Boj o Hrad vyhraje Zeman, myslí si stále více Čechů. Topolánkova podpora zůstává minimální

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
14. 12. 2017 15:30
Podpora Jiřímu Drahošovi od listopadu lehce poklesla, ukázal výzkum agentury STEM/MARK. Čím dál více Čechů soudí, že volbu prezidenta ovládne Miloš Zeman, přestože se v hypotetickém druhém kole kloní spíše k jeho oponentovi.
Kampaň pro znovuzvolení Miloše Zemana.
Kampaň pro znovuzvolení Miloše Zemana. | Foto: ČTK

Praha - Výzkum agentury STEM/MARK ze 4. až 10. prosince ukázal, že výrazně přibylo lidí, podle nichž prezidentskou volbu ovládne Miloš Zeman.

Zatímco v listopadu Zemanovo jméno jako budoucího vítěze uvedlo 46 % dotázaných, nyní je to 56 %. V jeho porážku věří podstatně méně lidí - jen 15 % si myslí, že vyhraje Jiří Drahoš (v listopadu to bylo 20 %), šest procent věří Michalu Horáčkovi, který oproti listopadu zůstal na svém. Jiným kandidátům lidé šanci nedávají, nejsilnějšího Pavla Fischera preferuje pět procent dotázaných.

Přesvědčení, že volba je předem rozhodnutá, může podle výzkumu ovlivnit odhodlání lidí dostavit se k volbám.

Reálná podpora pro Zemana přitom nevypadá tak dobře jako odhad Čechů. Obhajující prezident by byl první volbou pro 33 % dotázaných, v čemž si oproti listopadu o dva procentní body polepšil. Jiří Drahoš zůstává na 22 % a Michal Horáček klesl o jeden procentní bod na 16 %. Posuny u Horáčka i Drahoše jsou však v rámci výběrové chyby.

Agentura do výzkumu navíc zařadila otázku, koho by lidé volili v případném druhém kole voleb.

Tam deklaruje podporu Miloši Zemanovi necelá polovina dotázaných, zatímco mírně nadpoloviční většina uvádí, že by hlasovali pro jeho soupeře. Otázka ale nezahrnovala jméno možného protivníka.

Dřívější výzkum agentury Median přinesl podobný závěr - že v hypotetickém duelu mezi Zemanem a Drahošem by měl lehkou převahu bývalý předseda Akademie věd. Prakticky všechny výzkumy jsou ale zatím zatížené tím, že lidé ještě neviděli kandidáty ve vzájemné konfrontaci. Dosavadní debaty se odehrávají především na úrovni odpovědí na dotazy moderátorů.

Expremiér Mirek Topolánek pak zůstává první volbou pouhých čtyř procent dotázaných voličů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při ranním požáru ve sklepě paneláku v Brně zemřel člověk

Jeden člověk zemřel při ranním požáru sklepa panelového domu v Rerychově ulici v Brně-Bystrci. Evakuace ostatních obyvatel domu nebyla nutná, informovali hasiči na twitteru a v přehledu zásahů na svých webových stránkách. Na místě pracují vyšetřovatelé.

 

před 23 minutami

Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 tisíc, nejvíce nových přibylo v Praze a okolí a na jižní Moravě

Začalo podnikat téměř 60 tisíc lidí. Zároveň ale ukončilo své podnikání 45 tisíc lidí, o deset tisíc méně jich bylo vymazáno z registru v souvislosti se zrušením oprávnění ke zprostředkování spotřebitelského úvěru. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF. 

Nejvíce lidí začalo loni podnikat v Praze (9567), ve Středočeském kraji (7810) a v Jihomoravském kraji (6786). Nejméně lidí začalo naopak podnikat v Karlovarském kraji (1405), v Libereckém kraji (2380) a v Plzeňském kraji (2838).

Česká národní banka zrušila k 1. dubnu 2019 podnikatelské oprávnění 120 tisíc fyzických osob, které měly založené oprávnění k podnikání v pomocných finančních službách, především jako zprostředkovatelé úvěrů a pojistných produktů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy