Češi nesmí volit europoslance v zahraničí, TOP 09 chce změnu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 5. 2014 15:26
Česko patří mezi poslední čtyři země EU, které neumožňují volit v jiném státě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Pokud se Čech nachází v době eurovoleb v zahraničí a chce volit české kandidáty, musí se vypravit zpět do své vlasti. Jiné státy Evropské unie přitom svým občanům umožňují hlasovat i odjinud.

Volební cestu ale Češi možná letos absolvují naposledy. Poslanci TOP 09 chystají novelu zákona, která by Čechům ve volbách do Evropského parlamentu umožnila volit na ambasádách.

Na problém narazili politici TOP 09 poněkud kuriózně, když se jejich poslanec Marek Ženíšek a senátor a eurokandidát Jiří Štětina přihlásili jako členové mise OBSE při prezidentských volbách na Ukrajině, které se konají právě v době eurovoleb. Když si chtěli vyřídit průkaz, který by jim umožnil volit na kyjevském velvyslanectví, neuspěli.

Při sněmovních volbách problém není

"Vůbec tomu nerozumím, není to nijak odůvodněné. Nechávám si teď zjistit, proč je v zákoně takové omezení," diví se Ženíšek. A upozorňuje na to, že ve volbách do Poslanecké sněmovny možnost volit v zahraničí existuje i přes to, že jejich organizace je složitější.

"Při evropských volbách je celá republika pouze jeden obvod, nevidím v tom problém," dodal Ženíšek.

Ani v případě, že se Češi rozhodnou podniknout cestu zpět do republiky, nemají hlasování jednoduché. Nejdříve si musí na zastupitelském úřadě vyřídit speciální průkaz nebo se nechat vyškrtnout ze seznamu voličů v zahraničí.

Petice Strany zelených

Kromě Česka své občany podobným způsobem omezuje už pouze Slovensko, Irsko a Malta.

Na diskriminaci Čechů v zahraničí před časem upozornila už Strana zelených, která za novelu zákona uspořádala petici.

Prosadit změny v zákoně před letošními volbami se jim ale nepodařilo. "Upozorňovali jsme na to i politiky a víceméně byli pro, ale zatím nic neudělali. Proto budeme po volbách tlačit na poslance i senátory, aby novelu připravili a přijali," řekl šéf zelených Ondřej Liška.

Podle Ženíška by mohla novela doputovat do Sněmovny nejdříve v červenci nebo v září tohoto roku.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy