STAN vrátí všechny dary od firem, celkem 3,4 milionu. Porušení zákona ale odmítli

ČTK ČTK
18. 1. 2022 15:16
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vrátí všechny dary od právnických osob, které dostalo od loňských sněmovních voleb do dneška, celkem 3,42 milionu korun. Řekl to předseda STAN Vít Rakušan. Hnutí podle něj přijetím darů neporušilo žádný zákon, ale na jednání svého vedení dospělo k závěru, že to nestačí. Dary plánuje vládní hnutí přijímat jen od fyzických osob, než se případně změní zákony.
Vít Rakušan, předseda STAN
Vít Rakušan, předseda STAN | Foto: Jakub Plíhal

"Jsem rád, že hnutí STAN situaci rychle vyřešilo," sdělil k rozhodnutí premiér a předseda ODS Petr Fiala. Vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka ocenil rozhodnutí "vrátit finanční dary, u nichž jsou pochybnosti". Předseda Pirátů Ivan Bartoš označil krok za nevyhnutelný. "Dary od problematických zdrojů se musí vrátit. Jen tak lze dělat opravdu otevřenou a čistou politiku, krok STAN je tedy nevyhnutelný. Podpoříme úpravu zákona o financování politických stran. Koneckonců úpravu k větší transparentnosti razíme dlouhodobě," uvedl Bartoš.

Média v posledních týdnech upozorňovala na to, že hnutí dostalo peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Další údajně pocházely od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem. Rakušan řekl, že financování STAN není v rozporu se zákonem, což lze dokázat. "Byli jsme přesvědčeni, že zákonnost postupu je dostatečným kritériem, ukázalo se, že to v tomto případě nestačí," uvedl. STAN podle něj zohlední postoj veřejnosti, aby nepoškozoval pověst vlády. "Žádné peníze nestojí za to, abychom riskovali důvěru lidí," dodal.

STAN neví o tom, že by ho prověřovala policie, dary přijímá v souladu s předpisy, uvedl Rakušen. "Přes to všechno si uvědomujeme zátěž, kterou neseme. Že s nástupem vlády se spojuje naděje na změnu politické kultury," řekl. STAN tak vrátí 3,42 milionu korun, které dostal od firem od voleb. "Předsednictvo navíc rozhodlo, že se STAN obejde bez firemních darů, a to až do případného projednání novely, která zpřísní zákon o financování politických stran," dodal.

Novelu navrhnou Starostové koaličním partnerům. "Budeme iniciovat debatu o úpravě pravidel financování stran. Chceme, aby bylo vyjasněno, jaká mají být. Je-li tu společenská nutnost tyto věci nějak zpřísnit a dále definovat, pojďme debatu otevřít," řekl místopředseda poslanců STAN Lukáš Vlček.

Zpochybnitelné totiž nyní podle STAN mohou být z nějakého důvodu všechny firemní dary. "Není možnost, jak zamezit jakýmkoliv pochybnostem, než se bez korporátních peněz zcela obejít," uvedl Rakušan. Dosavadním firemním dárcům poděkoval s tím, že rozhodnutí je vedeno společenskou odpovědností. Proces vracení peněz bude nějakou dobu trvat, nelze je pouze poslat zpět na účet. STAN také zpřísní kritéria přijímání darů do fyzických osob. "Každý bude muset čestně prohlásit, že není v té době trestně stíhaný," dodal Rakušan.

Peníze od firem spojených s Kyprem

Podle prosincového zjištění Mladé fronty Dnes přišly starostům na transparentní účet částky 100 tisíc až 200 tisíc korun od firem ovládaných stejnými lidmi a společnostmi, které ovládají firmy z Kypru nebo v minulosti kyperské firmy založily. Server Seznam Zprávy pak minulý týden napsal, že spolumajitel firem, které hnutí STAN darovaly několik milionů korun, je trestně stíhaný v daňové kauze.

Opoziční hnutí ANO a SPD minulý týden neprosadila program mimořádné schůze sněmovny, která se měla financováním STAN zabývat. Kluby vládní koalice vetovaly i návrh SPD, aby sněmovna projednala zřízení vyšetřovací komise. Vysvětlení poté po starostech žádali i koaliční Piráti. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden řekl, že s Rakušanem téma probíral a shodli se, že je potřeba všechny informace vyjasnit.

 

Právě se děje

Další zprávy