Nejvíce proevropští jsou zelení, ČSSD a ANO, ukázala analýza

ČTK Domácí ČTK, Domácí
14. 5. 2014 16:22
Podle prezidenta by však mohly volby vyhrát euroskeptické strany, které sázejí na zachování koruny, nebo rovnou vystoupení z EU. A to v případě, že by se zopakoval nízký zájem voličů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha  - K nejvíce proevropským stranám, které kandidují v letošních eurovolbách, patří podle analýzy sdružení KohoVolit.eu Strana zelených, ČSSD a ANO. Na protibruselskou kartu naopak nejvíce sází Národní demokracie, Dělnická strana sociální spravedlnosti a Strana svobodných občanů. Výsledky analýzy vychází z postojů stran pro volební kalkulačku. Podle prezidenta Miloše Zemana by mohly volby díky nízké volební účasti vyhrát euroskeptické strany.

"Proevropští voliči si podle sdružení přejí zavedení eura, evropské normy například na potraviny nebo společnou zahraniční politiku EU," uvedl autor kalkulačky Michal Škop. Jejich přání nejvíce vycházejí vstříc Strana zelených, sociální demokraté a ANO. Z minoritních uskupení pak Strana rovných příležitostí.

Naopak voliči, kteří si přejí zachování české koruny nebo rovnou vystoupení z Evropské unie, nejčastěji souzní s názory stran, které trvale deklarují svůj protievropský postoj, dodal Škop.

Většina je pro daně

Sdružení své postoje pro volební kalkulačku zaslalo 30 ze 38 kandidujících stran a hnutí. Nejvíce se strany shodly na rozšíření záruky na zboží v rámci celé EU, platnosti živnostenského listu na celou EU nebo rozšíření pravomocí Evropského parlamentu, který v současnosti nemůže iniciovat zákony.

Většina stran také nechce zavádět evropské daně, nařizovat podmínky udělení azylu z evropské úrovně a zvyšovat prostředky na pomoc ekonomicky slabším regionům EU. Rozděleny jsou naopak v otázce evropské dálniční známky nebo prohloubení zahraniční politiky EU.

Neracionální Úsvit a Svobodní

Další analýzu, ale zaměřenou na rétoriku kandidujících stran, nabídla poradenská společnost Bisnode. Analyzovala četnost vybraných výrazů, které se objevovaly v článcích na webech osmi kandidujících stran, a rozdělila je do sedmi významových kategorií od agresivity přes dogmatismus, ideologické myšlení až po posedlost symboly.

Nejracionálněji podle analytika Milana Petráka komunikovaly TOP 09, ANO a Strana zelených, na opačné straně se vyskytovali Svobodní, Úsvit a Česká pirátská strana. "Většina sledovaných stran přitom v porovnání s kampaní před loňskými sněmovními volbami svou rétoriku zmírnila, přitvrdili jen zelení," uvedl Petrák.

Zeman: i dvacítka zástupců může mít vliv

Podle prezidenta Zemana je možné, že ve volbách překvapivě zvítězí euroskeptici. "V posledních evropských volbách byla volební účast 28 procent. To znamená, že zbytku, což je 72 procent, je to srdečně jedno. Bude-li tato volební účast plus minus zachována, pak se obávám, že vyhrají euroskeptici, protože nesouhlas s něčím je daleko silnější motivace než souhlas s něčím," shrnul prezident.

I víc než dvacítka českých zástupců v Evropském parlamentu může mít podle něj při rozhodování významný hlas. Při současném rozložení sil je podle prezidenta v parlamentu dlouhodobě patový stav. "A tak se může přihodit, že pokud 21 poslanců bude postupovat v nějaké konkrétní otázce jednotně, tak budou hrát roli jazýčku na vahách," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy