Gabčík a Kubiš znovu útočili na Heydricha. Praha si atentát připomněla rekonstrukcí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
27. 5. 2017 12:55
Poprvé v historii se v Praze uskutečnila rekonstrukce atentátu na Reinharda Heydricha po vzoru rekonstrukci slavných bitev. Gabčíkova zbraň opět nevystřelila, vůz s říšským protektorem znovu nepochopitelně zastavil.
Rekonstrukce atentátu 27. května 2017.
Rekonstrukce atentátu 27. května 2017. | Foto: ČTK

Praha - Po 75 letech znovu českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro historickou rekonstrukci nedaleká Zenklova ulice.

Akci přihlížely stovky lidí.

Ráno před rekonstrukcí byla odhalena v dnešní Gabčíkově ulici nedaleko původního místa atentátu pamětní deska manželům Ryšavým. Ti pomáhali parašutistům, kteří se po činu ukryli v kryptě pravoslavného kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

Celé odpoledne bude v parku u úřadu Prahy 8 přístupný návštěvníkům dobový vojenský tábor československé samostatné obrněné brigády.

Foto: Jakub Plíhal

K vidění bude například originál štábní limuzíny Vauxhall z roku 1939, vojenská dodávka Austin v barvách RAF nebo dva americké jeepy.

Vystavený je i model stíhačky Supermarine Spitfire v podobě z přelomu roku 1944 a 1945 ve skutečné velikosti. Připraveny jsou i ukázky života v tehdejší protektorátní Praze.

Říšský protektor Heydrich útok 27. května 1942 přežil, o týden později však podlehl infekci z utrpěných zranění. Nejprve na něj střílel ze samopalu Sten Gun Josef Gabčík, ale zbraň selhala. V nábojové komoře se vzpříčil náboj.

Foto: ČTK

Heydrich rozkázal svému řidiči Johannesu Kleinovi při spatření Gabčíka se samopalem zastavit. Poté Jan Kubiš hodil na Heydrichův vůz bombu, jejíž střepiny zanesly do nacistova těla smrtelnou infekci.

Po atentátu německá okupační správa popravila tisíce lidí a v červnu 1942 srovnala se zemí obce Lidice a Ležáky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy