorismus. Hrozba Ruska může být vnímána jako vzdálená, ale neznamená to, že nemůže být mnohem destruktivnější," řekl Pavel s tím, že české bezpečnostní složky vidí hrozby jinak než vrcholní političtí představitelé. Poznamenal zároveň, že v této otázce chybí celospolečenský konsenzus.

Bývalý předseda Vojenského výboru NATO také upozornil, že zastaralá technika vzdaluje Česko nejen od aliančních partnerů, ale hlavně od toho, aby mohlo efektivně reagovat na všechny hrozby. 

Pavel, který v červnu po třech letech skončil v čele Vojenského výboru NATO, připustil, že česká armáda v minulosti utrpěla v modernizaci techniky poměrně velké ztráty, což nemohlo rychle změnit ani posledních pár let, kdy se zvyšovaly výdaje na armádu.

Některá technika je podle něj zastaralá až na hranici své životnosti a některá i výrazně za její hranicí. Jako příklad uvedl jeden z typů radarů, které mají chránit vzdušný prostor a přesluhují minimálně deset patnáct let. "Jsou při životě udržované jen díky nadšení posádek," uvedl Pavel, který zastával post šéfa nejvyššího vojenského orgánu Severoatlantické aliance.

Náměstek ministra obrany Jakub Landovský uvedl, že obrana není jen věcí ministerstva, ale celé vlády. Pokud nedojde ke splnění dlouhodobého cíle růstu výdajů na armádu ke dvěma procentům HDP v roce 2024, tak Česko nebude moci některé své závazky splnit, tvrdí. Aktuálně je Česko v tomto ohledu pátou nejhorší zemí v rámci aliance, na obranu dává jen něco málo přes jedno procento HDP. 

Podle místopředsedy poslaneckého výboru pro obranu Jana Lipavského existuje shoda napříč politickým spektrem i u veřejnosti, že je potřeba do obrany investovat, stát toho ale není příliš schopen. Chybí odvaha a vůle s tím pohnout, uvedl Lipavský.

Přítomní experti se také shodli, že povinná vojenská služba je už překonaná. Mladým lidem by se ale vědomí, že je potřeba bránit stát, předávat mělo. Podle generála Pavla například formou kurzů první pomoci nebo cvičení krizových situací, což se hodí i v běžném životě.

 

Právě se děje

před 41 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy