Heger věří lékařům. Manuál pro souhlas k léčbě nebude

ČTK ČTK
5. 4. 2012 16:44
K léčbě dítěte bude nutný souhlas obou rodičů. Lékaři řeší výklad zákona
Leoš Heger.
Leoš Heger. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) neplánuje žádné návody pro lékaře v souvislosti s novým zákonem o zdravotních službách, který zavedl souhlas obou rodičů s léčením dítěte. Spoléhá prý na jejich rozum.

Lékaři řeší výklad zákona a někteří ho kritizují. Někde už prý odmítli léčbu, protože souhlas obou rodičů nebyl.

Jinde prý dají podepsat plnou moc za nepřítomného rodiče druhému. Zákon neukládá zkoumat její pravost.

"Nemůžete do zákona napsat popis všech možných situací, které mohou nastat, udělat pro lékaře nějaké dvacatero. V kultivovaných zemích to funguje tak, že zákony jsou obecné a rozpory řeší soud," řekl Heger.

Zdůraznil, že souhlas obou rodičů je požadován jen pro plánované zákroky a z nich jen pro ty, které by mohly vážně poznamenat další život dítěte, jako jsou chemoterapie nebo amputace končetiny, nikoli běžné očkování. Pokud je druhý rodič nedosažitelný, nebo vůbec není, má podle zákona rozhodnout opatrovnický soud. Heger věří, že k jeho výkladu by se přiklonil i soud.

"Velmi mě mrzí, že někteří lékaři, kterým vadí, že se věci mění, chtějí malovat čerta na zeď. Chápu, když to dělají odboráři a lidé, kteří k nim mají blízko, ale výklady kritiků jsou účelové a přesouvají nás do Orientu, kde o všem rozhoduje seznam opatření typu dvacatera," řekl ministr.

Připomněl, že ve slušné zemi o sporných věcech rozhoduje soud. "Co je velmi vážný, život a zdraví ohrožující zákrok, by si normálně rozumně uvažující lékař měl interpretovat podle zdravého rozumu," dodal.

Problémy ve výkladu souvisejí podle ministra s tím, že zákon o službách je složitý a musí se "zažít". "Dohodli jsme se, že nebudeme panikařit a vyrábět upřesňující novely, ale žádáme veřejnost, aby vzala do hrsti zdravý rozum, zákon aplikovala, půl roku s ním žila a většina věcí se usadí," řekl ministr.

Co bude potřeba, poté upraví. Revize zákonů po pár měsících, kdy je o nich zpětná vazba, je podle Hegera v civilizovaných zemích běžná a je připraven k ní v případě potřeby přistoupit.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů korun ročně

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard.

Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy