Na prezidenta Klause se střílelo, utrpěl lehké zranění

Domácí Domácí
28. 9. 2012 19:44
Na prezidenta vystřelil muž z plastové pistole při otevírání mostu v Chrastavě
Muže, který na prezidenta Klause vystřelil z plynové pistole, právě zadržuje policie
Muže, který na prezidenta Klause vystřelil z plynové pistole, právě zadržuje policie | Foto: ČTK

Chrastava (Liberec) - Na prezidenta Václava Klause vystřelil muž z plastové pistole. Incident se stal při otevírání mostu v Chrastavě na Liberecku.

Prezident nebyl vážně zraněn, přesto byl podle mluvčího Radima Ochvata z Chrastavy převzen do pražské Ústřední vojenské nemocnice. Lékař, který prezidenta ošetřoval, v České televizi uvedl, že prezident byl ošetřen kvůli lehkému poranění na ruce.  

Bezpečnostní experti se domnívají, že ochranka hlavy státu selhala. Policejní prezident Martin Červíček hodlá celou věc prošetřit.

"Neprodleně jsem nechal důkladně prošetřit postup ochranné služby při zajištění bezpečnosti pana prezidenta, přičemž podobný incident považuji za velmi závažný," sdělil Červíček.

Útok se odehrál krátce před třetí hodinou odpoledne v ulici Spojovací. Kolem prezidenta se tísnil dav lidí a situace byla nepřehledná.

"Na akci bylo kolem dvou tisíc lidí. Šestadvacetiletý muž se protlačil davem a zasáhl prezidenta plastovými kuličkami z airsoftové pistole," uvedla liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Podle mluvčí muž vystřelil ze vzdálenosti dvou až tří metrů. Na televizních záběrech z místa je nicméně vidět, že útočník v maskáčích přistoupil až bezprostředně ke Klausovi a až sedmkrát zmáčkl spoušť.

Muž se po střelbě snažil uniknout, daleko se ale nedostal. Policie ho zadržela a odvezla. Novinářům podle ČTK řekl, že politici neposlouchají, jsou "slepí a hluší k nářkům lidu" a tohle byla podle něj jediná možnost, jak dát najevo nespokojenost.

"Byť to někdo může nazvat extremismem, já to za extremismus nepovažuju, tato vláda nechala vyhladovět třetinu národa," uvedl zatčený pro televizi Nova. Označil se za komunistu.

Policie útočníka v tuto chvíli vyslýchá. "Nyní se nachází na oddělení v Chrastavi. Právní kvalifikaci činu určíme nejspíše v pondělí," dodala mluvčí.

Prezident událost nechtěl příliš komentovat, při odjezdu z Ústřední vojenské nemocnice uvedl, že vše bylo tak rychlé, že se ani nestačil bát. Na otázku, zda považuje incident za selhání své ochranky, přímo neodpověděl. "Je to selhání všeobecné, je těžké objevit v davu takového člověka," prohlásil Klaus.

Klaus po střelbě z místa neodešel a dál se bavil s místními lidmi. 

Plynová pistole, ze které útočník na prezidenta Klause vystřelil. Po útoku ji zadržela policie
Plynová pistole, ze které útočník na prezidenta Klause vystřelil. Po útoku ji zadržela policie | Foto: ČTK

"Stál jsem vedle prezidenta, když mu muž z druhé strany přiložil k boku pistoli a několikrát stiskl spoušť. Slyšel jsem několik cvaknutí. V první chvíli jsem vůbec nevěděl, o co jde," uvedl pro ČTK chrastavský starosta Michael Canov.

Podle policejní mluvčí šlo o pistoli, která vystřeluje pouze plastové kuličky. Kdyby měl ovšem útočník pravou zbraň, mohl vážně ohrozit prezidentův život.

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora ochranka prezidenta naprosto selhala. "Ochranka nepochybně výrazně pochybila, když připustila, aby se k prezidentovi někdo dostal na tak krátkou vzdálenost. I kdyby střílel z několika metrů, chyběla tam jedna zásadní věc - člověk, který by prezidenta chránil vlastním tělem," řekl Aktuálně.cz Šándor.

Ministr vnitra Jan Kubice odmítl v rozhovoru pro Aktuálně.cz říct, jaké kroky přijme, neboť chce počkat na výsledky vyšetřování. Na otázku, zda někdo přijde o místo, uvedl, že "to by muselo vyšetřování odhalit skutečně závažné, hrubé pochybení".

Klaus přijel do Chrastavi otevřít most, který poničila povodeň v roce 2010. Šlo o technickou památku z 20. století, po velké vodě se ale povedlo zachránit jen jeho části.

Prezident přijel ze svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi, na které pronesl projev. V něm vyzval k obraně tradičních národních hodnot.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy