Hrdinové roku 2022: Policistka ve Vltavě, hořící auto s řidičem uvnitř, boj na člunu

Pavel Švec Pavel Švec
29. 12. 2022 19:40
Redakce Aktuálně.cz společně s hasiči a policisty vytipovala situace uplynulého roku, které si vyžádaly výjimečné nasazení, pohotové jednání a odvahu příslušníků a příslušnic obou sborů. Většinou vedly k záchraně života. Zaslouží si proto přízvisko hrdinové, třebaže sami ho skromně odmítají. Zdravotníci zachraňují životy denně a i oni figurují v následujících příbězích, byť nikoliv jmenovitě.
Záchrana života - Libeňský most. | Video: Aktuálně/Youtube/Policie ČR

Policistka a opilý muž ve Vltavě

Pondělní večer 25. července 2022. Operační důstojník pražské policie přijímá oznámení, že z řeky poblíž Libeňského mostu se ozývá volání o pomoc. Na místo okamžitě vyráží policejní hlídky, které se v terénu pohybují nejblíže. Do akce jsou povoláni i hasiči a zdravotníci.

Je už tma. Topícího se muže není snadné najít. Nakonec ho spatří, jak se zachytává mostního pilíře, a hasiči na něj namíří reflektory, aby se jim neztratil. Nejprve mu chtějí hodit z mostu záchrannou vestu přivázanou k lanu. "Hele, tak ještě chvíli vydržte, teď k němu doplaval policajt a snad ho dotáhne na břeh," zastaví je velitel.

Oním zachráncem je policistka pprap. Kristýna Schonpflugová z pohotovostní motorizované jednotky. Na břehu nejprve předala kolegovi svou služební zbraň, v rychlosti si převlékla taktickou vestu za tu záchrannou a vrhla se do chladné vody. Muž v řece je zraněný a zesláblý. Malátně se z posledních sil drží nad hladinou. "Je tam kolegyně a táhne ho ke břehu, pán má zřejmě rozbitou hlavu," oznamuje policista na místě.

Žena v uniformě zraněného pevně uchopí a namáhavě s ním plave ke břehu. Tam už jí kolegové hodí lano a oba vytáhnou do bezpečí, kde muže předají zdravotníkům. "Super práce," chválí policistku na břehu. "V pohodě," odpovídá zadýchaně.

Sedmasedmdesátiletý muž se posléze svěřil, že si dal pár piv, na mostě zavrávoral a spadl do Vltavy. Za život vděčí lidem, kteří slyšeli jeho volání o pomoc a zalarmovali záchranáře, rychlosti a sehranosti zasahujících složek a zejména policistce Kristýně Schonpflugové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy