Herzmann: Pospíšil přitáhne TOP 09 voliče, jiné zas odradí

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
14. 3. 2014 7:28
Politické strany vybraly pro eurovolby až překvapivě dobře své lídry, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz přední sociolog.
Jan Herzmann
Jan Herzmann | Foto: Vojtěch Marek

Rozhovor – Chybí nám data, o průzkumy před volbami do Evropského parlamentu nemají velký zájem ani politické strany, kterým chybí peníze, ani výzkumné agentury, protože se česká veřejnost o tento typ voleb nezajímá, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz přední český sociolog Jan Herzmann.

Tvrdí ale, že si významné politické strany, které se v eurovolbách ucházejí o hlasy voličů pro křesla v bruselském parlamentu, vybraly – možná až překvapivě – velmi dobře lídry svých kandidátek.

"Samozřejmě nevím, zda strany, případně které z nich, použily služeb specialistů pro výběr lídrů, ale zdá se mi to být opravdu velmi profesionálně udělané," hodnotí volbu stran Herzmann.

Aktuálně.cz: Jak se podle vašich zkušeností orientuje český volič: spíše "evropsky", podle toho, co strana nabízí pro celoevropskou politiku, nebo podle toho, co strany nabízejí v domácí politice?

Jan Herzmann: Projevují se tam oba faktory, ale každý jinak.

"Evropský" faktor, tedy zájem o dění v EU, se projevuje v účasti – jenom lidé, kteří se zajímají o dění přesahující hranice České republiky, chodí volit do Evropského parlamentu. Ať už je ten vztah k EU pozitivní, nebo negativní. Ti, kdo ho mají neutrální, volit nechodí, i když v komunálních nebo parlamentních volbách ano.

Ale potom ve výběru, které straně dám hlas, se už projevuje vztah spíše k místní politice. Takže na malém omezeném souboru zainteresovaných se odehraje cosi jako malé volby do Poslanecké sněmovny.

A.cz: Jaké podle vás – a mluvme jen o trendech – mají strany v eurovolbách šance?

Data chybí. Když se podíváme na volební modely, které se vztahují k volbám do Poslanecké sněmovny, tak snad jediná změna, která stojí za zaznamenání, je, že ANO předstihlo sociální demokracii. Ale je to předstih zatím jen těsný.

ANO v průzkumech předstihuje ČSSD jen těsně
ANO v průzkumech předstihuje ČSSD jen těsně | Foto: Ludvík Hradilek

Faktem je, že významnějším stranám se podařilo najít do čela kandidátek výrazné a zajímavé osobnosti. Takže by strany mohly relativně dobře obhajovat svoje pozice z parlamentních voleb. Takže zatím nevidím důvod, proč by výsledek měl být diametrálně odlišný od toho, co přinesly předčasné parlamentní volby.

A.cz: U žádné ze stran nevidíte při výběru lídra přešlap?

Nevidím. Mám pocit, že všechny významnější strany vybraly toho, kdo dobře koresponduje s hlavní cílovou skupinou, jejíž hlasy chce daná strana získat. Eurokritický – nebo euroskeptický, jak chcete – pan Zahradil v čele kandidátky ODS skutečně koresponduje s jádrem voličů ODS, kteří jsou minimálně nepříliš euronadšení.

A.cz: Ale ODS přece vždy měla více proevropsky naladěné voliče, než jak byla naladěna strana samotná...

Jenže ti proevropsky naladění voliči už pravděpodobně ODS opustili a teď ji nepodporují. Spíš dnes podporují ANO. Hnutí ANO vybralo adekvátně té své cílové skupině Pavla Teličku, který má s Evropskou unií a Bruselem zkušenosti, byl tam ve funkci. A i když je to osobnost, jejíž komunikace není úplně bezrozporná a bezproblémová, tak je to přesně ten typ, který ztělesňuje představu, že by to s Evropskou unií uměl.

A.cz: Co ČSSD?

Sociální demokracie vsadila na kandidáta, který je možná pro část příznivců ČSSD až moc vlevo, ale zase může přitáhnout část voličů, kteří normálně hlasují pro KSČM. Protože pro ně je dostatečně vlevo a rozhodně je nositelem myšlenky evropské integrace.

A.cz: A TOP 09? Nemůže se jí vymstít, že opakuje model "Zdeněk Tůma" a zklamání z něj, když teď nasadila Luďka Niedermayera?

Může, ale já si myslím, že nevymstí. Topka vsadila na to, že do čela kandidátky postavila přívětivého manažera, který umí velmi dobře lidsky komunikovat, a přitom je nezpochybnitelný odborník. A mohl by sehrát svoji odbornickou roli i v Bruselu. Příznivci TOP 09 dají na odbornictví. A dají na takovou tu opatrnou politiku, i když ne stagnační: pomalé posouvání věcí. Zřejmě tam idea konzervatismu skutečně hraje svoji roli v tom, kdo podporuje a kdo nepodporuje tuto stranu.

Víc lidí přitáhne, nebo odradí?
Víc lidí přitáhne, nebo odradí? | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Nemůže TOP 09 uškodit ani "přeběhlík" z řad ODS Jiří Pospíšil?

Tam určitě dojde k nějakým přesunům: část lidí, kteří by za jiných okolností volili ODS, bude kvůli panu Pospíšilovi volit TOP 09, a pravděpodobně část lidí, kteří by volili TOP 09 s Luďkem Niedermayerem v čele, bude naopak váhat, jestli to udělat, když za ním na kandidátce je pan Pospíšil.

A je otázkou, na kterou stranu se vychýlí bilance těchto dvou proudů. A zase si musím postěžovat: chybějí nám data.

A.cz: A KDU-ČSL?

Další příklad. Pavel Svoboda je člověk, který by těžko mohl vést kandidátku do Poslanecké sněmovny, to není komunikátor tohoto typu. Ale jako jakýsi velvyslanec České republiky v Bruselu – jak často voliči vnímají postavení poslanců Evropského parlamentu, i když to není správně vnímáno – je pro cílovou skupinu voličů lidovců velmi správně vybrán.

A.cz: Je obvyklé, aby se takto krátce před volbami neobjevil žádný průzkum?

Ne, není to obvyklé, je to zvláštní. Může to reflektovat skutečnost, že politické strany nemají na evropské volby dost peněz, ale i to, že výzkumné agentury se bojí té pravděpodobně nízké účasti. Protože to znamená velkou nestabilitu volebních modelů a možná se bojí, aby neudělaly chybu poté, co se před předčasnými volbami do Sněmovny jejich volební modely celkem dost shodovaly s realitou a agentury si polepšily pověst. Teď je tady riziko, že by si ji možná opět pohoršily.

"Eurovolby nejsou pro českého voliče téma"
"Eurovolby nejsou pro českého voliče téma" | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Nemůže v tom ale prostě hrát roli i nezájem o evropské volby – ze strany politické scény i výzkumných agentur?

Určitě. To je s tím vzájemně propojené. Vysoká neúčast je důkaz nezájmu. A protože média žijí z toho, co zajímá čtenáře, diváky, tak témata, o která není zájem, jsou vytěsňována na okraj. A teď máme spoustu jiných zábavných záležitostí, jako je situace na Ukrajině, máme novou vládu a čekáme, co udělá. A evropské volby nejsou téma, kvůli kterému by čtenáři, diváci, posluchači psali: "Proč nám o tom nedáváte víc informací?"

A.cz: Není to ale charakteristické i pro jiné země Evropské unie?

Ano, to určitě. Zájem o evropské záležitosti obecně v Evropě klesá. To, čeho Evropská unie dosáhla, se víceméně bere jako automatické, a na druhou stranu je vidět, že s řadou věcí si Unie poradit neumí. To snižuje pocit, že projekt EU je přínosný. Je to panevropský jev, jen v různých zemích různě silný.

Ale tady by stálo za to poznamenat, že pokud vím, ani Evropská komise nemá nějakou výraznou kampaň k evropským volbám, která by podporovala zájem o ně. Spíš to nechává na jednotlivých státech – a ty v tom zvlášť aktivní nejsou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 5 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy