Nejvíce proevropští jsou zelení, ČSSD a ANO, ukázala analýza

ČTK Domácí ČTK, Domácí
14. 5. 2014 16:22
Podle prezidenta by však mohly volby vyhrát euroskeptické strany, které sázejí na zachování koruny, nebo rovnou vystoupení z EU. A to v případě, že by se zopakoval nízký zájem voličů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha  - K nejvíce proevropským stranám, které kandidují v letošních eurovolbách, patří podle analýzy sdružení KohoVolit.eu Strana zelených, ČSSD a ANO. Na protibruselskou kartu naopak nejvíce sází Národní demokracie, Dělnická strana sociální spravedlnosti a Strana svobodných občanů. Výsledky analýzy vychází z postojů stran pro volební kalkulačku. Podle prezidenta Miloše Zemana by mohly volby díky nízké volební účasti vyhrát euroskeptické strany.

"Proevropští voliči si podle sdružení přejí zavedení eura, evropské normy například na potraviny nebo společnou zahraniční politiku EU," uvedl autor kalkulačky Michal Škop. Jejich přání nejvíce vycházejí vstříc Strana zelených, sociální demokraté a ANO. Z minoritních uskupení pak Strana rovných příležitostí.

Naopak voliči, kteří si přejí zachování české koruny nebo rovnou vystoupení z Evropské unie, nejčastěji souzní s názory stran, které trvale deklarují svůj protievropský postoj, dodal Škop.

Většina je pro daně

Sdružení své postoje pro volební kalkulačku zaslalo 30 ze 38 kandidujících stran a hnutí. Nejvíce se strany shodly na rozšíření záruky na zboží v rámci celé EU, platnosti živnostenského listu na celou EU nebo rozšíření pravomocí Evropského parlamentu, který v současnosti nemůže iniciovat zákony.

Většina stran také nechce zavádět evropské daně, nařizovat podmínky udělení azylu z evropské úrovně a zvyšovat prostředky na pomoc ekonomicky slabším regionům EU. Rozděleny jsou naopak v otázce evropské dálniční známky nebo prohloubení zahraniční politiky EU.

Neracionální Úsvit a Svobodní

Další analýzu, ale zaměřenou na rétoriku kandidujících stran, nabídla poradenská společnost Bisnode. Analyzovala četnost vybraných výrazů, které se objevovaly v článcích na webech osmi kandidujících stran, a rozdělila je do sedmi významových kategorií od agresivity přes dogmatismus, ideologické myšlení až po posedlost symboly.

Nejracionálněji podle analytika Milana Petráka komunikovaly TOP 09, ANO a Strana zelených, na opačné straně se vyskytovali Svobodní, Úsvit a Česká pirátská strana. "Většina sledovaných stran přitom v porovnání s kampaní před loňskými sněmovními volbami svou rétoriku zmírnila, přitvrdili jen zelení," uvedl Petrák.

Zeman: i dvacítka zástupců může mít vliv

Podle prezidenta Zemana je možné, že ve volbách překvapivě zvítězí euroskeptici. "V posledních evropských volbách byla volební účast 28 procent. To znamená, že zbytku, což je 72 procent, je to srdečně jedno. Bude-li tato volební účast plus minus zachována, pak se obávám, že vyhrají euroskeptici, protože nesouhlas s něčím je daleko silnější motivace než souhlas s něčím," shrnul prezident.

I víc než dvacítka českých zástupců v Evropském parlamentu může mít podle něj při rozhodování významný hlas. Při současném rozložení sil je podle prezidenta v parlamentu dlouhodobě patový stav. "A tak se může přihodit, že pokud 21 poslanců bude postupovat v nějaké konkrétní otázce jednotně, tak budou hrát roli jazýčku na vahách," dodal.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy