Zákonodárci mají být majitelé jednoho koně a ne podepisovat kandidaturu více uchazečům, rozhodl soud

ČTK ČTK
14. 12. 2017 9:47
Nejvyšší správní soud došel k závěru, že jeden zákonodárce může navrhnout pouze jednoho kandidáta na prezidenta. Zákonodárci nemají být podle soudu chladně kalkulujícími sázkaři, kteří své podpisy rozdělují mezi jednotlivé závodníky, aby tak zvýšili možnost úspěchu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Brno - Na příkladu sázkaře i pomocí matematiky Nejvyšší správní soud (NSS) vysvětlil, proč podle jeho názoru může jeden zákonodárce navrhnout pouze jednoho kandidáta na prezidenta. Opačný výklad provedený ministerstvem vnitra podle soudu nahrává frivolním, tedy nevážným kandidaturám.

Příliš vysoký počet kandidátů by také mohl prodražit volby, případně je fakticky znemožnit, což je v rozporu se smyslem právní úpravy. Rozsáhlá argumentace soudu je k dispozici na jeho webu.

"Podepsáním kandidátní listiny určitému kandidátovi se poslanec či senátor nestará o 'větší pestrost soutěže', neposuzuje vhodnost více možných kandidátů, ale provede svým návrhem výběr nejvhodnějšího z nich - reprezentanta svých voličů," stojí v usnesení.

Volební senát ve středu odmítl stížnost Terezie Holovské, která se domáhala zrušení registrace pěti kandidátů s vícenásobnými podpisy. Nad rámec odůvodnění ale NSS formuloval do budoucna názor odlišný od postoje vnitra, které ve dvojí - či dokonce trojí - podpoře od některých poslanců a senátorů nevidělo problém.

Zákonodárci nemají být podle soudu chladně kalkulujícími sázkaři, kteří své podpisy rozdělují mezi jednotlivé závodníky, aby tak zvýšili možnost úspěchu. Spíše je potřeba vnímat je jako "majitele jednoho koně", v jehož vítězství věří, a na kterého proto vsadí vše.

Právní úprava i ústavní praxe podle NSS směřuje k tomu, aby ve volbách nebylo extrémně mnoho prezidentských kandidátů. Proto musí uchazeči získat 50 tisíc občanských podpisů, anebo podporu 20 poslanců, případně deseti senátorů. Volební senát spočetl, že kdyby například 11 senátorů spolupracovalo, mohli by prostou záměnou jednoho člověka v desetičlenné navrhující skupině vygenerovat postupně 11 kandidátů na Hrad.

Pokud by takto spolupracovalo 12 senátorů, za stejných východisek by mohli navrhnout dokonce 66 kandidátů. "Pokud by se jednalo o poslanecké varianty, pak by 21 poslanců mohlo navrhnout 21 kandidátů a 22 poslanců již dokonce 231 kandidátů!" napsali soudci.

"Připuštění takové varianty by mohlo vést velmi snadno k desítkám řádných kandidátů, kterým by musely být například vytištěny volební lístky a poskytnuto bezplatně pět hodin vysílacího času v České televizi a Českém rozhlasu," uvedl volební senát v závěru rozhodnutí.

Pro nadcházející volby ovšem zůstává řádně zaregistrováno všech devět uchazečů o Hrad, včetně pěti s vícenásobnou podporou. Jejich registraci totiž řádně a včas nezpochybnil nikdo, kdo k tomu měl pravomoc. Holovská může ještě podat ústavní stížnost, příprava voleb ale bude normálně pokračovat.

První kolo prezidentské volby se uskuteční 12. a 13. ledna 2018. Druhé kolo připadá na 26. a 27. ledna. O hlasy voličů bude usilovat devět mužů. Občanské podpisy nasbírali fyzikální chemik Jiří Drahoš, spisovatel a textař Michal Horáček a prezident Miloš Zeman.

S podporou senátorů jdou do voleb diplomat Pavel Fischer, lékař a pedagog Marek Hilšer a expremiér, nyní manažer Mirek Topolánek. Poslanecké podpisy mají producent Petr Hannig (Rozumní), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Realisté) a bývalý šéf Škody Auto, podnikatel Vratislav Kulhánek (ODA).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy