Byl to přehmat, uvedl prezidentský kandidát Fischer k výroku o homosexuálních soudcích

Jana Kohoutová Lukáš Werner Jana Kohoutová, Lukáš Werner
Aktualizováno 17. 12. 2017 15:37
Prezidentský kandidát Pavel Fischer v debatě v Blansku řekl, že by jako hlava státu nejmenoval homosexuála ústavním soudcem. Za výrok se pak omluvil, přičemž uvedl, že byl vytržen z kontextu.
Pavel Fischer.
Pavel Fischer. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Kandidát na prezidenta Pavel Fischer se na svém Facebooku omluvil za výrok v debatě v Katolickém domě v Blansku, která se uskutečnila 3. prosince. Její záznam koluje na internetu, Fischer zde mimo jiného hovoří o tom, že by homosexuála ústavním soudcem nejmenoval. 

"Já můžu za soudce v dobré víře jmenovat pedofily nebo homosexuály, kteří žijí v partnerství, aby to bylo vyrovnané. Tak takového člověka já bych tam nikdy nejmenoval. Protože ústavní soud je poslední instancí, která o těhlech věcech rozhoduje," zní na záznamu z debaty.

Fischer se brání tím, že byl výrok vytržený z kontextu otázky o adopci dětí. "Chtěl jsem poukázat na to, že ústavní soudce by neměl reprezentovat vlivovou skupinu, která současně usiluje o úpravu právních poměrů, a to kvůli možnému střetu zájmů," vysvětloval na Facebooku Fischer.

Na dotaz Aktuálně.cz, zda by tento svůj výrok mohl objasnit, zaslal Fischer do redakce následující vysvětlení.

"Na debatě v Blansku byla jedna tazatelka, která se mne ptala na pedofily a na ochranu rodiny. Říkal jsem jí, že je to otázka paragrafů. Ale že prezident některé věci v ochraně rodiny může ovlivnit, například tím, koho vybere do funkce ústavního soudce, který je často poslední instancí. A pak jsem se dopustil přehmatu, kterého nyní velmi lituji, prostě jsem v tom souvětí spletl více věcí dohromady. Měl jsem v prvé řadě na mysli jen princip vyloučení střetu zájmů při důležité veřejné funkci, a příklad z okruhu práv homosexuálů, který jsem uvedl, nebyl na místě. Měl jsem zvolit nějaký vhodnější," vzkazuje Fischer.

V debatě v Blansku Fischer také přirovnal případné homosexuální soudce, kteří by o adopcích dětí gayi rozhodovali, k pyromanům, kteří rozhodující o hašení domu. "Dnes už o adopci dětí nerozhodují lidi s rodinou, ale na pražském magistrátu o adopci a budoucnosti dětí rozhodují homosexuálové, kteří žijí v partnerském vztahu. Když homosexuál žije v partnerském vztahu, další krok je ten, že chce adoptovat. Tyhle dvě agendy by se vůbec neměly dostávat do kontaktu. Ale dějou se," říká Fischer na nahrávce.  

"Omlouvám se za svůj nešťastný výrok. Rozhodně nehodlám diskriminovat žádnou skupinu občanů pro její původ či způsob života, to jsem ostatně nikdy nedělal a jako prezident nikdy nebudu," dodal s tím, že má mezi homosexuály řadu přátel, kteří to mohou potvrdit. Homosexuála by podle těchto slov ústavním soudcem jmenoval.

Ohledně adopcí dětí homosexuálními páry je nyní také opatrnější. "Do médií jsem několikrát řekl, že jsem pro adopci vlastních dětí homosexuálními páry navzájem, to mi z hlediska právní ochrany dětí dává smysl," vysvětluje Fischer.

Na Fischerův výrok na svém twitterovém účtu upozornil mimo jiné jiný prezidentský kandidát Marek Hilšer. Ani on nepatří k lednovým favoritům volby. Například agregovaném modelu ekonomky Zuzany Havránkové Kdovyhrajevolby.cz má Hilšer zhruba půlprocentní šanci na zvolení hlavou státu, Fischer asi jednoprocentní.

Dvaapadesátiletý Fischer je bývalý velvyslanec ve Francii a Havlův spolupracovník. Do letošního října byl ředitelem neziskové organizace STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění. Na funkci rezignoval kvůli prezidentské kandidatuře. Pro ni získal podpisy 17 senátorů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy