Češi nesmí volit europoslance v zahraničí, TOP 09 chce změnu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 5. 2014 15:26
Česko patří mezi poslední čtyři země EU, které neumožňují volit v jiném státě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Pokud se Čech nachází v době eurovoleb v zahraničí a chce volit české kandidáty, musí se vypravit zpět do své vlasti. Jiné státy Evropské unie přitom svým občanům umožňují hlasovat i odjinud.

Volební cestu ale Češi možná letos absolvují naposledy. Poslanci TOP 09 chystají novelu zákona, která by Čechům ve volbách do Evropského parlamentu umožnila volit na ambasádách.

Na problém narazili politici TOP 09 poněkud kuriózně, když se jejich poslanec Marek Ženíšek a senátor a eurokandidát Jiří Štětina přihlásili jako členové mise OBSE při prezidentských volbách na Ukrajině, které se konají právě v době eurovoleb. Když si chtěli vyřídit průkaz, který by jim umožnil volit na kyjevském velvyslanectví, neuspěli.

Při sněmovních volbách problém není

"Vůbec tomu nerozumím, není to nijak odůvodněné. Nechávám si teď zjistit, proč je v zákoně takové omezení," diví se Ženíšek. A upozorňuje na to, že ve volbách do Poslanecké sněmovny možnost volit v zahraničí existuje i přes to, že jejich organizace je složitější.

"Při evropských volbách je celá republika pouze jeden obvod, nevidím v tom problém," dodal Ženíšek.

Ani v případě, že se Češi rozhodnou podniknout cestu zpět do republiky, nemají hlasování jednoduché. Nejdříve si musí na zastupitelském úřadě vyřídit speciální průkaz nebo se nechat vyškrtnout ze seznamu voličů v zahraničí.

Petice Strany zelených

Kromě Česka své občany podobným způsobem omezuje už pouze Slovensko, Irsko a Malta.

Na diskriminaci Čechů v zahraničí před časem upozornila už Strana zelených, která za novelu zákona uspořádala petici.

Prosadit změny v zákoně před letošními volbami se jim ale nepodařilo. "Upozorňovali jsme na to i politiky a víceméně byli pro, ale zatím nic neudělali. Proto budeme po volbách tlačit na poslance i senátory, aby novelu připravili a přijali," řekl šéf zelených Ondřej Liška.

Podle Ženíška by mohla novela doputovat do Sněmovny nejdříve v červenci nebo v září tohoto roku.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy