Byl to přehmat, uvedl prezidentský kandidát Fischer k výroku o homosexuálních soudcích

Jana Kohoutová Lukáš Werner Jana Kohoutová, Lukáš Werner
Aktualizováno 17. 12. 2017 15:37
Prezidentský kandidát Pavel Fischer v debatě v Blansku řekl, že by jako hlava státu nejmenoval homosexuála ústavním soudcem. Za výrok se pak omluvil, přičemž uvedl, že byl vytržen z kontextu.
Pavel Fischer.
Pavel Fischer. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Kandidát na prezidenta Pavel Fischer se na svém Facebooku omluvil za výrok v debatě v Katolickém domě v Blansku, která se uskutečnila 3. prosince. Její záznam koluje na internetu, Fischer zde mimo jiného hovoří o tom, že by homosexuála ústavním soudcem nejmenoval. 

"Já můžu za soudce v dobré víře jmenovat pedofily nebo homosexuály, kteří žijí v partnerství, aby to bylo vyrovnané. Tak takového člověka já bych tam nikdy nejmenoval. Protože ústavní soud je poslední instancí, která o těhlech věcech rozhoduje," zní na záznamu z debaty.

Fischer se brání tím, že byl výrok vytržený z kontextu otázky o adopci dětí. "Chtěl jsem poukázat na to, že ústavní soudce by neměl reprezentovat vlivovou skupinu, která současně usiluje o úpravu právních poměrů, a to kvůli možnému střetu zájmů," vysvětloval na Facebooku Fischer.

Na dotaz Aktuálně.cz, zda by tento svůj výrok mohl objasnit, zaslal Fischer do redakce následující vysvětlení.

"Na debatě v Blansku byla jedna tazatelka, která se mne ptala na pedofily a na ochranu rodiny. Říkal jsem jí, že je to otázka paragrafů. Ale že prezident některé věci v ochraně rodiny může ovlivnit, například tím, koho vybere do funkce ústavního soudce, který je často poslední instancí. A pak jsem se dopustil přehmatu, kterého nyní velmi lituji, prostě jsem v tom souvětí spletl více věcí dohromady. Měl jsem v prvé řadě na mysli jen princip vyloučení střetu zájmů při důležité veřejné funkci, a příklad z okruhu práv homosexuálů, který jsem uvedl, nebyl na místě. Měl jsem zvolit nějaký vhodnější," vzkazuje Fischer.

V debatě v Blansku Fischer také přirovnal případné homosexuální soudce, kteří by o adopcích dětí gayi rozhodovali, k pyromanům, kteří rozhodující o hašení domu. "Dnes už o adopci dětí nerozhodují lidi s rodinou, ale na pražském magistrátu o adopci a budoucnosti dětí rozhodují homosexuálové, kteří žijí v partnerském vztahu. Když homosexuál žije v partnerském vztahu, další krok je ten, že chce adoptovat. Tyhle dvě agendy by se vůbec neměly dostávat do kontaktu. Ale dějou se," říká Fischer na nahrávce.  

"Omlouvám se za svůj nešťastný výrok. Rozhodně nehodlám diskriminovat žádnou skupinu občanů pro její původ či způsob života, to jsem ostatně nikdy nedělal a jako prezident nikdy nebudu," dodal s tím, že má mezi homosexuály řadu přátel, kteří to mohou potvrdit. Homosexuála by podle těchto slov ústavním soudcem jmenoval.

Ohledně adopcí dětí homosexuálními páry je nyní také opatrnější. "Do médií jsem několikrát řekl, že jsem pro adopci vlastních dětí homosexuálními páry navzájem, to mi z hlediska právní ochrany dětí dává smysl," vysvětluje Fischer.

Na Fischerův výrok na svém twitterovém účtu upozornil mimo jiné jiný prezidentský kandidát Marek Hilšer. Ani on nepatří k lednovým favoritům volby. Například agregovaném modelu ekonomky Zuzany Havránkové Kdovyhrajevolby.cz má Hilšer zhruba půlprocentní šanci na zvolení hlavou státu, Fischer asi jednoprocentní.

Dvaapadesátiletý Fischer je bývalý velvyslanec ve Francii a Havlův spolupracovník. Do letošního října byl ředitelem neziskové organizace STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění. Na funkci rezignoval kvůli prezidentské kandidatuře. Pro ni získal podpisy 17 senátorů.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy