Hrdinové bez českého metálu

Tereza Šídlová
27. 10. 2011 16:30
Prezident chce raději vyznamenávat nové osobnosti, ne ty už jednou oceněné
Foto: Jan Langer

Patří k výrazným hrdinům českého a československého odboje proti nacismu. Přesto nemají nejvyšší české státní vyznamenání.

Do obávané odbojové skupiny Tří králů patřil vedle podplukovníka Josefa Balabána a štábního kapitána Václava Morávka také další legendární československý voják, Josef Mašín. Nejde o shodu jmen, jedná se o otce Ctirada a Josefa Mašínových, kteří svým ozbrojeným odbojem proti komunistické totalitě dodnes rozdělují českou společnost.

Nejvyšším vojenským vyznamenáním českého státu je Řád Bílého lva, jeho nositeli jsou nejstatečnější čeští bojovníci za svobodu.

Mašín, Morávek a Balabán byli hned po revoluci v roce 1992 in memoriam oceněni federálním Řádem Milana Rastislava Štefánika.

Samostatné české vyznamenání jim ale posmrtně uděleno nebylo.

"Prezident republiky dává přednost udělení vyznamenání nové osobnosti před kumulací vyznamenání," píše se na webu prezidenta k případnému navrhování osobností na vyznamenání.

Někteří čeští váleční hrdinové, například dnes již zesnulý generál František Fajtl, legendární československý pilot za druhé světové války sloužící v britské RAF, je nositelem jak federálního vojenského Štefánikova řádu, tak českého, který mu prezident Václav Klaus propůjčil v roce 2004.

Ministr obrany Alexandr Vondra odmítá, že by Josef Mašín starší nebyl vyznamenán českými prezidenty kvůli kontroverzi, která je spojena s jeho syny. Nebo kvůli případnému sporu, kdo by řád převzal.

"Myslím, že český stát na členy odbojové skupiny Tři králové nezapomněl. Mají federální vyznamenání i vysoké české vojenské vyznamenání. Prezident Klaus všechny tři povýšil v roce 2005 do hodnosti generálmajora," řekl ministr.

Mašín začal svou vojenskou kariéru v československých legiích. Za první světové války byl opakovaně zrněn a také vyznamenán.
Po návratu do Československa sloužil coby zástupce velitele dělostřeleckého pluku. Když v roce 1939 začala okupace, odmítl se podřídit rozkazu nevzdorovat Němcům a byl obžalován pro vzpouru.

Odbojáři Mašín starší a jeho přátelé vynikli nejen samotnou zpravodajskou a sabotážní činností, ale také posouvání hranice odvahy. O jejich statečnosti kolují legendy.

Jedna z nejznámějších vypráví o sázce Václava Morávka s Balabánem a Mašínem, že si nechá připálit cigaretu od svého úhlavního nepřítele, komisaře gestapa Oskara Fleischera. Morávek sázku vyhrál, když se v přistrojení dostal do Fleischerovy blízkosti. Odbojáři si toto drobné vítězství vychutnali podruhé zasláním výsměšného dopisu na pražské ústředí gestapa, v kterém Němce informovali, jak blízko k dopadení Morávka Fleischer byl.

Po dopadení v roce 1941 byl Josef Mašín dlouho mučen, své spolupracovníky nevyzradil, popraven nacisty byl v roce 1942.

Podobně jako Tři králové nemají nejvyšší české státní vyznamenání například Jan Kubiš, který společně se Slovákem Jozefem Gabčíkem provedl atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy