Hegerova revoluce s léky jde proti zákonu, oznámil úřad

Tomáš Fránek
5. 8. 2011 16:50
Antimonopolní úřad kritizuje plány na regulaci lékáren
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Pokud se prosadí zákon, který lékárnám zakáže nabízet lidem různé slevy a bonusy, půjde o protizákonné omezení hospodářské soutěže.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tak ostře vystoupil proti plánům Ministerstva zdravotnictví, které plánuje soutěž lékáren a nabízení výhod a bonusů omezit.

Na slevy lákají pacienty zejména řetězce, ale i některé lékárny, které spadají pod krajské nemocnice. Pokud je budou nabízet, i když novela projde Senátem a podepíše ji prezident, mohly by dostat až milionovou pokutu.

Omezí to konkurenci

Lekárny by tak podle antimonopolního úřadu ztratily možnost bojovat o zákazníky.  "Úřad považuje takovou úpravu za odporující pravidlům ochrany hospodářské soutěže, neboť by vedla k výraznému omezení cenové soutěže mezi lékárnami," uvedl šéf úřadu Petr Rafaj.

Podle něj jsou lékárny běžné podnikatelské subjekty, které navzájem soutěží v poskytování lékárenské péče, a to jak v oblasti výdeje léčivých přípravků na lékařský předpis, tak přípravků, jejichž výdej na lékařský předpis vázán není. "Lékárny proto mohou využívat všech legitimních způsobů jak získávat zákazníky a podporovat svůj obrat," uvedl Rafaj.

Přitom jednání České lékárnické komory, která vystoupila proti udělování slev a bonusů vystoupila,  antimonopolní úřad v minulosti sankcionoval pokutou jeden milion korun. Nedávno ji potvrdil i Nejvyšší správní soud. Podle Rafaje navrhovaná právní úprava aktuální závěry soudu obchází.

Úřad také kritizoval také iniciativu ministerstva zdravotnictví regulovat počet a umístění lékáren, kterou zaznamenal v tisku."Činnost lékáren by měla být regulována pouze v rozsahu nezbytném pro řádný výkon dané profese, vždy by však měla být zvažována rovnováha mezi zájmem na řádném výkonu profese a zájmem na účinném fungování hospodářské soutěže," uvedl Rafaj.

Nic neušetříme

Řetězce lékáren tvrdí, že zákaz povede k zániku konkurence mezi lékárnami.

"Opatření přitom může znamenat u našich klientů v průměru až zdvojnásobení doplatků za léky," prohlásil Pavel Vajskebr, šéf lékárnického řetězce Dr. Max náležejícího skupině Penta Investments.
 
Pokud možnost poskytovat bonusy a slevy padne, může podle něj například silný diabetik s cukrovkou druhého typu zaplatit ročně v lékárně Dr. Max přes 8000 korun navíc.

Hegerův poradce Pavel Vepřek však tvrdí, že slevy a různé bonusy bourají celý systém regulačních poplatků. "Navíc viditelně se tím neušetří vůbec nic," dodal Vepřek.

 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy