Heger věří lékařům. Manuál pro souhlas k léčbě nebude

ČTK ČTK
5. 4. 2012 16:44
K léčbě dítěte bude nutný souhlas obou rodičů. Lékaři řeší výklad zákona
Leoš Heger.
Leoš Heger. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) neplánuje žádné návody pro lékaře v souvislosti s novým zákonem o zdravotních službách, který zavedl souhlas obou rodičů s léčením dítěte. Spoléhá prý na jejich rozum.

Lékaři řeší výklad zákona a někteří ho kritizují. Někde už prý odmítli léčbu, protože souhlas obou rodičů nebyl.

Jinde prý dají podepsat plnou moc za nepřítomného rodiče druhému. Zákon neukládá zkoumat její pravost.

"Nemůžete do zákona napsat popis všech možných situací, které mohou nastat, udělat pro lékaře nějaké dvacatero. V kultivovaných zemích to funguje tak, že zákony jsou obecné a rozpory řeší soud," řekl Heger.

Zdůraznil, že souhlas obou rodičů je požadován jen pro plánované zákroky a z nich jen pro ty, které by mohly vážně poznamenat další život dítěte, jako jsou chemoterapie nebo amputace končetiny, nikoli běžné očkování. Pokud je druhý rodič nedosažitelný, nebo vůbec není, má podle zákona rozhodnout opatrovnický soud. Heger věří, že k jeho výkladu by se přiklonil i soud.

"Velmi mě mrzí, že někteří lékaři, kterým vadí, že se věci mění, chtějí malovat čerta na zeď. Chápu, když to dělají odboráři a lidé, kteří k nim mají blízko, ale výklady kritiků jsou účelové a přesouvají nás do Orientu, kde o všem rozhoduje seznam opatření typu dvacatera," řekl ministr.

Připomněl, že ve slušné zemi o sporných věcech rozhoduje soud. "Co je velmi vážný, život a zdraví ohrožující zákrok, by si normálně rozumně uvažující lékař měl interpretovat podle zdravého rozumu," dodal.

Problémy ve výkladu souvisejí podle ministra s tím, že zákon o službách je složitý a musí se "zažít". "Dohodli jsme se, že nebudeme panikařit a vyrábět upřesňující novely, ale žádáme veřejnost, aby vzala do hrsti zdravý rozum, zákon aplikovala, půl roku s ním žila a většina věcí se usadí," řekl ministr.

Co bude potřeba, poté upraví. Revize zákonů po pár měsících, kdy je o nich zpětná vazba, je podle Hegera v civilizovaných zemích běžná a je připraven k ní v případě potřeby přistoupit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 06:00 uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Dálnice D1 je zavřená mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Podle policie bude zřejmě neprůjezdná delší dobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy