Areál zámku v Panenských Břežanech, jen deset kilometrů na sever od Prahy, vznikl už v polovině 19. století. Do historie však vešel zejména jako sídlo zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Právě odtud se vydal na svou poslední cestu do Prahy, kde na něj výsadkáři Josef Gabčík a Jan Kubiš provedli atentát.
Nacisté si zámek vůbec oblíbili. Ještě před Heydrichem ho obýval také říšský protektor Konstantin von Neurath. Po válce v něm sídlil Výzkumný ústav kovů. Od roku 1989 už ale historická stavba nezřízeně chátrá. V současnosti patří dvěma firmám v likvidaci a insolvenční správce ji proto v pátek nabídl ve veřejné aukci.
Vyvolávací cena nejen za zámek, ale celý areál o rozloze 6,5 hektaru byla 30 milionů korun. Odhadní cenu nemovitosti určil znalec na 36,094 milionu korun. Po více než hodinu a půl trvající elektronické dražbě, ve které se přehazovali dva zájemci, padla finální nabídka: 38,7 milionu korun.
Kromě empírového zámku a přilehlé zahrady zarostlé plevelem bylo součástí dražby také několik plechových hal a zděných objektů v okolí, které sloužily převážně k chemickému výzkumu.
Nemovitost má svá negativa
Přes historickou hodnotu zámku nejde o nejzachovalejší nemovitost. Insolvenční správce zájemce o koupi předem upozorňoval, že její případnou opravu bude komplikovat i fakt, že ke zchátralému objektu není stavební ani technická dokumentace. Nevýhodou je i to, že je areál znečištěn nebezpečnými chemickými látkami, které jsou životu nebezpečné a je třeba je před užíváním objektu odstranit.
Nový majitel také nemůže zámek jednoduše strhnout a postavit na jeho místě něco jiného. Od roku 2017 je totiž budova chráněnou kulturní památkou.
Uvnitř zámku se nachází převážně přístroje na testování kovů a slitin, které zde zůstaly po Výzkumném ústavu kovů. Válečné období připomíná zejména nejzachovalejší sál, kde míval pracovnu Heydrich.
Skryté ostatky
Heydrichova rodina na zámku žila ještě další tři roky po jeho smrti. A prožila si zde další ránu osudu. V říjnu 1943 totiž projíždějící nákladní auto vezoucí fotbalisty FK Čechie Panenské Břežany srazilo u brány do zámku Heydrichova desetiletého syna Klause. Ten srážku nepřežil.
Původně se mělo za to, že jeho ostatky odvezla jeho matka Lina v posledních letech války. Publicista Jaroslav Čvančara, autor několika knih o heydrichiádě, nicméně zjistil, že jeho ostatky jsou zřejmě stále uloženy na pozemku zámku. Není však známo kde přesně.