Boj o Hrad vyhraje Zeman, myslí si stále více Čechů. Topolánkova podpora zůstává minimální

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
14. 12. 2017 15:30
Podpora Jiřímu Drahošovi od listopadu lehce poklesla, ukázal výzkum agentury STEM/MARK. Čím dál více Čechů soudí, že volbu prezidenta ovládne Miloš Zeman, přestože se v hypotetickém druhém kole kloní spíše k jeho oponentovi.
Kampaň pro znovuzvolení Miloše Zemana.
Kampaň pro znovuzvolení Miloše Zemana. | Foto: ČTK

Praha - Výzkum agentury STEM/MARK ze 4. až 10. prosince ukázal, že výrazně přibylo lidí, podle nichž prezidentskou volbu ovládne Miloš Zeman.

Zatímco v listopadu Zemanovo jméno jako budoucího vítěze uvedlo 46 % dotázaných, nyní je to 56 %. V jeho porážku věří podstatně méně lidí - jen 15 % si myslí, že vyhraje Jiří Drahoš (v listopadu to bylo 20 %), šest procent věří Michalu Horáčkovi, který oproti listopadu zůstal na svém. Jiným kandidátům lidé šanci nedávají, nejsilnějšího Pavla Fischera preferuje pět procent dotázaných.

Přesvědčení, že volba je předem rozhodnutá, může podle výzkumu ovlivnit odhodlání lidí dostavit se k volbám.

Reálná podpora pro Zemana přitom nevypadá tak dobře jako odhad Čechů. Obhajující prezident by byl první volbou pro 33 % dotázaných, v čemž si oproti listopadu o dva procentní body polepšil. Jiří Drahoš zůstává na 22 % a Michal Horáček klesl o jeden procentní bod na 16 %. Posuny u Horáčka i Drahoše jsou však v rámci výběrové chyby.

Agentura do výzkumu navíc zařadila otázku, koho by lidé volili v případném druhém kole voleb.

Tam deklaruje podporu Miloši Zemanovi necelá polovina dotázaných, zatímco mírně nadpoloviční většina uvádí, že by hlasovali pro jeho soupeře. Otázka ale nezahrnovala jméno možného protivníka.

Dřívější výzkum agentury Median přinesl podobný závěr - že v hypotetickém duelu mezi Zemanem a Drahošem by měl lehkou převahu bývalý předseda Akademie věd. Prakticky všechny výzkumy jsou ale zatím zatížené tím, že lidé ještě neviděli kandidáty ve vzájemné konfrontaci. Dosavadní debaty se odehrávají především na úrovni odpovědí na dotazy moderátorů.

Expremiér Mirek Topolánek pak zůstává první volbou pouhých čtyř procent dotázaných voličů.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy