Houska od Kalouska. TOP 09 představuje kandidátku bez TOP 09

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
18. 5. 2014 20:02
Exministr financí vyrazil na předvolební kampaň do Libereckého kraje.
Foto: Vojtěch Marek

Turnov/Liberec - "A tady houstička jako pozornost podniku, madam. Ještě je teplá,“ přidává prodavač v turnovské pekárně Mikula starší dámě k nákupu pletýnku navíc. Paní si ji přebírá poněkud nejistě, prodavačem totiž není nikdo jiný než Miroslav Kalousek.

Exministr financí přijel v sobotu ráno do Turnova představit kandidáty TOP 09 do Evropského parlamentu. Je tu ovšem jedním z mála členů strany - o kus dál si uvazuje zástěru pětka kandidátky, senátor a nestraník Jaromír Štětina a z nedalekého parkoviště sem míří sám lídr, taktéž nestraník Luděk Niedermayer.

Na plakátech inzerovaná dvojka Jiří Pospíšil, též nestraník a donedávna člen ODS, nakonec nedorazí – dal přednost domovskému Plzeňskému kraji. Stranickou čest tak kromě Kalouska zachraňuje pouze jeden kandidát, v pořadí jedenáctý Marek Polach za Prahu.

Manko pana místopředsedy

"Kdepak je pan místopředseda? Už vyrábí manko?“ rýpne si Niedermayer do Kalouska, sám ovšem brzy za pultem vedlejší cukrárny pozná, zač je toho loket. Zatímco balí kremrole a chlebíčky, přiznává, že část kampaně musí věnovat přesvědčování členů TOP 09 o složení kandidátky. Není divu, straníka lze najít až na čtvrtém místě.

"Vždycky když dáte do čela kandidátky nestraníky, začne diskuse. Ale myslím, že to straníci přijali dobře, pochopili, že jsou opravdu kompetentní,“ vysvětluje Kalousek o přestávce mezi prodejem pečiva.

Polach i šéf liberecké TOP 09 Petr Pošmourný připouštějí, že vzrušená debata o složení kandidátky se ve straně vedla. "Ale když nemáme vlastní lidi, nebo třeba máme, ale tihle jsou prostě lepší, tak je to logické,“ myslí si Pošmourný.

Foto: Vojtěch Marek

Kromě toho pomohlo také to, že Niedermayer slíbil, že v případě úspěchu do strany vstoupí. "To je vstřícné gesto, je dobré, že se chce přihlásit ke značce,“ říká Polach těsně předtím, než v cukrárně začne předvolební debata.

Kdo nevolí, volí Putina

Témata jsou jasná – Ukrajina, ekonomika a postavení Čechů v Unii. Bývalý člen rady České národní banky Niedermayer trpělivě vysvětluje spletité ekonomické otázky. Problému rozumí, zatím si však neosvojil umění politické zkratky.

Když chce jeden z účastníků debaty poradit, jakým úderným heslem přesvědčit kamarády z hospody, aby šli volit, musí zasáhnout Kalousek. "Řekněte jim, že mají na výběr mezi Merkelovou a Putinem. A kdo nevolí, volí Putina,“ zní tip od zlého muže.

Ten si po diskusi sbalí dárek v podobě trička se svou podobiznou a hláškou "Za všechno můžu já“ a ponechá nestraníky svému osudu. Naplánovaný program pro rodiny s dětmi u jablonecké přehrady ovšem zkazí průtrž mračen.

Foto: Vojtěch Marek

Zatímco venku se ve větru zmítají opuštěné party stany, kandidáti i country kapela se zahřívají v nedalekém penzionu. "Podle mě mi voliči i lidi z TOP 09 věří. Myslím totiž vážně jejich program,“ říká Niedermayer nad hrnkem Coldrexu, kampaň prý dává zabrat jeho hlasivkám.

Čím bych vás tak přesvědčil?

Další zastávka je v klubu na vysokoškolských kolejích v Liberci. Tady lze, na rozdíl od předchozích akcí, kam dorazili převážně sympatizanti strany, nalákat voliče ještě nerozhodnuté.

Začátek debaty se ovšem musí o něco posunout. Přerušením napínavého hokejového utkání politickým mítinkem totiž ještě nikdo voliče na svou stranu nedostal. Zápas s Dánskem ovšem nečekaně končí prohrou českého týmu, poněkud rozpačitou atmosféru se kandidáti snaží vylepšit rozdáváním obřího koláče, který ráno dostali v pekárně.

"Zatím nevíme, koho budeme volit. Máme to tu kousek, tak jsme se přišly podívat,“ vysvětlují dvě studentky nad porcí koláče. Svůj hlas ovšem nehodlají dát lacino. „Tak čím bych vás ještě přesvědčil?“ ptá se Polach poté, co jim vysvětlil, že Praha potřebuje získat z EU větší dotace (slečny pocházejí z Ústecka). "To vám neřekneme, snažte se sám,“ nechají ho ve štychu.

Foto: Vojtěch Marek

Pospíšil po mejdanu

To už ovšem z Plzně přijíždí nestraník číslo 2, Jiří Pospíšil. Že ho očekávali již voliči v Turnově, netuší. "Ani nevím, že jsem tam měl být. To je nějaká chyba,“ diví se Pospíšil. Včera prý byl do čtyř do rána na mejdanu s plzeňskými starosty a přes den lákal voliče na Food festivalu. "To je přece jen trošku jiná kampaň, přijde tam víc lidí než pro housku,“ pochvaluje si Pospíšil.

Že dává přednost Plzni, je logické. Kromě toho, že tam má dobrou pověst a řadu voličů, má také dobré vztahy s tamní TOP 09. "Šéf plzeňské topky Marek Ženíšek je můj kamarád. Jinak s lidmi z TOP 09 moc do styku nepřijdu, ale nejsem naivní, abych si myslel, že jsou ze mě všichni nadšení,“ dodává Pospíšil.

Své obsazení má za odvážný krok. "Snaha dosadit lidi, kteří tomu rozumějí, je dobrá. Jiné kandidátky jsou spíš odkladiště vysloužilých politiků,“ dodá a s pivem v ruce spěchá uvést poslední bod dnešního programu – koncert studentské kapely.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy