O místo teď nikdo nepřijde, říká Kubice po střelbě

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 9. 2012 19:22
Rozhovor Aktuálně.cz s ministrem vnitra Janem Kubicem o útoku na prezidenta Klause
Foto: Jan Langer

Praha - Ministr vnitra Jan Kubice se v tuto chvíli nedomnívá, že by kvůli incidentu, při němž v Chrastavě muž z bezprostřední blízkosti vystřelil na prezidenta Klause plynovou pistolí, měl někdo přijít o místo.

"To by muselo vyšetřování odhalit skutečně závažné, hrubé pochybení," řekl Kubice v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Kubice se zároveň na rozdíl od názoru některých expertů nedomnívá, že by v České republice chyběl zákon o ochraně ústavních činitelů. "Je tu zákon o policii a ten je dostačující. Dle mého názoru by to nezvýšilo bezpečnost chráněné osoby," vysvětlil Kubice.

Ministr přesto ujistil, že ho situace, která nastala, velmi mrzí. "Jsme demokratická země uprostřed Evropy a v České republice se na prezidenty střílet nebude," říká Kubice.

Aktuálně.cz: Jaké konkrétní kroky podniknete?

Já se nechci vyjadřovat jako někteří experti od stolu. Počkám si, jak dopadne vyšetřování. Jsme dohodnutí s policejním prezidentem, že se vše prošetří, a v dohledné době budeme vědět, kde se stala chyba.

A.cz: Myslíte si, že to byla chyba ochranky?

Nemůžu to hodnotit. Ale vždycky, když se chráněná osoba ocitne v otevřeném prostředí, nelze podobné věci zcela vyloučit. Tím se nechci nikoho zastávat, ale zatím je to otevřené.

A.cz: Přijde někdo kvůli incidentu o místo?

To by muselo vyšetřování odhalit skutečně závažné, hrubé pochybení.

A.cz: Podle bezpečnostního experta Andora Šándora tu chybí zákon o ochraně ústavních činitelů. Máte stejný názor?
Je tu zákon o policii a ten je dostačující. Od policie jsem tímto směrem neobdržel žádný návrh. Dle mého názoru by to nezvýšilo bezpečnost chráněné osoby. Způsob ochrany nemůže určovat zákon, to musí udělat velitel přímo na místě.

A.cz: Jde o to, aby vysocí činitelé nemohli odmítnout ochranku.

Dokážu si představit, že by byl výčet osob, co musí ochranu přijmout, protože jsou pro stát cenní. Musel bych ale dostat podnět od policie, muselo by to vycházet z profesionálních názorů. A navíc to ani nebyl tento případ, tady ochranka byla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Vláda chce zdanit mimořádný zisk výrobců energie 40 až 60 procenty, uvedl Kupka

Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na nadcházejícím jednání. Stát by tak mohl získat až 100 miliard korun. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to v neděli řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Cesta, kterou vláda jde, je podle místopředsedy Sněmovny a bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) velmi nešťastná.

Vláda podle Kupky dělá konkrétní opatření, aby lidem s cenami energií pomohla. Stanovení cenového stropu je jedním z nich. Pro domácnosti, kterým stanovení maximálních cen nebude stačit, je podle Kupky připraven například příspěvek na bydlení.

Podle Havlíčka jsou připravená opatření špatná. Nahrávají firmám, které vyrábějí a zároveň prodávají elektřinu. Vláda podle něj měla stanovit maximální výrobní ceny energií, a omezit tak cenu přímo u výrobců, nikoliv až při jejím prodeji přes obchodníky. Vláda nyní podle Havlíčka nemůže vědět, kolik ji bude opatření stát. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve uvedl, že zastropování cen energií by mělo stát nejvýše 130 miliard korun.

Členské země EU se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy