Kaufland dostal milionový trest za odírání dodavatelů

Tomáš Fránek
19. 7. 2011 13:39
Třináctimilionová pokuta je prvním trestem podle zákona o významné tržní síle

Brno - Kaufland je v Česku prvním velkým nákupním řetězcem, který má zaplatit miliony korun pokuty za to, že zneužíval svého postavení vůči dodavatelům.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž řetězci uložil pokutu ve výši 13,5 milionu korun za porušení zákona o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů a jejím zneužití. Firma se může proti pokutě odvolat.

Faktury i poplatky

Kaufland podle antimonopolního úřadu neplatil včas a porušil tak zákon.

"S nadpoloviční většinou svých dodavatelů dojednával lhůty splatnosti delší než 30 dní a svoje úhrady skutečně v těchto delších lhůtách realizoval. Povinnost dodržovat maximální dobu splatnosti v délce 30 dnů od data dodání zboží je přitom stanovena přímo zákonem," rozhodl antimonopolní úřad.

Kaufland se dopustil i dalších prohřešků při placení faktur a postupování pohledávek. Řetězec například požadoval poplatky za to, že svým dodavatelům dříve platil faktury.

Podle úřadu více než 95 procent firem, které Kauflandu dodávaly zemědělské a potravinářské produkty, mělo povinnost v případě postoupení pohledávky vůči Kauflandu třetím osobám hradit poplatek ve výši čtyř procent z hodnoty postoupené pohledávky. 

Změňte smlouvy

"Řetězec Kaufland současně sjednával ustanovení o dodatečném skontu, na jehož základě požadoval v případě dřívějšího zaplacení faktury slevu, a to ve výši 0,5 procenta za každý započatý týden, o který byla faktura dříve uhrazena," uvedl místopředseda úřadu Hynek Brom.

Podle antimonopolního úřadu musí Kaufland nyní změnit smlouvy. "Je povinen odstranit ve svých smlouvách s dodavateli ustanovení o poplatku za postoupení pohledávky a dále uvést ustanovení o lhůtách splatnosti do souladu se zákonem o významné tržní síle," rozhodl úřad.

Kaufland zatím nechce verdikt úřadu komentovat, rozhodnutí si chce nejprve prostudovat.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy