Hejtman Řihák rezignoval. Pro ČSSD to bude lepší, řekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2014 16:34
Středočeského hejtmana Řiháka může ve funkci nahradit Miloš Petera.
Josef Řihák.
Josef Řihák. | Foto: Středočeský kraj

Praha - Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) rezignoval na funkci. Vyhoví tak výzvě spolustraníků. Řekl to jeho náměstek a šéf krajské ČSSD Miloš Petera, který by Řiháka mohl ve funkci nahradit. Mandát krajského zastupitele si ponechá.

Důvod, proč odchází, dnes nikdo oficiálně neuvedl. Opoziční ODS se tomu podivila a označila Řihákův odchod z vedení kraje za výsledek třenic uvnitř ČSSD.

Odstupující hejtman zdůraznil, že ho nikdo nenutil a odchází z vlastní vůle. Později uvedl, že jedním z hlavních důvodů je jeho kandidatura do Senátu, kde chce obhájit mandát.

Řihák podle ODS posloužil ČSSD po vypuknutí aféry s bývalým hejtmanem Davidem Rathem (dříve ČSSD), souzeným kvůli korupci.

Josef Řihák

  • vystudoval Vysokou školu veterinární v Brně, obor Hygiena potravin a ekologie zemědělství,
  • v roce 2008 byl zvolen senátorem,
  • hejtmanem Středočeského kraje se stal v roce 2012,
  • je místopředsedou senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu,
  • je předsedou ČSSD na Příbramsku a členem krajského výboru středočeské organizace strany,
  • v ČSSD působí od roku 1998,
  • lídrem středočeské kandidátky pro krajské volby se stal v roce 2012 poté, co policie zadržela a obvinila z přijetí úplatku Davida Ratha.

Nástupcem Řiháka by se mohl stát jeho dosavadní náměstek a šéf krajské ČSSD Miloš Petera, který nyní kraj do zvolení nového hejtmana řídí. Volba Řihákova nástupce bude v pátek, dokdy bylo dnešní jednání přerušeno.

Zastupitelé zároveň vyberou hejtmanova nového statutárního zástupce a nového náměstka či radního. Mezitím bude ještě ve středu jednat o nominacích na tyto funkce krajský výkonný výbor ČSSD.

Středočeští radní za ČSSD vyzvali ve čtvrtek hejtmana k rezignaci na schůzce, při níž se řešilo další směřování krajského vedení.

Řihák: Pro sociální demokracii chci to nejlepší

Z funkce měl odejít do pondělního jednání krajského zastupitelstva, jinak mu hrozilo odvolání.

Řihák uvedl, že chce udělat to, co je lepší pro sociální demokracii. Když se fotbalový tým rozhodne vyměnit kapitána, kapitán by podle něj měl udělat vše pro to, aby se hra ještě zlepšila.

Podle něj je důležité, aby strana táhla za jeden provaz. Prohlásil také, že byl vždy bojovník, bojoval například proti americkému radaru nebo těžbě zlata. "Nikdo na mě netlačil," zdůraznil Řihák.

V emotivním projevu pak poděkoval kolegům za spolupráci. "Přišel jsem jako kluk z Příbrami, můj tatínek byl horník a maminka dělnice a já si velmi cením toho, že jsem mohl stát dva roky ve vašem čele," řekl. Řízení schůze po jeho rezignaci převzal Petera a Řihák nedlouho poté z krajského úřadu odjel.

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka Řihákovu rezignaci plně respektuje. "Jeho rozhodnutí je třeba vnímat v širším kontextu debaty uvnitř ČSSD, kde sílí hlasy, že práci spojenou se dvěma vysokými veřejnými funkcemi, tedy právě například hejtmana a senátora, nelze vykonávat dostatečně efektivně," vzkázal.

Uvítal i rozhodnutí Řihákova pravděpodobného nástupce Petery vzdát se mandátu poslance. Petera tak chce učinit k 31. srpnu. "Před komunálními a senátními volbami tím vysíláme směrem k veřejnosti, podobně jako v případě vyhlášení vnitrostranického referenda, jednoznačně pozitivní signál," míní Sobotka.

Miloš Petera

  • vystudoval tepelnou techniku na Fakultě technologie paliv a vody VŠCHT v Praze,
  • od listopadu 2008 působí jako náměstek hejtmana Středočeského kraje,
  • od roku 2010 je starostou Nymburka,
  • od července 2012 předsedá středočeské organizaci ČSSD,
  • v říjnu 2013 získal poslanecký mandát,
  • do roku 1989 byl dva roky členem KSČ,
  • za ČSSD kandidoval prvně v roce 1998.

Opozice se odchodu diví

Za odvedenou práci Řihákovi na dálku poděkoval šéf Asociace krajů Michal Hašek. "Respektuji jeho rozhodnutí. Chci mu jako předseda Rady Asociace krajů poděkovat za práci, kterou odvedl pro Středočeský kraj a také jako šéf komise Integrovaného záchranného systému Asociace krajů ČR zejména k dobrovolným hasičům," uvedl Hašek.

Zatímco komunisté, s nimiž ČSSD vládne, nechtěli personální záležitosti koaličního partnera příliš komentovat, opozice se Řihákově rezignaci podivila. Šéf zastupitelů za ODS Raduan Nwelati řekl, že s příchodem Řiháka se mezi vedením kraje a opozicí zlepšila komunikace a části ČSSD se to podle něj asi nelíbilo.

Řihák podle něj posloužil ČSSD po vypuknutí aféry s bývalým hejtmanem Davidem Rathem (dříve ČSSD), souzeným kvůli korupci, kdy bylo podle něj potřeba najít někoho, kdo není spojen s Rathovou érou.

Řihákův možný nástupce Petera přitom zasedal v krajské radě spolu s Rathem. ODS také označila za pokrytecké, jak se ČSSD s Řihákem rozloučila, že mu zastupitelé děkovali a předali květiny. "Všichni ti, co mu dnes tleskali, na něm klečeli, aby odstoupil," řekl Nwelati.

Některé sociální demokraty Řihákův krok překvapil

Zastupitel za TOP 09 Petr Stříbrnský vyslovil obavu, zda Řihákova kandidatura do Senátu nebyla podmíněna jeho odchodem, protože to by podle něj zavánělo případem pro vrchního státního zástupce Iva Ištvana a šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu.

Zástupci ČSSD to odmítli, Petera podotkl, že výběr senátních kandidátů za ČSSD je věcí této strany, nikoliv TOP 09. I některé sociální demokraty ale Řihákův krok překvapil. "Samozřejmě že to není jeho rozhodnutí. Aby se ho vlastní partaj takhle zbavila čtyři měsíce před volbami, to jsem nečekal," řekl ČTK jeden z příbramských funkcionářů ČSSD, který si nepřál být jmenován.

 

Právě se děje

Další zprávy