Češi nesmí volit europoslance v zahraničí, TOP 09 chce změnu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 5. 2014 15:26
Česko patří mezi poslední čtyři země EU, které neumožňují volit v jiném státě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Pokud se Čech nachází v době eurovoleb v zahraničí a chce volit české kandidáty, musí se vypravit zpět do své vlasti. Jiné státy Evropské unie přitom svým občanům umožňují hlasovat i odjinud.

Volební cestu ale Češi možná letos absolvují naposledy. Poslanci TOP 09 chystají novelu zákona, která by Čechům ve volbách do Evropského parlamentu umožnila volit na ambasádách.

Na problém narazili politici TOP 09 poněkud kuriózně, když se jejich poslanec Marek Ženíšek a senátor a eurokandidát Jiří Štětina přihlásili jako členové mise OBSE při prezidentských volbách na Ukrajině, které se konají právě v době eurovoleb. Když si chtěli vyřídit průkaz, který by jim umožnil volit na kyjevském velvyslanectví, neuspěli.

Při sněmovních volbách problém není

"Vůbec tomu nerozumím, není to nijak odůvodněné. Nechávám si teď zjistit, proč je v zákoně takové omezení," diví se Ženíšek. A upozorňuje na to, že ve volbách do Poslanecké sněmovny možnost volit v zahraničí existuje i přes to, že jejich organizace je složitější.

"Při evropských volbách je celá republika pouze jeden obvod, nevidím v tom problém," dodal Ženíšek.

Ani v případě, že se Češi rozhodnou podniknout cestu zpět do republiky, nemají hlasování jednoduché. Nejdříve si musí na zastupitelském úřadě vyřídit speciální průkaz nebo se nechat vyškrtnout ze seznamu voličů v zahraničí.

Petice Strany zelených

Kromě Česka své občany podobným způsobem omezuje už pouze Slovensko, Irsko a Malta.

Na diskriminaci Čechů v zahraničí před časem upozornila už Strana zelených, která za novelu zákona uspořádala petici.

Prosadit změny v zákoně před letošními volbami se jim ale nepodařilo. "Upozorňovali jsme na to i politiky a víceméně byli pro, ale zatím nic neudělali. Proto budeme po volbách tlačit na poslance i senátory, aby novelu připravili a přijali," řekl šéf zelených Ondřej Liška.

Podle Ženíška by mohla novela doputovat do Sněmovny nejdříve v červenci nebo v září tohoto roku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy