Horská služba se po letech může díky větší podpoře od státu pustit do věcí, na které dřív nezbývalo.
Letos totiž hospodařila s historicky nejvyšším rozpočtem - 137 miliony. Vloni to pro srovnání bylo o čtyřicet milionů méně. Podobné peníze jako letos mají záchranáři dostat i příští rok.
Raněné na horách tak díky tomu čeká lepší pomoc. Už jen díky novým autům, které si dnes náčelníci z jednotlivých oblastí v Praze převzali. Usnadní jak přepravu zraněných lidí, tak i přesun záchranářů v horském terénu.
Vozy Volkswagen Transporter s náhonem na čtyři kola dostalo všech sedm regionálních oddělení horské služby. Cena jednoho auta přesáhla milion korun.
"Nyní můžeme vyřadit z provozu již opotřebované a méně spolehlivé vozy," uvedl náčelník celorepublikové Horské služby Jiří Brožek. Nová světelná a zvuková výstraha má podle něj také zvýšit bezpečnost přepravy během zásahů, a to hlavně v zimě.
A největší resty z minulých let? "Rekonstrukce některých našich stanic - to je teď náš největší dluh," dodal Brožek.
Oprava stanic je vedle dalšího moderního vybavení podle Brožka už v prioritách na příští rok. Dostane se tak třeba na stanice horské služby v Krušných horách, kde je situace nejhorší.. "Stanice jsou tady staré dvacet let," popisuje Rudolf Chlad, náčelník tamních záchranářů. "Vždy jsme žádali o peníze, ale stačilo to jen na běžnou údržbu, nic zásadního. A tak jsou některé věci dnes už v havarijním stavu. Třeba do naší centrály na Božím Daru fouká i sněží," uvedl.
Od začátku zimní sezony na počátku prosince zasahovala horská služba u více než 300 úrazů. Jen minulý víkend jich bylo kvůli
přívalům sněhu 120. Podle záchranářů na horách přibývá hlavně úrazů hlavy.