Hobby markety otevřít mohou a my ne? U nás je větší bezpečí, diví se obchodní centra

Radek Dragoun Radek Dragoun
19. 4. 2020 5:30
Nákupním centrům se nelíbí, že většina obchodů v jejich prostorách smí otevřít až od 8. června. Upozorňují, že pro řadu nájemců to může mít fatální následky. Navíc nesouhlasí s tím, že je na ně nahlíženo jako na hrozbu. Tvrdí, že vzhledem k přijatým hygienickým opatřením patří k nejbezpečnějším a nejčistším veřejným prostorům.
Dezinfikování obchodního centra v Rusku.
Dezinfikování obchodního centra v Rusku. | Foto: Reuters

Česko čeká v následujících týdnech postupné uvolňování vládních opatření a otevírání obchodů. Na velká nákupní centra se však dostane až v poslední vlně. Zatímco například provozovny do 200 metrů čtverečních budou smět otevřít už 27. dubna, stejně velké prodejny v obchodních centrech nad pět tisíc metrů čtverečních se budou otevírat až 8. června.

Podle předsedy českého výboru Mezinárodní asociace nákupních center Jana Kubíčka je takový krok diskriminační. A s postupem vlády nesouhlasí i řada provozovatelů nákupních center. "Rozhodnutí vlády o postupném rozvolňování restrikcí nás nemile překvapilo a nerozumíme důvodům, které vedly k odlišnému harmonogramu otevření obchodních center a ostatních retailových provozoven," řekla provozní ředitelka společnosti Unibail-Rodamco-Westfield pro Česko a Slovensko Karolina Šustrová, jejíž společnost v Praze provozuje obchodní centra na Chodově, Černém Mostě a na Zličíně.

"Jednotlivá opatření a časový harmonogram jejich realizace by měla splňovat dva základní požadavky: racionální zdůvodnění významu a účinnosti opatření a rovnost uplatňování ve společnosti," dodal mluvčí olomoucké Galerie Šantovka Juraj Aláč.

Centra si stěžují především na to, že malé obchody mimo nákupní centra budou otevřené, zatímco stejně velké prodejny uvnitř velkých galerií zůstanou zavřené, čímž podle nich dochází k jejich velkému znevýhodňování. Navíc větším obchodům mimo nákupní centra ministerstvo zdravotnictví umožní páskou vymezit nákupní plochu na 200 metrů čtverečních, aby se do limitu vešly. Obchody ve velkých obchodních centrech bez ohledu na svou velikost ale musí vyčkat až do června.

Pro provozovatele nákupních galerií není tato situace bezprostředně finančně kritická, neboť i nadále profitují z nájemného, do ekonomických problémů se však mohou dostat právě samotné obchody, které jsou u nich v nájmu a nyní nemohou prodávat. "Prodlužování této mimořádné situace o téměř další dva měsíce v nás vzbuzuje silné obavy, že to bude mít pro naše nájemce fatální následky," upozorňuje Šustrová.

Majitel obchodů s módou Pietro Filipi a Kara Michal Mička již prohlásil, že uzavření obchodních center až do začátku června je katastrofa. "My máme sotva na to zaplatit část nájemného za březen a duben, další měsíc navíc, kdy bude kompletně zavřeno, je pro nás nepřípustný," řekl Mička.

Například v pražské Galerii Butovice je nyní otevřeno pouze 23 obchodů, což je něco málo přes čtvrtinu všech prodejen. Nájmy však musí platit i ty, kteří kvůli vládnímu opatření nesmí otevřít. Zákonodárci se v těchto dnech zabývají možností, že by podnikatelé mohli požádat kvůli neblahé finanční situaci způsobené epidemiologickou situací alespoň o odklad nájmu.

Moderní centra jsou bezpečnější než obchody ve starých domech

Zástupci obchodních center tvrdí, že s nimi vláda termíny otevření obchodních center nekonzultovala. Věří však, že se jim podaří ji ještě přesvědčit, aby kývla na časnější datum. Odmítají totiž optiku vládního nařízení, podle níž se na ně nahlíží jako na velké potenciální riziko nákazy.

Ony samy se domnívají, že nebezpečí je u nich výrazně nižší než na jiných místech, na která se omezení již nevztahuje nebo se v nejbližších dnech uvolní. Zejména pak zmiňují hobby markety, kterým vláda dovolila otevřít už před Velikonocemi. V řadě z nich se pak tvořily dlouhé fronty a lidé leckdy nedodržovali ani předepsané bezpečnostní rozestupy.

Centra navíc tvrdí, že v době epidemie je nakupování u nich vzhledem k moderním a prostorným budovám a velkým prostorům bezpečnější než u jiných prodejců. "Jsme přesvědčeni, že bezpečnostní a hygienická opatření, která naše centra zajišťují, jsou na výrazně vyšší úrovni než u tradičních obchodů s vchodem z ulice nebo v historických budovách. Důvodem je vybavenost našich budov nejmodernějšími technologiemi a zároveň schopnost zajistit dodržování bezpečnostních pravidel a opatření díky profesionálnímu a vyškolenému personálu," řekla Šustrová.

Řada nákupních center deklaruje, že v době epidemie výrazně zvýšila hygienická opatření. Ve společných prostorách rozmístily volně dostupnou dezinfekci, posílily úklidové služby, které pravidelně myjí a dezinfikují veškeré plochy a povrchy, a snaží se o to, aby návštěvníci dodržovali bezpečné rozestupy.

"V tuto chvíli si troufám říci, že naše obchodní centra patří k nejčistším a nejbezpečnějším veřejným prostorům," prohlásil Petr Brabec, vedoucí managementu obchodních center společnosti CPI Property Group, pod kterou spadá jihlavský City Park, Bondy centrum v Mladé Boleslavi, Nisa Liberec nebo Géčko v Českých Budějovicích.

Otevření obchodů v nákupních centrech nedává podle jejich provozovatelů smysl i kvůli tomu, že už nyní jsou otevřená. Omezení se od začátku vyhlášení nouzového stavu nevztahují na lékárny, banky, ale především na hypermarkety a supermarkety, ve kterých se i za normálního provozu shlukuje největší množství lidí.

Nebezpečí, které přináší shlukování lidí při vysedávání v odpočinkových zónách či v prostorách jídelen a restaurací uvnitř obchodních center, čímž vláda zdůvodňovala v březnu jejich zavření, jde podle provozovatelů minimalizovat. "Riziko trávení volného času v prostorách center je eliminovatelné omezením provozu na obchodní funkci.Jsme připravení takové omezení a z něj vyplývající režim plně respektovat a organizačně zajistit jejich striktní dodržování," řekl mluvčí Šantovky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy